Dlaczego przestałem być Żydem. Spojrzenie Izraelczyka

Shlomo Sand
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Dlaczego przestałem być Żydem. Spojrzenie Izraelczyka
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

"Ponieważ źle znoszę fakt, że prawo izraelskie narzuca mi przynależność do jakiejś fikcyjnej wspólnoty etnicznej, a jeszcze gorzej konieczność prezentowania się reszcie świata jako członek klubu wybranych, przeto oświadczam, że chcę podać się do dymisji i przestać uważać siebie za Żyda" Shlomo Sand
Data wydania: 2014-04-11
ISBN: 978-83-8002-012-2, 9788380020122
Wydawnictwo: Dialog
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 102
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Pozostałe książki:

Kiedy i jak wynaleziono naród żydowski Kiedy i jak wynaleziono Ziemię Izraela
Wszystkie książki Shlomo Sand

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Dlaczego przestałem być Żydem. Spojrzenie Izraelczyka? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@zooba
2019-11-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane 2019 Ebooki

Do przeczytania tego eseju natchnął mnie Yuval Noah Harari piszący w swojej ostatniej książce o sposobie nauczania historii w państwie Izrael i budowania tożsamości narodowej na mitach o wyjątkowości tego narodu. Zabrzmiało mi to zadziwiająco swojsko. Książka Shlomo Sanda, Żyda i Izraelczyka, profesora historii, rzuca więcej światła na proces formowania się współczesnej tożsamości żydowskiej wykreowanej metodycznie przez władze. Jak pisze autor: "Ideologia narodowa znacjonalizowała historię i zaadoptowała ją do patriotycznych potrzeb teraźniejszosci."

Dużo informacji było dla mnie nowych, pewne odniesienia do postaci historycznych nieczytelne i chwilami gubiłam się w niuansach. Niemniej była to lektura dająca do myślenia - zmuszała do zastanowienia nad przemysłem Holocaustu, wyłącznością na traumę i rasizmem państwowym. Pokazała też dyskomfort funkcjonowania w państwie, które odbiera połowie swoich obywateli prawa, a od pozostałych wymaga poddania się rytuałom, przyjęcia tych samych poglądów oraz stosowania podwójnych standardów etycznych. Stąd tytułowy gest odrzucenia tożsamości żydowskiej i podkreślanie izraelskiej.
Polecam ku refleksji!

{} | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Dlaczego przestałem być Żydem. Spojrzenie Izraelczyka. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl