Dom pod Lutnią

Kazimierz Orłoś
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów
Dom pod Lutnią
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów

Opis

NOWA POWIEŚĆ WYBITNEGO POLSKIEGO PROZAIKA
W DOSKONAŁEJ INTERPRETACJI ADAMA FERENCEGO
Mazury, parę lat po wojnie. Pułkownik Bronowicz, mały Tomek, Urszula, Wasyl usiłują od nowa zbudować swój świat...
Znakomita powieść uznanego mistrza: świetnie poprowadzona fabuła, wyraziste postacie – jednym słowem wielka przyjemność dla każdego słuchacza.
Jest to powieść o niespodziewanym – niezwykłym dla obojga – spotkaniu starego mężczyzny z młodą kobietą. O tym, jak ich życie zmienia się, jak za dotknięciem czułej ręki. Czy była to tak zwana wielka miłość? Nie wiem. Nie wiem nawet, czy możliwe jest jeszcze wiarygodne opisanie „wielkiej miłości” – dziś w XX wieku? Kazimierz Orłoś
To najlepsza powieść Kazimierza Orłosia!
A jej niezwykłość polega na tym, że mówi ona o doświadczeniu szczęścia w nieszczęśliwych czasach Przemysław Czapliński
Kazimierz Orłoś - wybitny polski prozaik, nowelista i powieściopisarz, scenarzysta, publicysta.
Od lat związany z Wydawnictwem Literackim, gdzie wydał m.in. zbiory opowiadań i powieści: Niebieskiego Szklarza (1996), Drewniane mosty (2001), Dziewczynę z ganku (2006), Letnika z Mierzei (2008), Bez ciebie nie mogę żyć (wybór opowiadań, 2010).
Data wydania: 2012-04-01
ISBN: 978-83-08-04926-6, 9788308049266
Rodzaj: audiobook
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Nagrody: Nagroda Literacka m.st. Warszawy (Zwycięzca)
Czas trwania: 620 minut
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

Kazimierz Orłoś Kazimierz Orłoś
Urodzony 26 grudnia 1935 roku w Polsce (Warszawa)
Kazimierz Henryk Orłoś, pseudonim „Maciej Jordan” – polski pisarz, scenarzysta filmowy i telewizyjny, dramaturg, autor słuchowisk radiowych, publicysta. Syn Henryka Orłosia, pracownika naukowego, mykologa, wieloletniego kierownika Zakładu Fitopatol...

Pozostałe książki:

Dom pod Lutnią Bez ciebie nie mogę żyć Historia leśnych kochanków Dzieje dwóch rodzin. Mackiewiczów z Litwy i Orłosiów z Ukrainy Dziewczyna z ganku Powrót Wielbłąd i inne opowiadania filmowe Cudowna melina Drewniane mosty Drugie wrota w las Dzieje człowieka piszącego Historia Cudownej meliny Cudowna melina Koniec zabawy Letnik z Mierzei Nie mówmy o tym Opowieści z różnych dróg Przechowalnia Rozmowy o ludziach i pisaniu Trzecie kłamstwo Zimna Elka
Wszystkie książki Kazimierz Orłoś

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Dom pod Lutnią? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Renax
2020-07-07
8 /10
Przeczytane Audiobooki Literatura polska

To piękny audiobook, czytany przez Adama Ferencego, który swoim czytaniem podkreślił piękny, 'wykończony ' język powieści.
Ta recenzja będzie nietypowa dla mnie, bo polemiczna z niektórymi opiniami o tej książce:
- Nie zgadzam się z jakąś taką, z kinematografii zaczerpniętą, tendencją, iż nie można podejmować tematów, które 'już były'. Przecież życie jest powtarzaniem schematów - i to nie banał, ale fakt. Książka, moim zdaniem, jest ciekawa, bo powraca do dawnej formy opisu świata. Słusznie Ktoś podkreślił odwołanie do Trylogii. Ja też nawiązałabym do "Nad Niemnem' i do pisarstwa Igora Newerlego.
- Nie zgadzam się z tezą z "Polityki', że świat przedstawiony jest ugładzony lub wyidealizowany. Może tak się zadawać na tle niektórych współczesnych utworów (częściej filmów), w których istnieje tendencja do brutalności. W świecie Orłosia jest strach, są konflikty i są zbrodnicze działania wymierzone w ludność. Autor przedstawia to - na szczęście - aluzyjnie, wzmiankując np. o gwałtach na mówiących po niemiecku kobietach z 'ziem odzyskanych'.
Książka podejmuje problem zjednoczenia ludzi w PRL, 'wrzuconych ' do jednego tygla siłą przez władze. Bohater, Józef Bronowicz, opowiada się za tolerancją i patrzeniem w przyszłość. Ta decyzja zmienia jego życie i życie jego bliskich. Jak to w życiu.

× 10 | link |
@Nina
2019-11-23
7 /10
Przeczytane E-book 2017

O rany, jaka to dobra książka! Nie dlatego, że bardzo dobrze napisana, chociaż niewątpliwie tak jest, ale dlatego, że po prostu mówi o dobrych ludziach. Przypomina o tym, co w życiu ważne, warta przeczytania ku przypomnieniu sobie o pewnych wartościach.
"W enklawie mazurskiej wsi, powojenni rozbitkowie znaleźli swoją małą ojczyznę. Mieszkają tu Ukraińcy, Polacy, niemieckojęzyczni Mazurzy, a miarą ich postępowania nie jest przynależność narodowa czy wyznanie, lecz zwykła, ludzka przyzwoitość." To możemy przeczytać w opisie książki i tym powinniśmy się kierować w naszym życiu - zwykłą, ludzką przyzwoitością. I o tym właśnie jest ta opowieść.

× 5 | link |
@beata87
2019-11-17
10 /10
Przeczytane Najukochańsze

Niezwykle prawdziwa i mądra powieść obyczajowa. Pułkownik Bronowicz, po 6 latach oflagu, wraca do domu. Nie mogąc odnaleźć się w powojennej Warszawie, kupuje gospodarkę na Mazurach, w cichym Lipowie. Tam, w tyglu wielonarodowym, wśród rozbitków powojennych, odnajduje spokój wewnętrzny i szczęście. Enklawa na Mazurach nie gwarantuje jednak spokoju w tych niespokojnych czasach. Dociera tu nowy, krzepnący w siłę, ustrój socjalistyczny z jego wadami i zaletami. Pułkownik jest mądrym człowiekiem, nie osądza ludzi po przynależności narodowej, języku, czy przeszłości. Przyjmuje, że ludzie są różni i nie obwinia ani nie gloryfikuje nikogo. Na swój sposób kreuje świat, który daje mu szczęście w nieszczęśliwych czasach. Książka pokazuje, że zawsze, w każdych warunkach możemy odnaleźć szczęście, przyjaźń, miłość - to zależy od nas samych i naszego nastawienia do otaczającego świata. Józef Bronowicz stał się moim ukochanym bohaterem, wzorem tolerancji, gloryfikacji pełni życia, otwarcia na nowe. Uwielbiam to, że nie ma w nim goryczy, rozmyślania nad przeszłością, pesymizmu. Jest miłość do dzieci, do Lili Marlen, do wnuka Tomka. Zakończenie boli, krzywda dziecka dla udowodnienia racji matki - boli. Ciągle wraca do mnie pytanie: dlaczego nie jesteśmy w stanie zaakceptować rzeczywistości, tylko dlatego, że jest inna niż sobie założyliśmy, dlaczego nie cieszymy się szczęściem bliskich, nawet jeśli czynimy to poprzez łzy, to szczęście bliskich powinno być najważniejsze... Każdy człowiek ma s...

× 4 | link |
@aniasolska
2023-08-26
6 /10
Przeczytane
@Vernau
2021-07-20
8 /10
Przeczytane Literatura obyczajowa
@abdita
2019-11-23
8 /10
Przeczytane
@MgorzataM
2019-11-18
5 /10
Przeczytane Y: 2019
@enga
@enga
2012-12-15
8 /10
Przeczytane Recenzyjne Biblioteczne
@witwona
2012-10-22
10 /10
Przeczytane Książki dźwiękowe
@dorsz29
@dorsz29
2012-08-21
8 /10
Przeczytane
@Corunia
@Corunia
2012-07-19
8 /10
Przeczytane
@Grzybek
@Grzybek
2012-05-29
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Dom pod Lutnią. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat