Suche łzy

Nechama Tec
Suche łzy
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Poruszająca przez swą prostotę historia przetrwania żydowskiej dziewczynki. Opowieść o okrutnych czasach, dojmująca poprzez spokojny język i dziecięcą perspektywę, którą Nechama Tec przywołała w swych wspomnieniach. Książka, która unikając patosu pozwala prześledzić losy małej dziewczynki i być świadkiem zmagania jej ze światem, który chciałby ją unicestwić. Jak pisał Łucjan Dobroszycki: "ta książka zajmuje swe miejsce pośród najważniejszych pamiętników lat Holocaustu".
Data wydania: 2005
ISBN: 978-83-89642-47-9, 9788389642479
Wydawnictwo: Baobab
Stron: 224

Autor

Nechama Tec Nechama Tec
Urodzona 13 maja 1931 roku w USA (Lublin)
Amerykańska socjolog i pisarka, emerytowana profesor socjologii uniwersytetu stanowego Connecticut w Stamford. Urodziła się w Lublinie, w rodzinie polskich Żydów. W czasie okupacji hitlerowskiej przebywała w polskiej rodzinie katolickiej. W 1952 rok...

Pozostałe książki:

Daniel w jaskini lwa. Życie Oswalda Rufeisena Opór. Walka Żydów i Polaków z niemieckim terrorem Suche łzy
Wszystkie książki Nechama Tec

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Suche łzy nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@oliwa
2023-08-14
Przeczytane Żydowskie motywy Biografie, wspomnienia

Wspomnienia profesor Nechamy Tec, która jako kilkunastoletnia dziewczynka wraz z rodziną przetrwała Holocaust w okupowanej Polsce. Jej relacja jest szczera, rzeczowa, pozbawiona ckliwości i infantylizmu. Bohaterka, wówczas 11-13-letnia (z tego okresu jej życia przede wszystkim pochodzą wspomnienia) jest baczną obserwatorką i żywo odmalowuje złożone ludzkie charaktery. Szczególnie zwraca uwagę niejednoznaczna relacja pomiędzy żydowską rodziną Bawników a polską rodziną Homarów, która ich ukrywa za pieniądze. Dla polskiego czytelnika bolesnym tematem jest z pewnością wątek polskiego antysemityzmu. Książka jest krótka, skondensowana, skupiona na dzianiu się, pozbawiona literackich ozdobników. Trudno mi zrozumieć, dlaczego ma tak mało czytelników – może dlatego, że mimo swej pozornej prostoty nie jest czarno-biała?

× 19 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Suche łzy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl