Do nielicznego grona szczęśliwych

Marcin Król
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Do nielicznego grona szczęśliwych
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Esej o współczesnym świecie, blaskach i cieniach demokracji, zagrożeniach dla kultury i zaletach rewolucji w ujęciu historyka idei i filozofa polityki. „Zastanawiałem się długo nad tytułem tego eseju. Najbliższe było mi sformułowanie «to the happy few», czyli dedykacja Stendhala zamieszczona na końcu Czerwonego i czarnego (...). Chodziło mi o tych, zapewne niezbyt licznych w skali świata zachodniego, którzy nie chcą ulec marazmowi, do którego nas skłania stan rzeczy. Stan nie tej lub owej rzeczy, lecz wszystkich rzeczy (...). Happy few to swego rodzaju elita czy też raczej grupa wyróżniająca się szczególnymi cechami, a przede wszystkim: bezinteresownym podejściem do kultury, odwagą w stawianiu pytań i przekonaniem, że o to, co nasze, bez czego nas by nie było, co stanowi o naszej formie życia – trzeba walczyć do ostatniej kropli krwi (częściej atramentu). Nie jest to elita, bo ludzi tych nie łączy ani pozycja społeczna, ani poglądy polityczne, ani konkretna wizja niezbędnych przemian. Nie staną na barykadach, chyba że będzie trzeba razem z innymi, i nie podejmą odpowiedzialności politycznej za ojczyznę, kraj czy świat, jeżeli ta odpowiedzialność wymagałaby konkretnych i skutecznych działań. Nie bardzo się do tego nadają i nie tak powinni być przez innych wykorzystani. Pośród happy few są wielcy pisarze i ludzie, którzy nie napisali i nie powiedzieli ani jednego stosownego słowa. Znani i nieznani. Podziwiani i lekceważeni. Łączy ich (nas) wszystkich troska o własny interes, a ten interes to przyjemność płynąca z udziału w świecie, jaki cenimy, łączy ich także troska o losy tego świata. Mamy poczucie, że pojawiły się nowe zagrożenia, zagrożenia przede wszystkim wewnętrzne, i jakoś chcemy w tej sytuacji zareagować. Jakoś – czyli nie wiemy jak i sposobów poszukujemy. Nie mamy najmniejszej pretensji do tych, którzy albo nie dostrzegają naszego świata, albo nie dostrzegają zagrożenia, albo nie chcą na nie reagować. Niech idą swoją drogą, o ile tylko nam pozwolą iść naszą. «To the happy few» oznacza zatem – nielicznym zgromadzonym w tym nieco sekretnym towarzystwie. Nikogo nie zachęcam i nikomu nie odmawiam prawa członkostwa. Proszę tylko o dwie godziny lektury i ja już będę szczęśliwy”. (fragment Wstępu)
Data wydania: 2018
ISBN: 978-83-244-1011-8, 9788324410118
Wydawnictwo: ISKRY
Stron: 100

Autor

Marcin Król
Urodzony 19 maja 1944 roku w Polsce (Warszawa)
Polski filozof polityki, historyk idei, nauczyciel akademicki i publicysta. Działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL. Profesor nauk humanistycznych, profesor zwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego.

Pozostałe książki:

Do nielicznego grona szczęśliwych Klęska rozumu Byliśmy głupi Lepiej już było Pakuję walizkę Pismo. Magazyn opinii, nr 1 / styczeń 2018 Spór o Rymkiewicza 20 sposobów na odchudzanie Bezradność liberałów : myśl liberalna wobec konfliktu i wojny Bitwa milczenia Czego nas uczy Leszek Kołakowski Europa w obliczu końca Filozofia polityczna Historia myśli politycznej od Machiavellego po czasy współczesne Jaka demokracja? Komunikacja w gospodarce XXI wieku. Coaching. Transport. Bezpieczeństwo Konserwatyści polscy 1918-1939. Wybór pism Krótka historia myśli politycznej Liberalizm strachu czy liberalizm odwagi Morze Śródziemne i świat śródziemnomorski w epoce Filipa II. Tom 2 Nieco z boku. Autobiografia niepolityczna O tolerancji we współczesnej demokracji liberalnej Patriotyzm przyszłości Podróż romantyczna Pora na demokrację Prowincja Społeczne ramy pamięci Słownik demokracji samorządowej Wiek skrajności Wielcy władcy Ład utajniony
Wszystkie książki Marcin Król

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Brutalna rzeczywistość

18.07.2020

Marcin Król, filozof polityki i historyk idei (filozofia pyta o prawdę, historia idei pyta o ciągłość i zmianę, i ich konsekwencje), prezentuje w książce esej, ewentualnie zbór esejów, o problemach współczesnej, i nie tylko, demokracji, o zagrożeniach dla kultury, o zaletach i wadach rewolucji wszelakich, o polityce… Książka adresowana jest do gro... Recenzja książki Do nielicznego grona szczęśliwych

@Meszuge@Meszuge × 3

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Meszuge
2020-07-18
7 /10
@abdita
2019-11-23
9 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Do nielicznego grona szczęśliwych. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat