Daniel w jaskini lwa. Życie Oswalda Rufeisena

Nechama Tec
Daniel w jaskini lwa. Życie Oswalda Rufeisena
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Życie Oswalda Rufeisena pełne zaskakujących zrządzeń losu to pasjonująca opowieść o człowieku wplątanym w wir historii, grę przypadku i przeznaczenia. Spisana przez Nechamę Tec biografia żydowskiego karmelity, owianego legendą bohatera II wojny światowej, Żyda w nazistowskim mundurze jest portretem nieprawdopodobnego życiorysu, na którym piętno odcisnął Holocaust. Oswald Rufeisen urodził się w 1922 r. w żydowskiej rodzinie i nim zdążył dorosnąć musiał opuścić dom. Wraz z bratem znalazł się w Wilnie, gdzie przez pierwsze lata wojny pracował jako szewc i działał w syjonistycznej organizacji Akiba. Przypadkowo wybrany zawód szewca ocalił mu życie, gdy po raz pierwszy wpadł w ręce Niemców. Dalsze koleje losu Oswlada Rufeisena były również splotem zaskakujących przypadków, które dla balansującego na granicy życia i śmierci, prześladowanego Żyda były wybawieniem. Dzięki niezwykłemu przystosowaniu się do ekstremalnych warunków, umiejętności reagowania w obliczu nagłego zagrożenia oraz doskonałej znajomości języka niemieckiego nieraz udało się Rufeisenowi wyjść cało z sytuacji bez wyjścia. Będąc tłumaczem białoruskiego policjanta, stał się zaufanym asystentem szefa niemieckiej policji. Prowadząc podwójne życie, Oswald Rufeisen wykorzystywał sytuację, by ratować Żydów. Ocalenie w dużej mierze zawdzięcza siostrom Zmartwychwstankom, które udzieliły mu schronienia. Przebywając w klasztorze Oswald Rufeisen doznał głębokiej przemiany duchowej i postanowił poświęcić swoje życie służbie Bożej. Po wojnie wstąpił do zakonu karmelitów w Czernej, skąd w latach 50. wyemigrował do Izraela. Nechama Tec z dokładnością badacza przedstawia skomplikowane koleje losu Oswalda Rufeisena. W wyniku rozmów z przyjaciółmi i znajomymi, świadkami zdarzeń, powstaje barwna opowieść. Wyłania się z niej intrygująca postać Żyda-konwertyty, zaangażowanego syjonisty i gorliwego katolika w jednej osobie, który, aby przetrwać musiał być lwem i lisem jednocześnie.
Data wydania: 2008
ISBN: 978-83-7386-285-2, 9788373862852
Wydawnictwo: Nowy Świat
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 360

Autor

Nechama Tec Nechama Tec
Urodzona 13 maja 1931 roku w USA (Lublin)
Amerykańska socjolog i pisarka, emerytowana profesor socjologii uniwersytetu stanowego Connecticut w Stamford. Urodziła się w Lublinie, w rodzinie polskich Żydów. W czasie okupacji hitlerowskiej przebywała w polskiej rodzinie katolickiej. W 1952 rok...

Pozostałe książki:

Daniel w jaskini lwa. Życie Oswalda Rufeisena Opór. Walka Żydów i Polaków z niemieckim terrorem Suche łzy
Wszystkie książki Nechama Tec

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Daniel w jaskini lwa. Życie Oswalda Rufeisena? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Daniel w jaskini lwa. Życie Oswalda Rufeisena. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl