Dziennik geniusza

Salvador Dali
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Dziennik geniusza
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Dziennik jednego z najciekawszych artystów XX wieku, książka ekscentryczna jak sam autor.

Dali po raz kolejny (po Moim sekretnym życiu i Namiętnościach według Dalego) ujawnia swój talent literacki i niezwykłą osobowość, w błyskotliwy sposób łącząc motywy autobiograficzne z mistyfikacją. Ten osobliwy dziennik pełen jest perwersyjnego humoru, prowokacyjnych tez i ekshibicjonizmu, a tematy wzniosłe przeplatają się w nim z przyziemnymi. Obdarzony zadziwiającą wyobraźnią i inteligencją "wybawiciel sztuki współczesnej" komentuje własne obrazy i dzieła innych artystów, przybliżając swoje poglądy na sztukę. Plastyczność opisów zachwyci wszystkich wielbicieli jego malarstwa.
Data wydania: 2002
ISBN: 978-83-245-7721-7, 9788324577217
Wydawnictwo: Książnica
Stron: 268
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Salvador Dali Salvador Dali
Urodzony 11 maja 1904 roku w Hiszpanii (Figueres)
Salvador Dalí, właśc. Salvador Domènec Felip Jacint Dalí i Domènech, marquès de Dalí de Púbol – kataloński malarz, jeden z najbardziej znanych surrealistów. Jest jednym z bardziej rozpoznawalnych artystów XX wieku. Postrzegany bywał jako skrajny ...

Pozostałe książki:

Ukryte twarze Moje sekretne życie Myśli i anegdoty Namiętności według Dalego
Wszystkie książki Salvador Dali

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Dziennik geniusza aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Asamitt
2019-11-04
7 /10
Przeczytane W kręgu sztuki (Auto)Biografia/Pamiętnik/Wspomnienia * Własne

Tak sobie myślę, że chcąc zrozumieć Dalego, trzeba być mocno otwartym na surrealizm. Dla mnie, to co eksponuje w swojej sztuce, jest spójne z tym, o czym i jak pisze przedstawiając swoją osobę, myśl i życiową filozofię.
W obrazach surrealistów można się dopatrzeć praktycznie wszystkiego. Jest tam plan pierwszy, ale i bogate tło, gdzie czasem oba plany doskonale się uzupełniają, a innym razem (wystarczy spojrzeć z innej perspektywy) dostarczają mylnego wrażenie - bo czy aby na pewno, to co postrzegamy za dalszy plan jest nim w istocie? Tak samo, gdy czytamy wynurzenia Salvadora. Czy możemy jednoznacznie stwierdzić, że to wszystko są realne odczucia malarza, który po prostu chce podzielić się z innymi swoimi rozterkami i planami twórczymi, czy tez specjalna kreacja geniusza idealnie współgrająca z jego pracami? Tego raczej nigdy nie odkryjemy.

Gdyby Dali był jak większość ludzkiej populacji, to nie byłby twórcą. Wiem, mniej więcej, jak wygląda świat odbierany przez osoby tworzące. I mimo wieloletniej przyjaźni z pisarzem, mam bolesną świadomość, iż nigdy jego świat nie będzie moim, bo przy moim realnym postrzeganiu życia gubi się jego wyobraźnia. A kim byłby pisarz albo malarz bez bogatej wyobraźni, szerokich twórczych horyzontów i gotowości na wychodzenie poza znane ramy, by powstało coś co zaciekawi odbiorcę?
A czy Dali nie był geniuszem? Zaistniał w naszej świadomości na długo przez swoją śmiercią. Jego ekscentryczność odbiła się echem na całym świecie ...

× 4 | link |
@melkart002
2020-08-31
3 /10
Przeczytane

Zmarnowany czas. Może i Salvador był geniuszem, ale próżnym, skupionym tylko na sobie samym. Jeśli kochał, to z tej książki nic o tym nie uświadczymy. Choć używa pięknych słów, pisze bogatym i żywym językiem, dla mnie to forma barokowa - pisze, żeby mówić, mówi żeby pisać - o wszystkim, bez przywiązania, bezosobowo, nudnie. Dziwak, wykreowany, aktor i bogaty prostak. Zdaję sobie sprawę, że nie wszystko z tej książki pojąłem, niemniej, znbudziłem się i niestety doszedłem do wniosku, iż nie dokończę jej czytania. Wybacz Dali, dla mnie geniusz polega na czym innym

| link |
@luka0
2012-03-01
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Dziennik geniusza. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl