Dotknięcie pustki

Joe Simpson
9.1 /10
Ocena 9.1 na 10 możliwych
Na podstawie 18 ocen kanapowiczów
Dotknięcie pustki
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.1 /10
Ocena 9.1 na 10 możliwych
Na podstawie 18 ocen kanapowiczów

Opis

Książka autorstwa brytyjskiego alpinisty Joe Simpsona dokumentująca jego wyprawę w 1985 w masyw Cordillera Huayhuash, w Andach peruwiańskich, podczas której razem z partnerem Simonem Yatesem podjął próbę zdobycia szczytu Siula Grande.
Tytuł oryginalny: Touching the void
Data wydania: 2004
ISBN: 83-88212-35-4, 8388212354
Wydawnictwo: Stapis
Seria: Literatura górska na świecie
Kategoria: Biografia
Stron: 212
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Joe Simpson Joe Simpson
Urodzony 13 sierpnia 1960 roku w Malezji (Kuala Lumpur)
Joe Simpson – brytyjski alpinista i pisarz. Sławę przyniosła mu książka Touching the Void (pol. Dotknięcie pustki), w której opisuje historię groźnego wypadku, mającego miejsce w czasie zejścia ze szczytu Siula Grande w Andach peruwiańskich w 1985. ...

Pozostałe książki:

Dotknięcie pustki Zew ciszy Dźwięk grawitacji Gra z duchami Zew ciszy
Wszystkie książki Joe Simpson

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Dotknięcie pustki

18.01.2015

Joe Simpson – brytyjski alpinista i pisarz. Sławę przyniosła mu książka Dotknięcie pustki, którą obecnie zalicza się do klasyki literatury górskiej. W 1985 roku dwaj młodzi i pełni pasji Brytyjczycy – Simon Yates i Joe Simpson, wyruszają w peruwiańskie Andy. Pomimo młodego wieku obydwaj mężczyźni mają za sobą spore doświadczenie we wspinaczce gó... Recenzja książki Dotknięcie pustki

@magda87@magda87 × 2

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Anjo
2022-11-16
8 /10
Przeczytane ✅Góry małe i duże.... ✅ Literatura faktu, reportaże, biografie, autobiografie.

Ktoś, kto polecił mi tę książkę słusznie zauważył, że to nie jest tylko sucha relacja z zakładania kolejnych obozów i opisów mozolnej wspinaczki na szczyt. Nie czytałam jeszcze takiej historii, w której człowiek wykazałby się tak silną, zdeterminowaną i wręcz nadludzką wolą przeżycia.Złamanie nogi w górach, na wysokości 6000 m n.p.m i w takich warunkach, to preludium wyroku śmierci, który ostatecznie się dokona....lub nie.

Autor, jako osoba będąca głównym uczestnikiem tych wydarzeń, rewelacyjnie oddaje stany ducha swojego jak i partnera wspinaczkowego, opisując je ze szczegółowością godną znajomości psychologii i to w sposób emocjonalnie poruszający. Do samego końca obawiałam się, że ta niesamowita wola walki nie wystarczy i wszystko skończy się tutaj jakąś tragedią...
Czy się skończyło....? Wyczyn Joe'go Simpsona w ratowaniu siebie nie ma w sobie równych ani nawet podobnych i choćby dlatego polecam przeczytać tę książkę nie tylko pasjonatom górskich wspinaczek, ponieważ w tej historii nie chodzi tylko i wyłącznie o góry.

× 14 | link |
@bea-ta
@bea-ta
2021-10-12
7 /10
Przeczytane nie ta ulica, nie ta dziewczyna przeczytane 2021

Mocna.
Mogąca być spowiedzią jednego z bohaterów. Spowiedzią, skutkiem której, być może, będzie rozgrzeszenie ze strony świata. Bo rozgrzeszenia od samego siebie, bohater - choć usilnie stara się przekonać czytelnika, że nie można było inaczej, że to było jedyne wyjście, że drugi raz postąpiłby tak samo – najprawdopodobniej, nie uzyska.
I mogąca być podziękowaniem, wybaczeniem i zrozumieniem ze strony drugiego bohatera. Czy jest? O tym wiedzą tylko bohaterowie tej historii. Czytelnik bardziej lub mniej wierzy lub powątpiewa w kolejne zapewnienia. Dla mnie ta książka jest przede wszystkim opowieścią o sile, którą niektórzy z nas potrafią wykrzesać z siebie w walce o przetrwanie, o determinacji, przysłowiowym łucie szczęścia i roli przypadku.

Dobra literacko. Wspaniała psychologicznie. Trzymająca w napięciu. A jednak wymęczyła mnie, jak mało która. Roztrzaskała na kawałki. Rodziła bunt i wściekłość. Przywoływała pytania nad sensem realizacji marzeń, podczas których prawdopodobieństwo śmierci jest większe, niż osiągnięcie satysfakcji ze spełnionego marzenia. Nie przyniosła zrozumienia. Zostawiła w poczuciu, że mój świat i świat "ludzi gór" to dwa osobne światy.

× 10 | Komentarze (1) | link |
@Siostra_Kopciuszka
2020-10-26
6 /10
Przeczytane ☘️ Przeniesione z LC 📘 Jedynki

Nie będę jakoś specjalnie nowatorska kiedy powiem , że książkę czyta się naprawdę dobrze . To co przeżył Joe Simpson w peruwiańskich Andach i to ile siły i samozaparcia z siebie wykrzesał , brnąc ze złamaną nogą do obozu , zasługuje na wielki podziw . Potwierdza to też mi teorię iż człowiek w sytuacji skrajnego zagrożenia życia , sam nie wie na jak wiele go stać . Jak silny wtedy potrafi się okazać instynkt samozachowawczy i wola przeżycia za wszelką cenę . To wszystko i jeszcze więcej napisali już inni przede mną . Ja natomiast przez cały czas czytania , zastanawiałam się PO CO ? Dla kasy ? sławy ? chwały ? rywalizacji ? adrenaliny ? Cóż , czytałam tę książkę jak dobrą powieść przygodową i w związku z tym nie poczułam grama współczucia dla autora . Jest tyle przyjemniejszych sposobów na podniesienie sobie poziomu adrenaliny niż narażanie życia z własnej i nieprzymuszonej woli...Jednak jako powieść polecam , czyta się bardzo emocjonalnie .

× 7 | Komentarze (1) | link |
@5000lib
@5000lib
2020-05-01


Musisz podejmować decyzje, nawet jeśli będą złe.

/Joe Simpson/.


Ludzie często, choć nie: „wszyscy” i nie: „zawsze”,to często mówią, że nie rozumieją, tych, którzy słyszą Zew Gór i - co jeszcze ważniejsze- nie wahają się za nim podążyć, a nawet gdyby, robią to, mimo sprzeciwu głosu, tym razem głosu rozsądku, czy lektura tej książki pozwoli owo postępowanie zrozumieć? Nie wiem, wiem za to, że jest to książka ważna.

Dotknięcie pustki, to już klasyka. Zapis wyprawy, która odbyła się w wysokie Andy trzydzieści dwa lata temu. Wtedy to na zdobycie czekała, ostatnia, bardzo trudna, zachodnia ściana Siula Grande (6344 m n.p.m.). Wiele ekip zdążyło skapitulować, wycofać się, poddać, a może wcale nie? Moż to sposób na to by ocalić życie? Fakt ten podnosi atrakcyjność przedsięwzięcia w oczach dwóch Brytyjczyków: dwudziestopięcioletniego Joe Simpsona i cztery lata od niego młodszego Simona Yatesa. Młodość na wpół z ambicją i adrenaliną szumi im w żyłach. Głodni i godni Przygody, tak jak wiele osób przed nimi, śmiejąc się i żartując ruszają na szlak. Ot, taka wyprawka, przebieżka,a może bunt? My, to damy radę!

Po siedemdziesięciu dwóch godzinach, czyli dniach wyrzeczeń, wysiłku ponad miarę i męczarni, przedzieraniem się nie tylko przez pionową ścianę lodu, czy sypki śnieg, minuty i wytężonej uwagi do granic niemożliwości (chociaż te ostatnie zostawmy sobie na potem) uwagi na szczeliny, uwagi na nawisy sopli zdobywają upragniony ...

× 3 | link |
MI
@Menibra
2010-03-19
10 /10
Przeczytane

Literatura górska. Wzruszająca historia opowiadająca o sile życia człowieka. Zatrzymuje dech w piersiach.

| link |
@meg21
@meg21
2011-11-07
10 /10
Przeczytane

rewelacyjna książka, polecam

| link |
@Syndzia
2023-11-09
10 /10
Przeczytane
@Agnieszka_blog
@Agnieszka_blog
2021-12-15
8 /10
Przeczytane
@jatymyoni
2020-06-18
10 /10
Przeczytane Fascynująca Góry Reportarz i dokument L. angielska
@Ula_ES_2
@Ula_ES_2
2020-03-03
9 /10
Przeczytane
SZ
@szeroki993
2020-02-25
7 /10
Przeczytane
@zooba
@zooba
2019-11-27
8 /10
Przeczytane
@bettypietras
2019-01-28
10 /10
Przeczytane
@Jjolka
2015-01-30
10 /10
Przeczytane
@magda87
@magda87
2015-01-18
10 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Dotknięcie pustki. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl