Dom bez wspomnień

Donato Carrisi
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 14 ocen kanapowiczów
Dom bez wspomnień
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 14 ocen kanapowiczów

Opis

(Wydanie I, Wydawnictwo Albatros, Warszawa, 2023)

"Dom bez wspomnień" - Donato Carrisi – najpopularniejszy włoski autor thrillerów – powraca z nową hipnotyzującą zagadką!
Kontynuacja fenomenalnego Domu głosów, druga powieść z psychologiem dziecięcym Pietro Gerberem w roli głównej.
Bestsellerowe powieści Carrisiego sprzedały się w ponad 3 milionach egzemplarzy w ponad dwudziestu krajach świata. trzy z nich zostały z sukcesem zekranizowane przez samego autora – filmowa wersja Jestem Otchłanią trafi do polskich kin wiosną 2023 roku.
Słuchaj uważnie aż do samego końca…

W lesie w Piekielnej Dolinie odnaleziony zostaje mały chłopiec. Wszyscy stracili już nadzieję, że kiedykolwiek zobaczą go żywego. Tymczasem dwunastoletni Nico, z wyjątkiem tego, że nic nie pamięta, ma się zdumiewająco dobrze. Ktoś ewidentnie o niego zadbał, nakarmił go i ubrał. Nie wiadomo jednak kto, bo Nico uparcie milczy. Jego umysł wydaje się nieprzenikniony. Chłopiec tylko pozornie wrócił, tak naprawdę jest gdzieś daleko, w jakimś ciemnym mrocznym miejscu.Jedyną osobą, która może do niego dotrzeć i rozwiązać zagadkę jego zaginięcia i tajemniczego pojawienia się, jest Pietro Gerber, najbardziej ceniony hipnotyzer we Florencji. Jego zadaniem będzie przeniknięcie do umysłu dziecka i poznanie jego historii. I choć wydaje sie to niemal niemożliwe, Pietro odnosi sukces.
Jako wybitny specjalista, hipnotyzer szybko identyfikuje wyzwalacz – bodziec zewnętrzny: gest, kombinację słów – który wywołuje reakcję Nico. Ale kiedy chłopiec zaczyna opowiadać swoją historię, Gerber zdaje sobie sprawę, że właśnie otworzył na oścież drzwi do dawno zapomnianego pokoju.
To oczywiste, że nie ma wiele czasu na uratowanie Nico. Wkrótce obaj mogą zostać uwięzieni w ciemnym lesie, w którym rządzą reguły magii i iluzji; który cały jest śmiertelnie niebezpieczną prestidigatorską sztuczką... Bo głos, który Pietro Gerber słyszy podczas seansu hipnozy, jest głosem chłopca, ale historia, opowiadana przez Nico, nie jest jego własną historią.

Urodzony 25 marca 1973 roku w Martina Franca w regionie Apulia Donato Carrisi jest scenarzystą, pisarzem i dramatopisarzem. Ukończył wydział prawa ze specjalizacją z kryminologii i behawioryzmu; tematem jego pracy magisterskiej byli – jakżeby inaczej – seryjni mordercy, w szczególności Luigi Chiatti, słynny Potwór z Foligno, zabójca dzieci. W trakcie studiów Carrisi założył grupę teatralną Vivarte, dla której napisał cztery sztuki i dwa musicale.
Jako powieściopisarz zadebiutował w 2009 roku kryminałem Zaklinacz. Książka odniosła ogromny sukces komercyjny – ponad dwieście pięćdziesiąt tysięcy egzemplarzy sprzedanych w samych Włoszech, przekłady na dwadzieścia języków, publikacje w dwudziestu trzech krajach. We Francji, dzięki Zaklinaczowi, znalazł się w gronie trzech finalistów prestiżowej nagrody literackiej Prix des lecteurs. W kolejnych latach opublikował jedenaście powieści – wchodzące w skład nowej serii thrillery: Trybunał dusz, Łowca cieni oraz Władca ciemności, sequel Zaklinacza zatytułowany Hipoteza zła, przeniesione na ekran Dziewczynę we mgle (która przyniosła Carrisiemu włoskiego Oskara − statuetkę Davida di Donatello za najlepszy debiut reżyserski) i W labiryncie, a także Grę zaklinacza, Dom głosów, Jestem otchłanią, Dom bez wspomnień oraz niewydaną jeszcze w Polsce La donna dei fiori di carta.
Włoskie kryminały mają swoją specyfikę – są równie bogate w emocje, bardzo różnorodne i często skrajne jak sami Włosi. Wielkimi fanami twórczości Donato Carrisiego są Michael Connelly oraz Ken Follett, którego dwie opinie opublikowane na Twitterze były punktem zwrotnym w karierze Włocha w Stanach. Donato Carrisiego pokochali również amerykańscy czytelnicy, dla których powieści włoskiego autora stały się prawdziwym must read. Carrisi nie pozostaje Amerykanom dłużny – za jednego ze swoich największych mistrzów uważa Stephena Kinga.

Niepokojąca powieść. Niesamowity thriller psychologiczny, który stawia czytelnikowi wyzwanie, by... nie postradał zmysłów.
Severino Colombo, „Corriere della Sera”

We Włoszech jeśli mówisz thriller, mówisz: Donato Carrisi.
Paola Barbato, „La Repubblica”

Donato Carrisi po raz kolejny udowadnia, że jego mocną stroną jest eksplorowanie mrocznych zakamarków ludzkiego umysłu. Ta książka wykracza poza gatunek thrillera, z pewnością zyska szerokie grono czytelników.
„Corriere Nazionale”

Ta powieść porywa czytelników i trzyma ich jako zakładników – od pierwszej do ostatniej strony, za pomocą fabuły gęstej od napięcia i zaskakujących scen.
Librila mia vita, blog
Tytuł oryginalny: La casa senza ricordi
Data wydania: 2023-02-22
ISBN: 978-83-67426-25-1, 9788367426251
Wydawnictwo: Albatros
Cykl: Pietro Gerber, tom 2
Stron: 352
dodana przez: Sabina
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Donato Carrisi Donato Carrisi
Urodzony 25 marca 1973 roku we Włoszech (Apulla)
Donato Carrisi - włoski scenarzysta pisarz i dramatopisarz. Absolwent prawa ze specjalnością w kryminologii i behawiorystyce. W trakcie studiów założył Grupę Teatralną Vivarte, dla której napisał pięć sztuk i dwa musicale. Pisuje dla centrolewicoweg...

Pozostałe książki:

Dom głosów W labiryncie Zaklinacz Dziewczyna we mgle Jestem otchłanią Gra zaklinacza Trybunał dusz Hipoteza zła Dom bez wspomnień Władca ciemności Łowca cieni Dom świateł La donna dei fiori di carta
Wszystkie książki Donato Carrisi

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Zamknij oczy, odpręż się i wsłuchaj w głos swego serca ...

11.05.2023

Mrocznie, jak zawsze u tego autora. Przenikliwie i chłodno. Z dystansem i umiarem. Każda kolejna lektura Donato Carrisi tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że specyficzna aura, jaka otacza jego bohaterów, to cecha charakterystyczna jego utworów. Tak jest również i w tym przypadku … W lesie zostaje odnaleziony mały chłopiec, Nico, który zaginął wr... Recenzja książki Dom bez wspomnień

Dom bez wspomnień

25.04.2023

"Dom bez wspomnień" Donato Carrisi Cykl: Pietro Gerber (tom 2) Wydawnictwo: Albatros Gatunek: thriller Ilość stron: 352 Rok wydania: 2023 Fabuła: W lesie zostaje odnaleziony dwunastoletni Nico, który przed ośmioma miesiącami zaginął razem z matką. Na pierwszy rzut oka nic mu nie dolega... poza tym, że milczy. Bezsilna policja zwraca się do ... Recenzja książki Dom bez wspomnień

@Marcela@Marcela × 9

Dom bez wspomnień

28.02.2024

„ A prawda może się ostatecznie okazać prostsza, a jednocześnie bardziej przerażająca, niż możemy to sobie wyobrazić.” (str.53) Jest to druga część poświęcona pracy psychologa dziecięcego specjalizującego się w hipnozach. Moim zdaniem poprzednia część była lepsza. Ta jest trochę bardziej zagmatwana. I zakończenie pozostawia wiele spraw niewyjaś... Recenzja książki Dom bez wspomnień

@asach1@asach1 × 9

Usypiacz dzieci

19.04.2023

Usypiacz dzieci powraca w jeszcze lepszej formie. Czy wiecie, na czym polega hipnoza i jakie mogą być jej konsekwencje? Zapraszam do przeczytania najnowszej powieści Donata Carrisi "Dom bez wspomnień". Po jej przeczytaniu już nic nigdy nie będzie takie samo. Historia, którą opowiada Donato Carrisi jest w pewnym sensie przerażająca. Miałam wrażenie... Recenzja książki Dom bez wspomnień

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Bookmaania
2023-05-09
9 /10
Przeczytane Współpraca Przeczytane w 2023 Thriller psychologiczny Wydawnictwo Albatros

Carrisi nie pisze zwykłych thrillerów on tworzy nieodkładalne historie!

Zostaje odnaleziony chłopiec Nico, który to osiem miesięcy wcześniej zaginął wraz z mamą w lesie. Chłopiec milczy, a jedynym ratunkiem do poznania szczegółow jest psycholog dziecięcy Petro Gerber. Mężczyzna po pierwszej sesji hipnozy z chłopcem nie odpuszcza i mimo jego zapewnień, do popełnionego czynu chce odkryć prawdę i uwolnić chłopca od manipulacji umysłu..

Z każdą kolejną książką autora jestem pod wrażeniem pomysłów, manipulacji psychologicznej, tematu i geniuszu jakim posługuje się Carrisi. Cykl z Pietro Gerberem psychologiem dziecięcym, który stosuje technikę hipnozy to jak dla mnie strzał w dziesiątkę!

"Historie nigdy nie powinny pozostawać w zawieszeniu.."

Zapoznanie się z hipnozą w książkach autora to dla mnie temat niecodzienny momentami wręcz nieprawdopodobny. Dlatego też kiedy w nocie do czytelnika
autor potwierdził, że mające miejsce w książce praktyki hipnotyczne, jakimi się inspirował wyglądają tak samo jak w terapiach specjalistów, dzięki którym mógł skorzystać i przeobrazić je w usypiacza dzieci tworząc realizm postaci, były dla mnie zaskoczeniem jak to wszystko wygląda.

Mroczny, duszny klimat jaki został wykreowany w tym cyklu przenosi nas samych do labiryntu dziecięcych umysłów. Pełna napięcia fabuła, ale i w momentach zwalniała, aby dać odpocząć intensywnym podróżom w głąb umysłu..
Krzywdy jakich doświadczają dzieci nie powinn...

× 8 | link |
@coolturka104
2023-05-05
7 /10
Przeczytane

"Dom bez wspomnień" to najnowszy thriller psychologiczny włoskiego mistrza tego gatunku, Donato Carrisiego i jednocześnie kontynuacja serii z najbardziej cenionym hipnotyzerem we Florencji, Pietro Gerberem.

Pietro Gerber to psycholog, "usypiacz dzieci" który, aby pomóc znalezionemu w lesie 12-letniemu Nico, stosuje praktyki hipnotyczne, rzeczywiście stosowane w psychologii.
Podczas sesji chłopiec przyznaje się do zamordowania matki, jednak Gerber przypuszcza, że Nico stał się naczyniem dla manipulującegonimi człowieka.
Niewinny dwunastolatek czy zimny morderca? Kim jest Nico?

Carrisi to mistrz nastroju. Atmosfera jak zawsze jest pełna napięcia, strachu, niepewności i tlącego się w powietrzu zła. Autor do perfekcji opanował sztukę mieszania ludziom w głowach. Swymi machlojkami doprowadził do tego, że bałam się przewrócić kolejną stronę w obawie, że nie będę w stanie znieść tkwiącego tam ładunku emocjonalnego. Zwłaszcza że pisarz przedstawia historie dzieci, które doznały krzywdy fizycznej i emocjonalnej. Pisze o dzieciach, których dorośli nie słuchają i nie wierzą im właśnie dlatego, że są dziećmi.
Wielowiekowe mury Florencji stały się dobrym tłem akcji, a deszczowa, odsiana z turystów stolica Toskanii, okazała się miastem pełnym mrocznych tajemnic.

"Dom bez wspomnień" to kolejna historia z gatunku tych nieodkładalnych, która nikogo nie pozostawi obojętnym.

× 7 | link |
@czytanie.na.platanie
2023-05-04
8 /10
Przeczytane

Donato Carrisi jest mistrzem w przeplataniu jawy i snu, kreowaniu mrocznych światów skrytych w najdalszych zakamarkach ludzkiego umysłu. Pierwsza część cyklu z psychologiem dziecięcym Pietro Gerberem „Dom głosów” wstrząsnęła mną i pozostawiła w oszołomieniu, więc po „Dom bez wspomnień” sięgnęłam z ogromną ekscytacją i wysokimi oczekiwaniami.

Pietro Gerber sam niestabilny emocjonalnie po osobistych porażkach tym razem zmierzy się ze sprawą, która może go przerosnąć. Ten poważany hipnotyzer spróbuje wypełnić lukę w pamięci dwunastoletniego Nico, który zniknął na osiem miesięcy. Jego szokujące oświadczenie, że zamordował matkę tylko Gerberowi nie wydaje się takie oczywiste, bo chłopak, mimo że się odnalazł zdaje się przebywać w innym świecie. Hipnotyzer wyszukanymi bodźcami odblokowuje kolejne fragmenty przeszłości. Tylko czy to opowieść Nico, czy ktoś jego ustami opowiada własną?

Tę historię warto czytać z odpowiednią uważnością, by wychwycić jej niuanse, poczuć jej głębię, dotknąć niemal obezwładniającego obłędu. Co tu okaże się prawdą, a co mistrzowską mistyfikacją? Dokąd doprowadzi Pietro podążanie za historią anonimowego chłopca i czy rzeczywiście Nico zabił swoją matkę?

Autor bawi się i manipuluje emocjami i myślami czytelnika, wystawia na próbę jego logikę balansując na granicy rzeczywistości i ułudy. I jakie to jest dobre! Jak szalenie wciągające!

Carrisi ukazuje kolejny raz jak fascynujący, ale zarazem niebezpieczny jest ludzki u...

× 3 | link |
@Marcela
2023-04-25
9 /10
Przeczytane

Kolejna, genialna pozycja spod pióra autora "Zaklinacza" czy "Dziewczyny we mgle". Książka pochłania czytelnika od pierwszych stron i utrzymuje w napięciu do samego końca. Czyta się ją błyskawicznie, powiedziałabym, że za szybko, bo to doskonała lektura która zaspokoi wysublimowane czytelnicze thrillerowe żądze. Carrisi jak zwykle nie zawodzi. Już nie mogę się doczekać kolejnych książek autora. Lekturę "Domu bez wspomnień" oczywiście polecam wszystkim czytelnikom - nie ma tu brutalności i krwi, po książkę mogą sięgnąć również ci wrażliwsi odbiorcy. Doskonała lektura!

× 3 | link |
@tomzynskak
2023-05-04
9 /10

Lubicie książki gdzie zaciera się granica pomiędzy jawą, a snem? Gdzie mroczny świat kreowany jest w najmroczniejszych zakamarkach ludzkiego umysłu? Jeżeli tak, to „Dom bez wspomnień” jest waszą obowiązkową lekturą!

Donato Carrisi jest mistrzem w manipulowaniu czytelnikiem co już niejednokrotnie nam udowodnił. Bawi się naszymi emocjami i myślami. Balansuje na granicy rzeczywistości i snów, a przy tym powoduje, że od lektury nie da się oderwać.
Stworzona przez autora fabuła wręcz uzależnia i jak najszybciej chcemy się przekonać czy Nico faktycznie był zdolny do zabicia swojej matki. Rozdziały są krótkie, ale dynamiczne i warto czytać je z ogromną dawką uważności, aby nie pominąć ważnych niuasnów i obezwładniającego obłędu, który bije z prawie każdej strony. Akcja poprowadzona jest mistrzowsko i trzyma w napięciu do ostatniego momentu.

„Dom bez wspomnień” to kolejna świetna książka autora, o której nie można powiedzieć nic innego jak tylko POLECAM! Po raz kolejny dzięki autorowi przekonujemy się jak mroczny, fascynujący, ale i zarazem niebezpieczny może być ludzki umysł. Samo zakończenie zaskakuje i wbija w fotel, a masa pytań kłębiących się w naszej głowie pozostaje bez odpowiedzi. Więc na przód wysuwa się to jedno, podstawowe - kiedy kolejna część?

| link |
@asach1
2024-02-28
6 /10
Przeczytane
@Proteus
2024-02-09
6 /10
Przeczytane -E-KSIĄŻKI- -POSIADAM-
@Utopia
2023-06-07
10 /10
Przeczytane
@malgosialegn
2023-05-11
7 /10
Przeczytane
@feyra.rhys
2023-05-08
10 /10
Przeczytane
@mommy_and_books
2023-04-19
10 /10
Przeczytane
@BagatElka
2023-04-19
7 /10
Przeczytane 📚 Posiadam 2023
@ejwa1960
2023-04-14
7 /10
Przeczytane Sensacja, thriller, horror,kryminał Ebook/audiobook /Legimi 2023
@Sabina
2023-04-20
5 /10
Przeczytane Kryminały

Cytaty z książki

O nie! Książka Dom bez wspomnień. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Dom głosów
Dom głosów
Donato Carrisi
8.2/10
(Wydanie I, Wydawnictwo Albatros, Warszawa, 2021) "Dom głosów" - Nowa powieść jednego z najpopular...
Dom świateł
Dom świateł
Donato Carrisi
Najnowsza powieść najbardziej znanego na świecie włoskiego autora thrillerów. Nic dziwnego, że w g...
© 2007 - 2024 nakanapie.pl