Długa Noc

Grigoł Abaszydze
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Długa Noc
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Druga i ostatnia część gruzińskiej powieści historycznej.
Autor wprowadza czytelnika w atmosferę groźnego i trudnego okresu, gdy po raz pierwszy usłyszano o okrutnych najeźdźcach, którzy pod wodza Czyngis-chana wtargnęli do Europy. Najazd Chorezmijczyków, a następnie Mongołów przerwał rozwój wspanialej kultury potężnego królestwa Gruzji epoki Szoty Rustawelego. Nastąpiła "długa noc"...

Na tle ogólnego pogromu autor przedstawia tragiczne losy kilku wybitnych postaci ze świata artystycznego, politycznego i wojskowego ówczesnej Gruzji, dzieje ich twórczości, miłości, zdrady i poświęcenia. 
Tytuł oryginalny: Grdzeli hame
Data wydania: 1974
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Seria: Klub Interesującej Książki
Stron: 415
dodana przez: ziellona

Autor

Grigoł Abaszydze Grigoł Abaszydze
Urodzony 1 sierpnia 1914 roku w Gruzji (Zeda Rgani)
Gruziński pisarz i poeta. Pochodził ze znanej w Gruzji rodziny Abaszydze. W 1936 roku ukończył fakultet filologiczny Tbiliskiego Uniwersytetu im. Stalina. Swoje prace publikował od 1934 roku. W latach 1941-1942 był sekretarzem odpowiedzialnym gazety...

Pozostałe książki:

Syn królowej Tamar Antologia poezji gruzińskiej
Wszystkie książki Grigoł Abaszydze

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Długa Noc aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@ziellona
2020-02-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane w 80 książek dookola swiata

Wybitna kronika dziejów Gruzji. Wybitna, oznacza wybitna. Niezmiernie żałuję, że nie znam innych książek Abaszydze (wydaje się, że nie zostały one przełożone na język polski i wydane, obym się myliła...). Jest to kontynuacja dzieła kronikarskiego (pierwszy tom: Syn Królowej Tamar). I tu już, niestety, jest krwawo i smutno. W tej części kroniki dochodzi do najazdu mongolskiego.
Wybitności tej kronice dodaje fakt, że krew i pożoga dotyczy nie tylko ludzi. A nawet, rzekłabym, głównie nie ludzi. Główną ofiarą jest tu kultura i sztuka Gruzji.
Zabrzmiało to bestialsko, jakby ludzie nie byli największą wartością. Ale Horacy jednak pisał "Nie wszystek umrę..." - co w przełożeniu na powieść Abaszydze, można by ująć tak "jeśli przetrwa poezja i sztuka, to Gruzini przetrwają..." A najazd mongolski niszczył wszystko. Wszystko. Na dodatek - bezmyślnie. W powieści wyraźnie widać, że Mongołowie "nie wiedzieli co czynią", po prostu niszczyli, jak pierwotne istnienia. Obce, nieznane, to zniszczmy...

Wyśmienity obraz Gruzji i Gruzinów z czasów królowej Rusudan i najazdu koczowników mongolskich oraz Chorezmijczyków. Powieść o tyle wyśmienita, że nieskupiona na pożodze (choć trudno jej uniknąć), a raczej na konającej, pod kopytami mongolskich koni, kulturze materialnej. Niematerialna zaś ginie wraz z Gruzinami bestialsko mordowanymi przez najeźdźców.
Smutna to powieść. Ale też i czasy, o których pisze Abaszydze, są smutne.

PS. I dokładnie to samo pytanie się na...

{}× 2 | Komentarze (1) | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Długa Noc. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl