Dom na skraju lasu

Natalia Bieniek
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów
Dom na skraju lasu
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów

Opis

Max Langer, bogaty szwajcarski profesor polskiego pochodzenia, przyjeżdża do Polski, by odkryć, jaką tajemnicę kryje przeszłość jego ukochanej żony Christine. Wie, że sprawa łączy się z pewnym domem pod Łodzią, w którym w 1946 roku doszło do zbrodni. Chcąc poznać sekret Christine, Max nawiązuje współpracę z młodą pracownicą uniwersytetu, Dorotą Wiśniewską, której zleca napisanie książki o podłódzkich willach. W toku prac nad tekstem Dorota śledzi losy ludzi mieszkających w Łodzi w latach 1945-1946. Z powodu zniszczeń Warszawy, to Łódź została nieformalną "czwartą stolicą". Tam tworzono struktury nowego państwa, powstawały pierwsze urzędy. W tajemniczym domu pod lasem mieszkała gorliwa pracownica wydziału propagandy, Michalina Starska, ze swoim kochankiem, majorem Wojska Ludowego, Antonim Gołąbkiem. Oboje mieli wiele do ukrycia i oboje wiedzieli, że mogą za swoją działalność zostać surowo ukarani. Jednak postanowili żyć normalnie, tworząc w domu pod Łodzią coś w rodzaju patchworkowej rodziny. Zmęczeni wojną, liczyli na to, że odbudują spokój i znajdą szczęście. Chcieli żyć tu i teraz, zanim dosięgnie ich piekło. Jaką cenę przyjdzie zapłacić za dwa piękne miesiące wakacji we wspólnym domu?

Data wydania: 2022-07-07
ISBN: 978-83-8295-103-5, 9788382951035
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Stron: 344
dodana przez: Asamitt

Autor

Natalia Bieniek Natalia Bieniek Natalia Bieniek urodziła się i wychowała w Łodzi. Z wykształcenia anglistka, obecnie pracuje jako copywriter. Debiutowała w 2002 na łamach Esensji opowiadaniem "Diabeł Morski", które ukazało się również w języku angielskim oraz hiszpańskim. W 2014 r...

Pozostałe książki:

Uśpione marzenia Dom sekretów Kroniki Pałacu w Gądnie
Wszystkie książki Natalia Bieniek

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Mroki przeszłości

21.07.2022

„Chciałabym wierzyć, że jeśli zrozumiemy to, co było, uda nam się uniknąć błędów z przeszłości […] Będziemy mądrzejsi o wnioski płynące z nauk historii”. O „Domu na skraju lasu” najprościej byłoby napisać, że jest to powieść obyczajowa z historią w tle, ale byłoby to znaczne uproszczenie. Owszem jest to powieść obyczajowa, ale historia nie jest... Recenzja książki Dom na skraju lasu

@gala26@gala26 × 30

Dom na skraju lasu i mozolnie budowany świat absurdu

11.07.2022

Jestem wzrokowcem i dobra okładka jest dla mnie istotna przy wyborze książki do czytania. Tak też było z tą powieścią. Urzekła mnie tajemniczość, w jaką grafik ubrał to wydanie. Odcienie sepii zawsze nadają klimatycznemu charakteru, a i sama powieść jest równie intrygująca. „Dom na skraju lasu” to dwuwymiarowo opisane losy mieszkańców jednej z ... Recenzja książki Dom na skraju lasu

@Morella@Morella × 6

Dom na skraju lasu

23.07.2022

Dzisiaj mam dla Was kolejną historię, którą warto poznać, owiane tajemnicą losy kilku ludzi. Bolesne wydarzenia zamierzchłych czasów zgrabnie połączone z taką samą walką jakiej podjął się Max Langer, kierowany wielkim uczuciem do swojej żony Christiny. Niezbyt obszerna pozycja, w której Autorka zaprasza Nas do świata, którego teraźniejszość niszcz... Recenzja książki Dom na skraju lasu

Historia z tłem

10.08.2022

Dom na skraju lasu - Natalia Bieniek Max Langer, biznesmen polskiego pochodzenia, chce odkryć tajemnicę i sekrety swojej żony. Wszelkie tropy prowadzą do Łodzi. A konkretniej do willi, gdzie kiedyś wydarzyło się coś złego. Powierza rozwiązanie tej zagadki świeżo upieczonej doktorantce Dorocie. Ta z chęcią Zagłębia się w historię starych podlodzki... Recenzja książki Dom na skraju lasu

Moja opinia o książce

Opinie

@Spizarnia_ksiazek
2022-07-18
Przeczytane

Czy grzechy naszych przodków, mogą mieć realny wpływ na to kim jesteśmy?

Christine, utalentowana artystka poszukuje informacji o swoim pochodzeniu. Rozgrzebując przeszłość, zamyka się w sobie, snując po domu jak cień i coraz bardziej pogrąża się w depresji. Zaniepokojony zmianą w zachowaniu żony Maksymilian stara się pomóc ukochanej, czując, że coraz bardziej się od niego oddała.
Okazuje się że kluczem do rozwiązania zagadki jest stary, zapomniany dom pod Łodzią.

"Willa stała na skraju lasu, w oddaleniu od dróg, pomiędzy zaroślami było widać ponury zarys potężnego gmachu. Królował złowieszczo nad okolicą, na niewielkim wzniesieniu, otoczony sporym lecz słabo zadrzewionym ogrodem."
Biznesmen wyrusza do Polski i zleca napisanie monografii o starych willach w Łodzi doktorantce Dorocie Wiśniewskiej.
Towarzysząc kobiecie podczas dochodzenia i przenosimy się do powojennej Polski, gdzie rządzi komunizm i szerzy się propaganda.

Od pierwszych stron otula nas mgiełka tajemnicy. Przekopując zakurzone, stare archiwa, uczestniczymy w śledztwie, stopniowo zagłębiając się w przeszłość zasypaną ziarenkami czasu.
Wielkie brawa dla autorki za wnikliwe odwzorowanie klimatu powojennej Polski.
Bardzo odpowiadał mi styl pisania, dzięki któremu nie mogłam oderwać się od lektury.
Przeszłość przeplata się z teraźniejszością dając szerszy wgląd w zachowania bohaterów.

Jaką tajemnice skrywa willa?
× 2 | link |
@z_ksiazka_w_plecaku
2022-07-14
9 /10

„Dom na skraju lasu” to powieść o odkrywaniu tajemnic i poznawaniu swoich korzeni.

Max Longer to szwajcarski profesor, który ma polskie korzenie. Jego żona często przyjeżdżała do Polski, chociaż nie ma z nią nic wspólnego. Urodziła się w latach 70 ubiegłego wieku i nikogo teoretycznie w naszym kraju nie znała. Dlaczego więc lubiła tutaj przyjeżdżać? Profesor domyśla się tylko, że może to mieć coś wspólnego z pewnym domem pod Łodzią i zatrudnia w tym celu Dorotę Wiśniewską. Młodą kobietę, która ma napisać monografię o starych willach na północy Łodzi. Znajduje ona starą teczkę, której zawartość napisana jest w języku rosyjskim. Dorota prosi swojego tatę by przetłumaczył jej dokumenty, które znalazła. Co takiego było w nich napisane, że wiecznie uśmiechnięty mężczyzna nagle stał się bardziej zdenerwowany? I dlaczego każdy chce zniechęcić Dorotę do odkrycia prawdy? Przekonajcie się sami.

Poznajemy również Michalinę Starską i majora Wojska Ludowego, Antoniego Gołąbka. Oboje mieli wiele tajemnic, wile do ukrycia, a za swoją działalność mogli zostać surowo ukarani. W domu pod lasem chcieli stworzyć coś w rodzaju rodziny patchworkowej. Czy udało się im to? Czy uda im się znaleźć spokój i szczęście? Jaką cenę przyjdzie im zapłacić za dwa miesiące wakacji we wspólnym domu?

Stare wille, tajemniczy dom pod lasem z mroczną przeszłością. A dodatkowo tło historyczne i wydarzenia polityczne, które są prawdziwe, pozwalają czyte...

| link |
@mommy_and_books
2022-07-20
10 /10
Przeczytane

"Dom na skraju lasu" to całkiem ciekawa powieść Natalii Bieniek. Tak mnie ona zainteresowała, że przeczytałam ją w ciągu jednego dnia. Uwielbiam rozwiązywać zagadki z przeszłości i poznawać rodzinne sekrety. Też tak macie? Dzięki historii ukrytej na kartkach tej powieści miałam możliwość poznania zagadkowej przeszłości Christine, a wszystko to dzięki jej mężowi Maxowi Langerowi. W celu ratowania swojej żony, z głębokiej depresji, musiał odkryć jej przeszłość. Dziewczyna gasła w oczach, trapiło ją coś, o czym nie chciała mówić. Czy poznanie prawdy o jej przodkach przyniesie im szczęście, czy raczej będzie to rodzinny dramat? Poznajemy Dorotę Wiśniewską, która pracuje na uniwersytecie. Prowadzi tam badania dotyczące historii Łodzi. To ją wynajmie nasz bohater Max i to właśnie ona będzie szukała prawdy dotyczącej przeszłości Christine. Czy dotrze tam gdzie chce? Czy wszyscy będą z nią w idealny sposób współpracowali?
Poznacie również dawne czasy a w nich tajemniczą Michalinę Starską, ale o niej to już dowiecie się, czytając "Dom na skraju lasu".
W tej powieści znajdziecie również przeplatankę czasów współczesnych z dawnymi.
Podoba mi się styl pisania Natalii Bieniek, aż chce się czytać. Oby tak dalej. Znajdziecie tutaj również ludzkie dramaty i zabawne momenty. Poznacie ciekawych i barwnych bohaterów. Idealna obyczajówka.
Czy tak jak Max chcielibyście poznać swoje korzenie i dowiedzieć się kim byli wasi przodkowie?
Zachęcam do poznania przeszłości Christ...

| link |
@Zaczytanablondynka
2022-08-10
7 /10
Przeczytane
@sarzynskikacper
2022-08-02
5 /10
Przeczytane
@Justyna_K
2022-08-12
6 /10
Przeczytane Ebook/Legimi
MO
2022-07-23
7 /10
@gala26
2022-07-21
8 /10
Przeczytane 2022 Moja prywatna biblioteczka Obyczajowe Od wydawnictw/autorów/wygrane w konkursie Z historią w tle Wyzwanie 2022
@Morella
2022-07-11
8 /10
Przeczytane Ulubione Posiadam Egzemplarze recenzenckie Domowa biblioteczka 100 ksiązek w 2022

Cytaty z książki

O nie! Książka Dom na skraju lasu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl