Dziady i dybuki

Jarosław Kurski
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 14 ocen kanapowiczów
Dziady i dybuki
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 14 ocen kanapowiczów

Opis

Legendę łatwo przyswoić, z prawdą żyć na ogół trudniej

I nagle buchnęła starannie skrywana, wstydliwa rodzinna historia. Walnęła faktem, wychłostała konkretem. Odszpuntowany dybuk skoczył na mnie, Bogu ducha winną ofiarę, jak na świeże mięso, jak do ciepłej krwi. A wlazł we mnie, a rozsiadł się we mnie, męczył pytaniami, podpowiadał tropy, pchał w czeluści internetu. Taplał w wylewającym się stamtąd antysemickim błocie, oblepiał narodowym jadem, nurzał w „spisku żydowskim przeciw Polsce”. Szeptał:
–Napisz, napisz. Jedyny jesteś, jedyny. Władzę masz. Całkowitą.
–Jaką władzę?
–Ty żyjesz!
fragment książki

Od pierwszego zdania o Mamie Autora nie mogłem się oderwać od tej książki, póki nie dotarłem do ostatniego. Książka fascynuje i wciąga, gdyż jest opowieścią detektywistyczną o koligacjach rodzinnych (niesamowitych, zda się–nieprawdopodobnych!). „Dziady i dybuki” potwierdzają atrakcyjność idei akulturacji w polszczyźnie. Roman Dmowski bałby się takich ludzi jak ukochana Mama Jarka; przy tem postać to skomplikowana, wzorcowo wydobyta z wizerunku Polski Jagiellońskiej.
Marian Turski

Książka potwierdza, że istnieją polscy marani, którzy jak hiszpańscy conversos przyjęli chrześcijaństwo, ale zachowali pamięć o swym żydowskim pochodzeniu. Jarosław Kurski, przełamując zmowę milczenia, odsłania rodzinne sekrety i opowiada historię syna, którego dręczy brakujący element w genealogicznej układance. Zadaje sobie dramatyczne pytanie: dlaczego dziady i dybuki – duchy przodków polskich i żydowskich – nie mogą stać w jednym domu? I czy możliwe jest ich pojednanie?
Agata Bielik-Robson

Jedna z najbardziej poruszających książek, jakie zdarzyło mi się przeczytać. Przejmująca, a zarazem tragiczna historia żydowskiej rodziny poszukującej drogi do polskości. Historia ludzi, którzy na taką właśnie (nieodwzajemnioną) miłość zostali skazani i taką zostali przebodzeni ojczyzną.
Jan Grabowski

Wydanie 1 - Wyd. Agora
Data wydania: 2022-10-12
ISBN: 978-83-268-3997-9, 9788326839979
Wydawnictwo: Agora
Kategoria: Biografia
Stron: 472
dodana przez: Catta

Autor

Jarosław Kurski Jarosław Kurski
Urodzony 18 lipca 1963 roku w Polsce (Gdańsk)
Jarosław Michał Kurski – polski dziennikarz i publicysta. Pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”. Działał w harcerstwie, w latach 80. był instruktorem w Kręgu Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja Małkowskiego. W 1982 został abso...

Pozostałe książki:

Dziady i dybuki Jan Nowak-Jeziorański Kurier wolności Jan Nowak-Jeziorański Pokój z widokiem na historię Wódz Wódz. Mój przyczynek do biografii
Wszystkie książki Jarosław Kurski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"...I nagle buchnęła starannie skrywana, wstydliwa rodzinna historia..."

WYBÓR REDAKCJI
24.05.2023

Nic mądrego napisać się tu nie da – Jarosława Kurskiego wyprawa w rodzinną przeszłość stała się jedną z moich ulubionych książek non-fiction ostatnich lat. Myślałem, że będzie to suche sprawozdanie z drzewa genealogicznego rodziny autora i mimo że poniekąd takim jest, „Dziady i dybuki” okazały się porywającą podróżą przez ostatnie stulecie, która ... Recenzja książki Dziady i dybuki

Pamięć, czyli o pozorach w końcówkach ‘-ski’ i ‘-stein’

5.02.2023

Wbrew ostrzeżeniom i postawie życiowej babci i mamy, Jarosław Kurski wracał, zbierał, dopytywał. Postanowił poznać i zrozumieć swoich przodków. Stąd książka „Dziady i dybuki. Opowieść dygresyjna”. Pióro dziennikarskie - trochę emocjonalne i osobiste, trochę publicystyczne. Historia jakich wiele, ale z przesłaniem, wymową, kilkoma możliwymi pozioma... Recenzja książki Dziady i dybuki

Dziady i dybuki

29.08.2023

Jarosław Kurski"Dziady i dybuki" Opowieść dygresyjna, Być może każdy z nas ma jakiegoś marnotrawnego wuja czy zapomnianą ciotkę? Może ktoś z rodziny wyjechał przed laty i słuch o nim zaginął? Kiedy współczesny, zdawałoby sie niejednokrotnie normalny, wręcz nudny byt rodzinny, przenieślibyśmy na grunt znajdującego się pod zaborami kraju, ubrali w ... Recenzja książki Dziady i dybuki

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Mackowy
2023-03-13
5 /10
Przeczytane audiobook

Okropnie się wynudziłem podczas słuchania, mieszali mi się przodkowie, gubiłem wątek, czułem się zażenowany, gdy autor starał się być "Gąbrowiczem". Rozumiem, że osobista historia, że Żydzi, że Dziady i Dybuki to takie ironiczno dwuznaczne i w ogóle, jednak nie zamierzam być zakładnikiem czyjejś rozwlekłej i nudnej rodzinnej historii, tylko dlatego, że intymna i o naszym genetycznym antysemityzmie i zaściankowości traktująca.

× 19 | Komentarze (4) | link |
@Betsy59
2023-02-18
9 /10
Przeczytane 2023

Nie odważę się napisać opinii, żeby nie spłycać, strywializować, subiektywizować. Książka jest doskonała. Każdy Polak i Polka powinni ją przeczytać.

× 18 | Komentarze (2) | link |
@karbonariusz8
2023-08-17
8 /10
Przeczytane

Jarosław Kurski, znany pisarz, dziennikarz i publicysta, pierwszy wicenaczelny ogólnopolskiej „Gazety Wyborczej”, zdecydował się opublikować książkę o żydowskich przodkach swojej matki. O „Dziadach i dybukach” rozmawiał z nim na łamach „Wyborczej” Michał Nogaś (30.09.2022). Kurski odkrył żydowskie korzenie swojej matki przypadkiem, chcąc zdementować nieuzasadnione pogłoski o jej semickim pochodzeniu. Matka zareagowała, jak to określił w wywiadzie, „egzystencjalnym przerażeniem”, ostrzegając go, że nie wie nawet, jaki los szykuje sobie i swoim dzieciom, i że nie zdaje sobie sprawy ze skali antysemityzmu w Polsce. Kurski, wychowany jako rdzenny Polak, chyba rzeczywiście nie do końca to rozumiał. (...)
Czy rzeczywiście jednak człowiek może zadecydować o swojej narodowości? Tożsamość narodowa, co to właściwie znaczy? Czy można zmienić pochodzenie etniczne? Niestety nie. Można tylko zmienić przynależność kulturową albo identyfikację z przynależnością etniczną. Na pytanie, czy Żyd w jednej ósmej powinien być uważany za Żyda, ostatni krzyk mody - Chat GPT - odpowiada dyplomatycznie, że to zależy od indywidualnego wyboru. Czyli jednak jest to możliwe, pod warunkiem akceptacji ze strony grupy, do której chce się przyłączyć. W tym tkwi cały dramat pokoleń spolszczonych Żydów, nie uznawanych przez Polaków za ich „prawdziwych rodaków” (...)
Ciekawa książka Kurskiego pokazuje świat, o którym niewiele wiemy - zamożnych Żydów, ziemian na wschodzie Polski,...

× 10 | link |
@agulkag
2023-12-27
Przeczytane

Każda rodzina ma w swoich zakamarkach jakieś tajemnice, przez lata chowane skrzętnie, by nie wypłynęły na światło dzienne. Tu autor nie ucieka przed przeszlością, a miesza sie ona z pochodzeniem żydowskim, które nie każdemu z rodziny pasuje.
Tak jak w każdej historii rodzinnej, i tu przewija się mnóstwo bohaterów , co troche utrudnia czytanie i cięzko się w końcu połapać kto z kim i kiedy.
Na uwagę na pewno zasługuje styl i język, którym posługuje się autor. I choć może ciut odstręczać ilość stron oferowanych przez ksiażkę, to warto się w nią zagłębić.

× 4 | link |
@Czytanna
2024-04-04
8 /10
Przeczytane
@Zorg
@Zorg
2024-03-11
1 /10
@alinaz5
2024-03-08
7 /10
Przeczytane
@toptangram
2023-08-29
9 /10
Przeczytane
@maslowskimarcinn
2023-03-19
8 /10
Przeczytane
@MgorzataM
2023-03-21
9 /10
Przeczytane Y: 2023 X: Inspirująco-intrygujące X: Auto/biografia, pamiętnik, wywiad A: Posiadam
@Carmel-by-the-Sea
2023-02-05
8 /10
Przeczytane E-book Reportaże_i_ współczesny_świat
@MLB
2024-01-01
9 /10
Przeczytane EbM Audiobook
@Beata_
2022-12-14
8 /10
Przeczytane Posiadam E-booki
@witwona
2022-11-13
8 /10
Przeczytane
@Vernau
2023-03-17
8 /10
Przeczytane Wspomnienia
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

- Panie Lechu, niechże pan przestanie. Nie może pan tak mówić, zwłaszcza w Polsce, która jest jednym wielkim żydowskim cmentarzem. Nie ma już polskich Żydów. Niewielu przeżyło, a i tak większość wyjechała. A ci, którzy nie wyjechali, zostali w 1968 roku z Polski przez komunistów wyrzuceni, więc właściwie o czym pan panie Lechu, mówi?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl