Mistrzowie opowieści o miłości

William Shakespeare, Hans Christian Andersen, Anton Czechow, Ivan Bunin ...
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Mistrzowie opowieści o miłości
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Doskonała lektura dla zakochanych, kochających i tych, którzy wciąż szukają

Czy miłość to uczucie tylko dla głupców?
A może to uczucie tylko dla odważnych?
Pod piórem najwybitniejszych pisarzy dylematy te zyskują
dodatkowe, nieoczywiste znaczenia.

Temat miłości brały na warsztat najbardziej błyskotliwe i niepokorne talenty literackie. Od XIX-wiecznych klasyków: Antoniego Czechowa czy Hansa Christiana Andersena, przez XX-wiecznych mistrzów: Jamesa Joyce’a i Trumana Capote’a, aż po przenikliwych obserwatorów codzienności XXI wieku: Margaret Atwood czy Etgara Kereta. Nobliści, klasycy literatury, pisarze warci odkrycia lub ponownej lektury opisują miłość w jej nieskończonych odcieniach. Walczącą do granic poświęcenia. Uległą, czułą i ufną. Odrzuconą, nieszczerą i potraktowaną jako interesowna. Krótką jak błahostka. Zmieniającą tory życia. Godną najwyższego podziwu lub tylko wzruszenia ramionami. Miłość spadającą jak grom z jasnego nieba albo przeciwnie – rodzącą się powoli, mającą za fundament spokojną i wypróbowaną przyjaźń.

LEKTURA DO CZYTANIA Z MIŁOŚCIĄ.

„Kaj spojrzał na nią; była taka piękna, nie wyobrażał sobie mądrzejszej, piękniejszej twarzy, nie wydawała mu się już z lodu, jak wtedy, gdy machała do niego ręką zza szyby; w jego oczach była doskonała (…)”.
HANS CHRISTIAN ANDERSEN, przekład: Bogusława Sochańska

„Chciałbym być schodami, długimi schodami, które ty czyścisz, pomyślał, i wiedział, że gdy ona się wreszcie odwróci, będzie piękna i że on będzie ją kochał”.
STIG DAGERMAN, przekład: Justyna Czechowska

„Musimy być dla siebie dobrzy, upomina się w duchu Wilma. Mamy już tylko siebie”.
MARGARET ATWOOD, przekład: Paweł Lipszyc

Spis opowiadań

 1. William Shakespeare – Sonet116 (Sonnet116), tłumaczenie: Stanisław Barańczak
 2. Hans Christian Andersen – Królowa Śniegu Baśń w siedmiu częściach, tłumaczenie: Bogusława Sochańska
 3. Antoni Czechow – Żarcik, tłumaczenie: A. W.
 4. Iwan Bunin – Ignac, tłumaczenie: Maria Leśniewska
 5. James Joyce – Zmarli, tłumaczenie: Zbigniew Batko
 6. Malcolm Lowry – Najdzielniejsza z łodzi, tłumaczenie: Wojsław Brydak
 7. Clarice Lispector – Miss Algrave, tłumaczenie: Michał Lipszyc
 8. Stig Dagerman – Mniejsza tragedia, tłumaczenie: Justyna Czechowska
 9. Truman Capote – Bezgłowy jastrząb, tłumaczenie: Zbigniew Batko
 10. Mishima Yukio – Troska o ojczyznę, tłumaczenie: Henryk Lipszyc
 11. Margaret Atwood – Wypalanie kotów z kurzu, tłumaczenie: Paweł Lipszyc
 12. Etgar Keret – Pineapple Crush, tłumaczenie: Agnieszka Maciejowska
Data wydania: 2022-02-09
ISBN: 978-83-8032-719-1, 9788380327191
Wydawnictwo: Wielka Litera
Stron: 352
dodana przez: Catta

Autor

William Shakespeare William Shakespeare
Urodzony w kwietniu 1564 roku w Wielkiej Brytanii (Stratford-upon-Avon)
William Szekspir (ang. William Shakespeare ) – angielski poeta, dramaturg, aktor. Powszechnie uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej oraz reformatorów teatru. Napisał około 40 sztuk, 154 sonety, a także wiele utworów ...

Pozostałe książki:

Romeo i Julia Makbet Hamlet Sen nocy letniej Poskromienie złośnicy Burza Otello Król Lear Kupiec wenecki Wiele hałasu o nic Hamlet. Romeo i Julia. Makbet Sonety Juliusz Cezar Wieczór trzech króli Antoniusz i Kleopatra Jak wam się podoba Komedia omyłek Ryszard III Zimowa opowieść Tytus Andronikus Miarka za miarkę Mistrzowie opowieści o miłości Wesołe kumoszki z Windsoru Wszystko dobre, co się dobrze kończy Żywot i śmierć króla Jana Cymbeline król Brytanii Dwaj panowie z Werony Juliusz Cezar / Ryszard III / Koriolan Perykles, książę Tyru Sen nocy letniej / Dwaj panowie z Werony / Figle kobiet Henryk V Komedia omyłek. Stracone zachody miłości Komedie Koriolan Król Henryk VI Poskromienie złośnicy / Dwaj panowie z Werony Romeo i Julia / Hamlet Ryszard II Stracone zachody miłości Tragedie i Kroniki Dwanaście dramatów. Tom 1 Dwanaście dramatów. Tom 2 Dwanaście dramatów. Tom 3 Dwóch szlachetnych krewnych. Poematy Dzieła dramatyczne. Tom I. Komedie. Burza; Dwaj panowie z Werony; Wesołe Windsorskie kobiety; Miarka za miarkę; Komedia omyłek; Wiele hałasu o nic; Stracone zachody miłości Dzieła wszystkie Dzieła wybrane. Wydanie jubileuszowe Gwałt na Lukrecji Henryk IV, część 2 Henryk IV, część I Henryk VI. Część II Henryk VI. Część III Henryk VIII Kroniki królewskie Król Henryk IV Pięć dramatów. Sen nocy letniej. Burza. Tragedia Ryszarda III. Romeo i Julia. Hamlet Poezje Shakespeare: The Bard's Guide to Abuses and Affronts Szekspir o miłości The Sonnets and a Lover's Complaint Tragedie Troilus i Kresyda Tymon Ateńczyk Wenus i Adonis Wiersze i poematy Dzieła dramatyczne. Tom II. Komedie. Sen nocy letniej; Kupiec wenecki; Jak wam się podoba; Ugłaskanie sekutnicy; Wszystko dobre, co kończy się dobrze; Wieczór trzech króli; Zimowa powieść Dzieła dramatyczne. Tom IV. Tragedie. Troilus i Kresyda; Koriolan; Tytus Andronikus; Romeo i Julia; Tymon Ateńczyk; Juliusz Cezar; Makbet Dzieła dramatyczne. Tom V. Tragedie. Hamlet; Król Lir; Otello; Antoniusz i Kleopatra; Cymbelin; Perykles Literatura na świecie 1/1971 (1) Literatura na świecie 4/1971 (4)
Wszystkie książki William Shakespeare

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Antologia uczucia

3.04.2022

O miłości pisało wielu i każdy potrafił zrobić to na inny sposób. W końcu uczucie to może być odwzajemnione, wzgardzone lub tłumione. Może przynosić radość lub ból. Może być skierowane do przyjaciela, obiektu westchnień, partnera czy rodzica. Może ukazać wiele twarzy. „Mistrzowie opowieści o miłości" to ciekawy pomysł od wydawnictwa Wielka Litera... Recenzja książki Mistrzowie opowieści o miłości

@mewaczyta@mewaczyta × 9

Miłość to nie miłość

23.03.2022

Czyli najpiękniejsze historie o miłości – niekoniecznie romantycznej. Cudownie otworzyć zbiór wysokich lotów opowiadań, które otwiera jeden z najpiękniejszych sonetów Szekspira. „Nie ma miejsca we wspólnej dwojga serc przestrzeni/Dla barier, przeszkód” – czy rzeczywiście istnieje taka miłość, której nic nie jest w stanie odmienić? Być może w... Recenzja książki Mistrzowie opowieści o miłości

@Zaneta@Zaneta × 4

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@obsydiian
2022-03-14

Mistrzowie opowieści o miłości to krótka lecz bardzo wartościowa książka. Zawiera 11 opowiadań z różnych części świata. Wprowadzenie to Sonet 116 Wiliama Shakespeare po polsku jak i angielsku.

"Życie jest jak brzydki stolik zostawiony w salonie przez poprzednich lokatorów".

Co ciekawe mamy tu bardzo różny przekrój miłości. Nie skupia się wyłącznie na tej najbardziej znanej ale ukazuje je w różnych relacjach. Poza tym po każdym opowiadaniu mamy piękne wykończenie artystyczne, subtelne i delikatne.

Każde opowiadanie ma to coś w sobie jednak najbardziej spodobało mi się o Królowej Śniegu, baśń w siedmiu częściach, Miss Algrave, Wypalanie kotów z kurzu i Pineapple Crush. Po przeczytaniu zmuszają nas do refleksji nad pięknem ale i brzydotą. Są swego rodzaju przestrogą.

Choć książka wydaje się niepozorna, każdy z Was znajdzie tu opowiadanie dla siebie, takie jak lubi. Opowiadania niosą ze sobą pewną naukę, można się złapać na tym jak wydają się prawdziwe i mocno działają na wyobraźnie.

Polecam nie tylko dla zakochanych, idealne na prezent i na zastój czytelniczy.

| link |
@beatazet
2022-10-30
9 /10
Przeczytane
@karsob85
2022-08-17
6 /10
Przeczytane
@k.lewandowska846
2022-08-05
4 /10
Przeczytane
@Zaneta
2022-03-23
10 /10
Przeczytane 2022
@mewaczyta
2022-04-01
7 /10
Przeczytane 🍃 Współprace 🍃

Cytaty z książki

Pierwszy buch dnia jest jak przyjaciel z dzieciństwa, jak pierwsza miłość, jak reklama życia. Bo to coś innego niż samo życie, które jest czymś takim, co gdybyś mógł, dawno już zwróciłbyś do sklepu.
Życie jest jak niski brzydki stolik zostawiony w salonie przez poprzednich lokatorów. Przeważnie go dostrzegasz, pamiętasz, że tam jest, uważasz, ale możesz też czasem zapomnieć i wówczas jego kant wbija ci się w udo lub kolano, a wtedy boli. I zawsze niemal zostawia ślad.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl