Dzieła emigracyjne. Klub Trzeciego Miejsca. Kundlizm. Dzieje rodziny Korzeniewskich

Melchior Wańkowicz
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Dzieła emigracyjne. Klub Trzeciego Miejsca. Kundlizm. Dzieje rodziny Korzeniewskich
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

"Kundlizm": `Pragnąc przygotować emigrację na życie wśród obcych, poddaje ją surowej krytyce. Pisze m.in. "Kundlizm". Omawia szeroko nasze wady narodowe, wskazując wśród nich bezinteresowną zawiść, oscylowanie między megalomanią a kompleksem niższości, biurokratyczne skłonności urzędników, kult niekompetencji, protekcje i kliki, przekonanie, że dorabianie się to kolekcjonowanie przywilejów, snobizmy wielkopańskie, karykaturalne pozostałości kultury szlacheckiej jak tytułomania i "calujrackizm". Zarzuca emigracji jałowe politykierstwo, krytykuje brak zdecydowanego oporu wobec upokorzeń serwowanych przez rząd angielski (jak nieprzyjmowanie żołnierzy Września do PKPiR), brak politycznej wizji przyszłości, arogancje wobec Anglików i kompleks niższości wobec nich oraz hołubienie Churchilla. Wytyka niski poziom emigracyjnej prasy (brak aktualnych materiałów, brak wiadomości z Polski). Gwałtownie odcina się od uchwały emigracyjnego Związku Pisarzy, zakazującej drukowania w kraju, za co spotkał się z potępieniem władz związku. Uważa, że emigracja polska nie powinna zamykać się w getcie i uprawiać kultu symboli, lecz być otwarta na sprawy kraju, w którym żyje. Wypomina hipokryzje tym przedstawicielom emigracji, którzy z pogardą mówią o Anglikach i zarazem przyjmują angielskie ordery, czy z inspiracji Anglików uniemożliwiają organizację obchodów 3 Maja. Wskazuje na rozbieżności między realną polityką a głoszonymi wartościami, za którymi nie ma żadnej treści: "Cenią symbol, kiedy naród za to płaci, i uprawiają >realną politykę
Data wydania: 1991
ISBN: 83-7021-142-9, 8370211429
Wydawnictwo: Polonia
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 192

Autor

Melchior Wańkowicz Melchior Wańkowicz
Urodzony 10 stycznia 1892 roku na Białorusi (Kałużyce, Rejon berezyński)
polski pisarz, dziennikarz, reportażysta i publicysta. Wańkowicz debiutował artykułami w prasie jeszcze pod zaborem rosyjskim. Pierwsze tomy reportaży i wspomnień wydał w okresie międzywojennym

Pozostałe książki:

Szkice spod Monte Cassino Karafka La Fontaine'a. Tom 2 Ziele na kraterze Szczenięce lata Bitwa o Monte Cassino
Wszystkie książki Melchior Wańkowicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Dzieła emigracyjne. Klub Trzeciego Miejsca. Kundlizm. Dzieje rodziny Korzeniewskich aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Antoniowka
2021-02-18
7 /10
Przeczytane

Niniejszy tom stanowi część serii dzieł emigracyjnych Melchiora Wańkowicza. Z mojego punktu widzenia, niezbyt szczęśliwie dobrano utwory, które znalazły się w tej 190 stronicowej książce.

Przyznam szczerze, że mnie interesowały jedynie „Dzieje rodziny Korzeniewskich”. Pierwsze dwa teksty, które – co muszę przyznać – w punkt opisują przywary naszego narodu oraz są trafną analizą ówczesnej sytuacji, jednak dzisiejszemu czytelnikowi mogą wydać się trochę przestarzałe.

„Dzieje rodziny Korzeniewskich” są zaś opisem „szablonowej historii” (jak sam Autor ją nazywa). Ileż to razy czytaliśmy o zesłaniach w głąb Rosji, ale jednak za każdym razem historie te poruszają, a „Dzieje…” można uznać za jedną z ważniejszych pozycji tego nurtu. Historia smutna, wbijająca w fotel, przygnębiająca. Koniecznie trzeba ją przeczytać.

× 4 | link |
@Beata_
2019-11-11
7 /10
Przeczytane Posiadam Papierowe

Cytaty z książki

O nie! Książka Dzieła emigracyjne. Klub Trzeciego Miejsca. Kundlizm. Dzieje rodziny Korzeniewskich. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl