Dom bez okien

Nadia Hashimi
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Dom bez okien
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Kamal zostaje brutalnie zamordowany siekierą. Jego zmasakrowane zwłoki leżą na podwórzu, a zszokowana żona - Ziba - nie potrafi nawet powiedzieć, gdzie była w momencie zabójstwa. To oraz brak innych potencjalnych motywów sprawiają, że dla krewnych Kamala to właśnie Ziba staje się pierwszą podejrzaną.

Za sprawą oskarżeń kobieta trafia do aresztu. Tam spotyka towarzyszki swej niedoli. Jedną z nich jest trzydziestojednoletnia Nafisa, która ledwo uniknęła honorowego zabójstwa. Inną zaś młodziutka Meżgan, której jedyną zbrodnią jest to, że nosi pod sercem nieślubne dziecko swego kochanka. Musi więc czekać na łaskawe przyjęcie do jego rodziny, podczas gdy Ziba oczekuje na proces. Do tego zamkniętego świata przybywa Jusuf - amerykański prawnik o afgańskim pochodzeniu. Głęboko wierzy ON w słuszność walki o prawa człowieka i zamierza stawić czoła przeciwnościom losu nawet w konserwatywnej ojczyźnie swoich przodków. Tymczasem przeszkody wyrastają jedna po drugiej, a Ziba okazuje się kobietą, która skrywa niejedną tajemnicę.

Oto najnowsza powieść Nadii Hashimi - autorki takich bestsellerów jak "Afgańska perła" czy "Kiedy księżyc jest nisko". Historia wstrząsająca, a przy tym pełna subtelnego piękna i uroku. Poznajemy w niej zgromadzenie kobiet, które wykluczone ze społecznego życia mają tylko siebie. Poznajemy je w miejscu będącym ucieleśnieniem paradoksu. Przebywanie w nim ma być karą. Stanowi jednocześnie azyl przed okrutnym światem za murami.

W książce "Dom bez okien" Nadia Hashimi ukazuje nam cały dramatyzm kobiecego losu w państwie, w którym niezwykle silne są patriarchalne tradycje islamu. To świat, w którym kobieta nie jest równorzędnym członkiem społeczeństwa. Ba, nie jest nawet w pełni człowiekiem. Należy do rodziny, do swego męża i jego krewnych.

Za razem mamy tu do czynienia z historią napawającą Czytelnika optymizmem i wiarą w ludzi. Nie dokonuje się tutaj łatwych, jednoznacznych ocen. Bo przecież w każdym człowieku mamy pierwiastek dobra i zła jednocześnie. Tak samo autorka daleka jest od innych błędnych generalizacji. Jusuf zna przecież piękno swej rodzimej krainy i niezachwianie wierzy w konieczność walki o prawa człowieka. Czy ta wiara wystarczy? Przekonajcie się sami biorąc do rąk "Dom bez okien" Nadii Hashimi.
Tytuł oryginalny: A house without windows
Data wydania: 2017-05-18
ISBN: 978-83-65506-91-7, 9788365506917
Wydawnictwo: Kobiece
Stron: 496

Autor

Nadia Hashimi Nadia Hashimi
Urodzona 12 grudnia 1977 roku w USA (Nowy Jork)
Nadia Hashimi przyszła na świat w Nowym Jorku, gdzie również – a później w New Jersey – dorastała. Jej rodzice pochodzą z Afganistanu, który opuścili w latach 70. XX wieku, tuż przed najazdem Sowietów. W 2002 roku – wraz z rodzicami, którzy od lat 7...

Pozostałe książki:

Afgańska perła Iskry jak gwiazdy Kiedy księżyc jest nisko Dom bez okien
Wszystkie książki Nadia Hashimi

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Więzienie obyczajów

26.07.2017

Przerażenie i niedowierzanie pojawiło się na twarzach mieszkańców jednej z afgańskich wiosek, kiedy zastali ten obrazek: Kamal leżący w kałuży krwi, jego zawodząca żona i poplamiona krwią siekiera. Wniosek jest jeden – Ziba zabiła swojego męża. Cudem unikając samosądu, kobieta trafia do więzienia, gdzie musi czekać na wyrok. Prawo jest jednak bezwz... Recenzja książki Dom bez okien

@Aivalar@Aivalar

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

EK
@EwaK.
2022-06-04
7 /10
Przeczytane

„Dom bez okien” przypomniał mi się, gdy pisałam opinię o książce „Z miłości? To współczuję”. Z tej ostatniej, przeczytanej dwa miesiące temu - nie pamiętam prawie nic. Za to „Dom bez okien”, który pochłonęłam w 2018 roku, utkwił mi w pamięci, ze szczegółami. Nie zapomniałam o:
* ubogiej Afgance Zibie, która trafiła do więzienia za zabicie męża,
* realiach życia więziennego w Afganistanie,
* współtowarzyszkach Ziby, kobietach niezłomnych, ale pokrzywdzonych przez los,
* amerykańskim adwokacie, któremu oczy się otwierają co się dzieje z kobietami w tej części świata,
* egzotycznej afgańskiej wsi i miejscowej społeczności,
* niezrozumiałej dla nas mentalności,
* sekretach rodzinnych,
* a nawet o wątku nadprzyrodzonym.
* Ani o stale przewijającym się motcie: „Nie ukryjesz słońca za dwoma palcami. Prawda wyjdzie na jaw.”

Książka nie jest arcydziełem, ale zrobiła na mnie duże wrażenie. Wszystko pamiętam po czterech latach. Nie tylko kto i dlaczego zabił oraz czemu Ziba milczała, ale i wiele wątków pobocznych, postaci, tło geopolityczne oraz emocje, a to chyba najlepsza rekomendacja.

× 2 | link |
@renata181075
@renata181075
2021-04-27
7 /10
Przeczytane
@Aivalar
@Aivalar
2017-07-26
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Dom bez okien. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat