Namiętności według Dalego

Louis Pauwels, Salvador Dali
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Namiętności według Dalego
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Louis Pauwels spędził wiele dni w domu Dalego w Port-Lligat. Rozmawiał z artystą, słuchał i obserwował go przy pracy. Niniejsza książka jest owocem tych spotkań. Przybliża ona poglądy Dalego, pozwala zasmakować w bogactwie jego wyobraźni, uczestniczyć w procesie autokreacji "wybawiciela sztuki współczesnej?. Dali był człowiekiem pełnym sprzeczności z niebywałą skłonnością do mistyfikacji i prowokacji. Wymyślał fakty, w które głęboko wierzył, budując wizerunek ekscentrycznego artysty i otaczając się legendą.
Data wydania: 2008-05-16
ISBN: 978-83-245-7612-8, 9788324576128
Wydawnictwo: Książnica
Kategoria: Biografia
Stron: 225

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Namiętności według Dalego aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Asamitt
2019-11-04
5 /10
Przeczytane (Auto)Biografia/Pamiętnik/Wspomnienia W kręgu sztuki ✈ Wymienione/Sprzedane

Pauwels nie próbuje tutaj objaśniać Dalego - jakby ktoś w ogóle potrafił okiełznać jego umysł - stara się jedynie przekazać jego myśli. Natomiast wystarczy sięgnąć do "Mojego sekretnego życia", gdzie malarz odkrywa przed nami fenomen swego geniuszu.
W "Namiętnościach" wstęp należny do Pauwelsa, jest jego zapisem na temat rozumienia człowieka, który w swej pokręconej naturze wydaje się być trudny do okiełznania jak żywioły natury. Natomiast kolejne rozdziały są spisanymi przez niego wypowiedziami Dalego na temat: Gali, śmierci, sławy, erotyzmu, Boga, polityki czy pracy, czyli namiętności jego życia. Doświadczamy tu każdej z nich poprzez opis artysty podającego motywy swych obsesji.

I tak jak w przypadku "Mojego sekretnego życia" tak tutaj czasem podążam zgodnie i bez problemu za myślą Dalego, by przy kolejnym akapicie stracić wątek i zastanawiać się niby o czym ten pisze. Ale taki jest ten surrealista, zresztą tak jak jego obrazy - albo je się rozumie albo gubi wśród tych wszystkich zebranych elementów na jednym płótnie.
"Namiętności według.." to oczywiście nie stricte biografia malarza, a jedynie rodzaj wspomnień, anegdot. Natomiast takowej, podobno dość rzetelnej biografii, dopuścił się Robert Descharnes (nie wiem, nie miałam przyjemności zetknięcia się jeszcze z nią).

× 2 | link |
@kreska
2013-06-19
8 /10
Przeczytane
@BlackRainbow
2011-10-30
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Namiętności według Dalego. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl