Dzieci krwi i kości

Tomi Adeyemi
8.0 /10
Ocena 8.0 na 10 możliwych
Na podstawie 25 ocen kanapowiczów
Dzieci krwi i kości
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.0 /10
Ocena 8.0 na 10 możliwych
Na podstawie 25 ocen kanapowiczów

Opis

Niegdyś kraina Orisza tętniła życiem i magiczną mocą, ale to już przeszłość. Teraz, pod rządami bezwzględnego władcy, magowie są ofiarami okrutnych prześladowań. Zélie straciła matkę, a jej lud – wszelką nadzieję. Kiedy jednak nadarza się okazja, aby pokonać monarchę, dziewczyna nie zamierza się poddać! Z pomocą zbuntowanej księżniczki planuje przechytrzyć następcę tronu, który chce położyć kres istnieniu magii.

Orisza to niebezpieczna kraina, królestwo złowrogich śnieżnych lampartusów i mściwych duchów. Ale największym zagrożeniem dla Zélie jest ona sama, musi bowiem zapanować nad własną mocą i coraz silniejszym uczuciem do wroga…
Tytuł oryginalny: Children of Blood and Bone
Data wydania: 2019-02-13
ISBN: 978-83-271-5868-0, 9788327158680
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Cykl: Dziedzictwo Oriszy, tom 1
Stron: 512
dodana przez: herbatazimbirem

Autor

Tomi Adeyemi Tomi Adeyemi
Urodzona 1 sierpnia 1993 roku w USA
Tomi Adeyami to młoda amerykańsko-nigeryjska pisarka, która trafiła na pierwsze miejsce listy bestsellerów "New York Timesa". Autorka przyszła na świat 1 sierpnia 1993 roku w Stanach Zjednoczonych. Jej debiut książkowy pt. "Dzieci krwi i kości" zost...

Pozostałe książki:

Dzieci krwi i kości Dzieci prawdy i zemsty
Wszystkie książki Tomi Adeyemi

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

W pogoni za magią

WYBÓR REDAKCJI
17.04.2021

Bardzo dziękuję Wydawnictwu Dolnośląskiemu, które podarowało mi do recenzji egzemplarz „Dzieci krwi i kości” Tomi Adeyemi . Zacznę od tego, że miałam pewne obawy, gdyż już od dawna wydawało mi się, że po prostu wyrosłam z fantasy. Kiedyś było całym moim życiem i zaczytywałam się z nim, (chwytając się niemal każdej książki w tej tematyce), ale z... Recenzja książki Dzieci krwi i kości

Piękna magia

WYBÓR REDAKCJI
28.04.2021

To było piękne! Ale najpierw opis, dobrze, już... Orisza to kontynent, na którym kiedyś można było swobodnie korzystać z magii. Niestety od około 11 lat krainą rządzi król-tyran i mało komu żyje się łatwo. Wojna, bieda, podejrzliwość i nienawiść są na porządku dziennym. Jedyna nadzieja w trójce nastolatków, którzy wyruszają na poszukiwanie magicz... Recenzja książki Dzieci krwi i kości

Piękna opowieść fantasy z afrykańską mitologią w tle...

23.04.2021

Literatura fantasy opiera się w dużej mierze na mitologiach poszczególnych stron świata. Najczęściej są to anglosaskie, skandynawskie, czy też azjatyckie korzenie przypowieści o bogach, magii i życiu ludzi w czasach, w których absolutnie wszystko było możliwym. Dziś mam przyjemność opowiedzieć wam o powieści fantasy opartej na mało nam znanej, afr... Recenzja książki Dzieci krwi i kości

,,Dzieci krwi i kości" - recenzja

13.03.2019

Moje ostatnie spotkania z fantastyką nie kończyły się zbyt dobrze – książki były schematyczne, przewidywalne nudne, przez co trudno się, a nawet obrzydliwe. ,,Dzieci krwi i kości” bardzo mi się spodobały, dlaczego? Orisza… Kraina o smutnej przeszłości, nie dająca zapomnieć ibawitom tego, co stało się jedenaście lat wcześniej. Tego, co pozba... Recenzja książki Dzieci krwi i kości

@laraczyta@laraczyta × 2

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

ME
@menia71
2021-04-14
8 /10
Przeczytane

Okładka przyciąga wzrok, magnetyzuje (fot. 1).

Orisza była kiedyś krainą uświęconych magów. Ale jedenaście lat temu magia zniknęła. Z dnia na dzień. Teraz, pod panowaniem króla Sarana, mieszkańcy żyją w strachu i płacą coraz wyższe podatki.

Zelie Adebola jest ibawitką z białymi włosami (oznaką magicznych mocy), półsierotą. Mieszka w Ilorin. Uczy się u Mamy Agby nie tylko szycia, ale przede wszystkim sztuki kija.
"Kiedy przeciwnik nie ma honoru, trzeba obrać inne, mądrzejsze metody walki" (str. 27)

Amari jest księżniczką a Inan jej bratem. Są dziećmi króla, uczonymi od zawsze, że magia oznacza dla nich śmierć. Ich domem jest pałac w Lagos.

Spotkanie trójki bohaterów, nieplanowane, ma miejsce w stolicy, gdy Amari ucieka z cennym pergaminem, Zelie sprzedaje rybę a Inan jest kapitanem straży. Potyczkę wygrywają dziewczyny. Uciekają z pomocą Tzaina (brat Zel).

Właściwa akcja dopiero się zaczyna, bo królowi zależy na zniszczeniu rękopisu. Za wszelką cenę.

Między Zelie i Inanem nawiązuje się dziwna więź. Niechciana przez żadne z nich. Magiczna. Szczególnie niebezpieczna i uciążliwa dla mężczyzny, przyszłego króla. Oriszy.

Rozpoczyna się wyprawa do źródeł magii. Święte miejsca. Wierzenia. Artefakty. Tajemnice. Rytuały. Walki. Niebezpieczeństwa. Przyjaciele i wrogowie. Dokonywane wybory.

Czy magia powróci do krainy?
...

× 1 | link |
@mysilicielka
2021-04-28
9 /10
Przeczytane Fantastyka Posiadam

To fantastyczna opowieść o magii, ale również o radzeniu sobie z traumą, o niesprawiedliwości i konieczności wykazywania empatii wobec drugiego człowieka. Bardzo się cieszę, że mogłam przeczytać tę książkę i polecam ją fanom gatunku.

× 1 | link |
@Nigrum
@Nigrum
2019-03-12
8 /10
Przeczytane Posiadam

Są książki które biorę w ciemno do czytania, bez sprawdzania recenzji o nich - przeważnie z powodu pojawiających się w nich wątków mitologicznych. Widząc, że "Dzieci krwi i kości" są inspirowane mitologią afrykańską nie mogłam postąpić inaczej jak sięgnąć po powieść Tomi Adeyemi. Sprawę ułatwił też fakt, że otrzymałam ją w prezencie.
I...ależ ja dobrze się przy niej bawiłam!

To co odróżniało Zelie Adebola od innych mieszkańców Oriszy to kolor włosów. Biel. Barwa ta oznaczała, że dziewczyna jest ibawitką - dzieckiem maga i kosidanina, które przetrwało Obławę. Matka Zelie władała potężną magią, podobnie jak wielu podobnych jej w królestwie. Magowie posługiwali się mocami ziemi, powietrza, ognia, wody, duszy czy czasu. Mieli bezpośrednie połączenie z bóstwami opiekującymi się Oriszą. Byli zdecydowanie silniejsi niż sam król, dlatego też ich moce zagrażały bezpośrednio władcy. Przebiegły monarcha postanowił usunąć problem - mordując wszystkich magów. Przy życiu pozostawił jedynie dzieci, puste skorupki - glisty - nie posługujące się magią.
Życie Zelie nie należy do najprostszych z powodu bólu po stracie matki i prześladowań królewskiej straży. Mieszka z bratem Tzainem i ojcem, a to co spędza jej sen z powiek to rosnące wciąż podatki. Dziewczyna nie zdaje sobie sprawy, że może być gorzej póki przypadkowo nie poznaje Amari - królewskiej córki. Z dnia na dzień staje się przestępcą, najbardziej poszukiwanym zbiegiem Oriszy i jedyną nadzieją na przywrócenie magii. Z...

| link |
@tusz_na_papierze
2021-04-19
7 /10

Bywa, że jakaś książka bardzo długo chodzi Wam po głowie i nie wiecie czy ją przeczytać?

"Dzieci krwi i kości" swoją premierę miały rok temu. Przeczytałam masę opinii i miałam wątpliwości czy po nią sięgnąć. Kiedy Wydawnictwo Dolnośląskie wspomniało mi o ekranizacji stwierdziłam, że jednak chcę poznać losy Oriszy.

I to była bardzo dobra decyzja. "Dzieci krwi i kości" to wciągająca fantastyczna młodzieżówka zawierająca w sobie afrykańskie wierzenia. Na początku książki są przedstawione klany magów oraz opiekunowie-bogowie. Jest też piękna mapa!

To historia młodych ludzi, którzy chcą uwolnić się spod despotycznego władcy, chcą uwolnić magię, którą brutalnie odebrano. Przemoc, poddaństwo, wyzysk, wola przeżycia i walki, moc wiary w bóstwa i zaufanie oraz niegasnąca iskierka nadziei.

Fabułę poznajemy z punktu widzenia 3 postaci - odmiennych pod każdym względem, jednak coś je łączy. Świadomie czy nie, podejmują wspólną walkę o lepszą Oriszę. Nie raz zaskakują, czasem zawodzą, ale dążą do celu. Nie wszystko idzie zgodnie z planem, wróg depcze po piętach. Akcja nie zwalnia nawet na sekundę.

Samo zakończenie, wow. Takiego obrotu sprawy się nie spodziewałam. Muszę przeczytać 2 tom, bo wyczuwam spore zamieszanie u Oriszan.

Książkę polecam każdemu, kto lubi elementy mitologiczne, różnobarwnych bohaterów, dynamiczną akcję, walkę z czasem i potężnym wrogiem.

...

| link |
@fantastycznapanda
2022-05-17
8 /10
Przeczytane Moje perełki
@tatiana
@tatiana
2022-04-19
7 /10
Przeczytane
@amelka.szymanowska.07
@amelka.szymanowska.07
2022-01-30
9 /10
Przeczytane Moje ulubione
@Rudzik_Czyta
2021-12-29
10 /10
Przeczytane
@HaWanka
@HaWanka
2021-09-27
7 /10
Przeczytane pomysł na prezent wydanie tradycyjne
@Perlasbooks
2021-08-12
10 /10
Przeczytane
@athenaczytalska
@athenaczytalska
2021-07-01
7 /10
Przeczytane
WE
@wera791
2021-06-04
8 /10
Przeczytane
@Uleczka448
2021-04-23
8 /10
PA
@paula.koperczuk
2021-04-18
7 /10
Przeczytane Fantastyka ♥
@canis.luna
2021-04-17
8 /10
Przeczytane Posiadam Egzemplarz recenzencki
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Wszyscy jesteśmy dziećmi krwi i kości.
Narzędziami cnoty i zemsty.
Aż do dzisiaj magia nie miała twarzy. Była jedynie opowieścią żebraków, szeptaniną służących. Umarła przed jedenastu laty i od tamtej pory istniała tylko pod jedną postacią: strachu w oczach ojca.
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Dzieci prawdy i zemsty
Dzieci prawdy i zemsty
Tomi Adeyemi
7.7/10
Magia wróciła do Oriszy. Ale to nie koniec walki o władzę. Wojna dopiero się rozpoczęła!, Zélie i A...
© 2007 - 2024 nakanapie.pl