Dwór w Ulloa

Emilia Pardo Bazán
Dwór w Ulloa
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Emilię Pardo Bazán uznaje się za prekursorkę hiszpańskiego naturalizmu, autorkę pierwszej hiszpańskiej powieści naturalistycznej. Powieść ta to właśnie "Dwór w Ulloa", opublikowana w 1886 r. i uważana za najlepsze jej dzieło. Historia szlacheckiej rodziny rozgrywająca się na tle galisyjskiej przyrody, osadzona w konkretnych realiach historycznych drugiej połowy XIX w., pozostaje do dziś lekturą ciekawą i wciągającą, i to nie tylko z powodu frapującej fabuły, lecz również ze względu na barwność opisów, bogactwo ludzkich charakterów, a także rzadko spotykany zmysł obserwacyjny i zabarwione łagodną ironią poczucie humoru.

Akcja powieści rozgrywa się na tle burzliwych wydarzeń, jakie miały miejsce w Hiszpanii na przełomie XIX/XX wieku. Emilia Pardo Bazan była arystokratką, więc wydarzenia, które działy się w Hiszpanii w tamtym okresie dotyczyły również jej samej. W książce ukazane są dzieje upadającego galicyjskiego rodu szlacheckiego. Główny bohater książki, młody markiz całkowicie pochłonięty myślistwem stracił realną władzę nad własnym dworem na rzecz zarządcy dworu, służba okradała swojego pana a tytuł szlachecki zaczynał coraz mniej znaczyć. Upadający dwór próbował bezskutecznie ratować przybyły do Ulloa młody ksiądz Julian Alvarez. Markiz de Ulloa prowadzi rozwiązłe życie, w jego dworze również panuje atmosfera rozwiązłości i nieporządku. Wszyscy bohaterowie są zaangażowani w politykę. Nikt nie potrafi się odnaleźć w nowej rzeczywistości, gdzie stare struktury społeczne są obalane.
Tytuł oryginalny: Los pazos de Ulloa
Data wydania: 1984
ISBN: 83-06-00962-2, 8306009622
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 285
dodana przez: denudatio_pulpae
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Emilia Pardo Bazán Emilia Pardo Bazán
Urodzona 16 września 1851 roku w Hiszpanii (A Coruña )
Emilia Pardo Bazán – arystokratka, poetka, tłumaczka, feministka, uznawana za najlepszą pisarkę hiszpańską XIX wieku. Jako jedna z pierwszych reprezentowała naturalizm oraz walczyła o prawa kobiet. Najbardziej znaną powieścią autorki jest Dwór w Ull...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Dwór w Ulloa? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Dwór w Ulloa. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl