Dramat na polowaniu

Anton Czechow
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów
Dramat na polowaniu
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów

Opis

"Dramat na polowaniu" (1884) to jedyna właściwie powieść wybitnego rosyjskiego nowelisty Antoniego Czechowa, tak różna od całego jego dorobku, utwór parodiujący modne wówczas powieści brukowe rodzącego się nowego gatunku "kryminału", a zarazem próba polemiki z powieściami Dostojewskiego. Czechow wydrukował swą powieść w piśmie "Nowości Dnia", które dość samowolnie okaleczało publikowane teksty. "W wyniku osobliwej »współpracy« z redakcją - pisze w posłowiu do »Dramatu na polowaniu« René Śliwowski - powstał utwór przedziwny, swoisty konglomerat znakomitego materiału literackiego nie poddającego się gatunkowemu zaszufladkowaniu, epatującego efektami (tajemnicze morderstwo) obcymi przecież smakowi literackiemu Czechowa, który tym razem poszedł widać na daleko idące ustępstwa i był tego najwyraźniej świadom. Nic przeto dziwnego, że wolał o »Dramacie na polowaniu« zapomnieć. A przecież utwór to mimo wszystko fascynujący w lekturze, a przy tym zagadkowy i w swej genezie, i w formie...". Powieść posłużyła radzieckiemu reżyserowi Emilowi Lotianu jako scenariusz do znanego filmu pod tym samym tytułem.  
Tytuł oryginalny: Драма на охоте: Истинное происшествие/ Drama na ochotie
Data wydania: 1985
ISBN: 83-06-01288-7, 8306012887
Język: rosyjski
Wydawnictwo: PIW - Państwowy Instytut Wydawniczy
Seria: Klub Interesującej Książki
Stron: 173
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Anton Czechow Anton Czechow
Urodzony 17 stycznia 1860 roku w Federacji Rosyjskiej (Taganrog)
Anton Pawłowicz Czechow - klasyk literatury rosyjskiej. Mistrz „małych form literackich”, w której przeważały obrazki obyczajowe, miniatury z życia urzędników, kupców, ziemian i chłopów, łączące komizm z wyraźnymi akcentami krytyki społecznej. Zna...

Pozostałe książki:

Śmierć urzędnika i inne opowiadania Świąteczna noc Opowieści niesamowite : groza i niesamowitość w prozie rosyjskiej XIX i początku XX w. Wujaszek Wania Trzy siostry Wiśniowy sad Śmierć urzędnika Dramat na polowaniu Trzy siostry Baby Mistrzowie opowieści o miłości Śmierć urzędnika. Kameleon. Człowiek w futerale Dyrektor pod kanapą i inne opowiadania Aptekarzowa Wiśniowy sad Wyspa Sachalin. Notatki z podróży Żarcik i inne (bardzo różne) opowiadania 20 opowiadań, Czechow Bezbronna istota Człowiek w futerale Dama z pieskiem Opowiadania Opowieści niepokojące. Od Gogola do Bułhakowa Siedmiu z poczuciem humoru Wańka Wujaszek Wania Zemsta Święta noc i inne opowiadania Żarcik Bezimienna miłość. Opowieści z życia pisarzy rosyjskich Buty Chórzystka Czarny mnich Córa Albionu Dramaty Dyrektor pod kanapą Dzieło sztuki Malcy Nie udało się Nieciekawa historia Opowiadania i opowieści. Wybór Opowieści niesamowite. Literatura rosyjska. Tom 2 Pawilon szósty Po ciemku Podrzutek Pojedynek Syrena Trzy opowieści Wańka i inne opowiadania Wybór opowiadań Wybór opowiadań Wybór opowiadań Zagadkowa natura Złoczyńca A Journey to the End of the Russian Empire About Love and Other Stories Czarna kura. Baśnie rosyjskie Damy Duel & Other Stories Dzień na wsi i inne opowiadania Długi język Historie zakulisowe czyli anegdoty teatralne Kameleon i inne opowiadania Królowa pocałunków. Opowiadania o miłości Opowiadania Order Potwarz Przesolił Psichopaty. Psychopathen SELECTED STORIES Szczęśliwy Szydło w worku THE SEAGULL W biurze pocztowym W razurze W złym humorze Wybór dramatów Wybór dramatów Wybór opowiadań Wybór opowiadań Wybór opowiadań Wykrzyknik
Wszystkie książki Anton Czechow

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Długa droga do dramatu

14.10.2021

Anton Czechow kojarzył mi się tylko i wyłącznie z nowelami. Było to poniekąd słuszne, gdyż rosyjski mistrz krótkiej formy popełnił tylko jedną powieść, czyli Dramat na polowaniu. Co ważne, podobno Czechow nie przyznawał się do autorstwa. Dlaczego? Albowiem była to odpowiedź na popularne w tamtym czasie kryminałki, taka trochę ironiczna, przyjmując... Recenzja książki Dramat na polowaniu

@yhera@yhera × 16

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@DZIKA_BESTIA
2020-04-09
7 /10
Przeczytane różne zagraniczne

Interesująca powiastka, choć mocno przewidywalna i tak naprawdę o niczym, jak większość książek popularnych, co autor zresztą daje do zrozumienia puszczając w naszą stronę swoje sympatyczne oczko. Na pochwałę zasługują też równie sympatyczne obrazki rosyjskiej wsi i ogólne rzemiosło słowa, które dobrze się czyta. Razem wszystko sprawia, że „Dramat na polowaniu” to nawet fajna, niewymagająca lektura na czas relaksu w ogrodzie. Więcej takich poproszę.

× 13 | link |
@PonuryDziadyga
@PonuryDziadyga
2021-12-27
10 /10
Przeczytane 2020

Świetne połączenie parodystycznego niekiedy kryminału z tradycyjną, rosyjską klasyką. Silne, histeryczne wręcz namiętności, masa alkoholu i wątek zbrodni- to się nie mogło nie udać. Dodatkowy plus za bardzo fajną zagrywkę umieszczenia jakby "książki w książce"- coś jak uproszczona wersja "Rękopisu znalezionego w Saragossie" (polecam, kto nie czytał).
Naprawdę ciężko się było od tej książki oderwać- jeszcze się styczeń nie skończył, a już mam mocnego pretendenta do książki roku.
I może by się czasem przydały głębsze analizy psychologiczne bohaterów, ale to takie czepialstwo dla zasady. Jak na powieść wydawaną w odcinkach, w jakimś gazetowym szmatławcu, to książka jest zdumiewająco dobra. Albo ja mam niedobór rosyjskiej klasyki ostatnio.

× 2 | link |
PE
@peeroog
2023-12-06
7 /10
@panna.zorza
@panna.zorza
2023-01-16
6 /10
Przeczytane Pod strzechą
@yhera
@yhera
2021-10-14
6 /10
Przeczytane
@Asamitt
2020-04-01
6 /10
Przeczytane Literatura piękna / Klasyka
@anetakul92
@anetakul92
2019-11-06
7 /10
@zuszka60
2019-12-01
9 /10
Przeczytane Rosja

Cytaty z książki

O nie! Książka Dramat na polowaniu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat