Dziennik hipopotama

Krzysztof Varga
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Dziennik hipopotama
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

„Wychowany w cieniu traum narodowych, przygnieciony szantażem emocjonalnym, że mam się nieustannie utożsamiać, przeżywać, współodczuwać, identyfikować ze swoim krajem, coraz bardziej zmęczony byłem Polską i jej histerycznością, emocjonalnym rozwibrowaniem, deficytem trwałości. Nic tu nie mogło się zakorzenić i wrosnąć na dekady, stulecia. Nawet jak już zaborcy, okupanci, najeźdźcy nie rozwalają wszystkiego, to demolują moi rodacy, ponieważ wyłącznie zaniechanie bądź destrukcja są im przynależne.

Zazdrościłem Francuzom ich dobrego samopoczucia, Niemcom ich samozadowolenia, dziedzictwa kulturowego Włochom, a oceanu Portugalczykom. Gdybym dziś był dwudziestoparolatkiem, to chciałbym na zawsze stąd wyjechać i rozumiem każdego, kto pragnie porzucić ten kraj, odciąć się od niego i stać się kimś innym. Za późno, za wiele lat tu żyję, na stałe już nie wyjadę, ale po raz pierwszy w życiu wyobrażam sobie, co by się stało, gdybym w 1988 roku został we Francji i nie wrócił do Polski na studia. Zapewne nie zostałbym pisarzem, redaktorem, felietonistą, nie poznałbym ludzi, których tutaj pokochałem i którzy stworzyli moje życie, ale przynajmniej nie byłbym już Polakiem”.

– Krzysztof Varga
Data wydania: 2020-08-20
ISBN: 978-83-244-1073-6, 9788324410736
Wydawnictwo: ISKRY
Stron: 550
dodana przez: Beata_

Autor

Krzysztof Varga Krzysztof Varga
Urodzony 21 marca 1968 roku w Polsce (Warszawa)
Polski pisarz węgierskiego pochodzenia, krytyk literacki, dziennikarz. Krzysztof Varga ukończył Wydział Polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Jest redaktorem w dziale Kultura "Gazety Wyborczej". Zadebiutował zbiorem opowiadań Pijany anioł na skr...

Pozostałe książki:

Tequila Aleja Niepodległości Nagrobek z Lastryko Trociny Gulasz z turula
Wszystkie książki Krzysztof Varga

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Dziennik spod ręki mistrza

{} WYBÓR REDAKCJI
4.05.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Krzysztof Varga jest dla mnie postacią kultową, do której miłością zapałałam jeszcze na studiach. Wtedy to, zaczytywałam się namiętnie w tekstach Vargi i podziwiałam z jaką swobodą i łatwością przychodzi mu pisanie tekstów wybitnych i jednakowoż celnych. Już wtedy przekonałam się, że choć twórczość Krzysztofa Vargi nacechowana jest wysublimowanym... {} Recenzja książki Dziennik hipopotama

Moja opinia o książce

Opinie

MA
2022-01-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@klaudiaannacebula
2021-05-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@abdita
2021-01-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@Beata_
2020-08-31
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane E-booki Posiadam

Cytaty z książki

O nie! Książka Dziennik hipopotama. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl