Dziennik z podróży do Rosji

John Steinbeck
6.2 /10
Ocena 6.2 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Dziennik z podróży do Rosji
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.2 /10
Ocena 6.2 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

 Relacja z podróży Johna Steinbecka i Roberta Capy po Związku Radzieckim w czasach zimnej wojny to klasyczna pozycja z gatunku literatury podróżniczej.
 
 Tuż po opadnięciu żelaznej kurtyny, John Steinbeck, wówczas laureat Nagrody Pulitzera, oraz znany fotograf wojenny Robert Capa podjęli śmiałą wyprawę do Związku Radzieckiego z zamiarem napisania reportażu dla gazety „New York Herald Tribune”. Sławni podróżnicy mieli rzadką okazję odwiedzenia nie tylko Moskwy i Stalingradu, lecz także ukraińskich wsi oraz Gruzji. Okrzyknięty przez recenzentów New York Timesa „znakomitym” tuż po jego wydaniu w 1948 roku, „Dziennik z podróży do Rosji” przedstawia kwintesencję tej wyprawy i pozostaje niezwykłym pamiętnikiem oraz unikatowym dokumentem historycznym.
 Steinbeck i Capa uwiecznili to, co widzieli, za pomocą słów i zdjęć, tworząc poruszający zapis codziennego życia zwykłych Rosjan. W odróżnieniu od innych zachodnich reportaży na temat Rosji z tamtego okresu „Dziennik” jest wolny od ideologicznych obsesji. Zamiast tego Steinbeck i Capa zarejestrowali rzeczywistość życia robotników pracujących w fabrykach, urzędników państwowych oraz chłopów – społeczeństwa, które wyzwoliło się z koszmaru II wojny światowej. Na tym tle dostajemy wgląd w życie dwóch wybitnych artystów u szczytu mocy twórczych, realizujących wewnętrzną potrzebę dokumentowania kondycji ludzkiej. 
Tytuł oryginalny: A Russian Journal
Data wydania: 2016-09-20
ISBN: 978-83-8069-447-7, 9788380694477
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Stron: 248
dodana przez: Annette_Cinnamon
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

John Steinbeck John Steinbeck
Urodzony 27 lutego 1902 roku w USA (Salinas)
Amerykański pisarz i dziennikarz, laureat nagrody Nobla w dziedzinie literatury z 1962. W latach 1919–1925 uczęszczał na Uniwersytet Stanforda, studiów nie zakończył jednak uzyskaniem dyplomu. Podejmował wiele prac dorywczych, m.in. jako malarz, pomo...

Pozostałe książki:

Myszy i ludzie Na wschód od Edenu Tortilla Flat Grona gniewu Ulica Nadbrzeżna Dziennik z podróży do Rosji Podróże z Charleyem Perła Zima naszej goryczy Była raz wojna Na wschód od Edenu. Tom 1 Pastwiska niebieskie Ulica Nadbrzeżna. Cudowny czwartek Zagubiony autobus Była raz wojna. Bomby poszły Krótkie panowanie Pepina IV Nieznanemu bogu Księżyc zaszedł Autobus do San Juan Dziennik z morza Corteza Kasztanek. Perła Na wschód od Edenu. Tom 2 Pastwiska Niebieskie. Złota Czara. Nieznanemu bogu Złota czara 18 współczesnych opowiadań amerykańskich BURNING BRIGHT Cudowny Czwartek Długa dolina Księżyc zaszedł. W niepewnym boju Księżyc zaszedł. W niepewnym boju The Red Pony The Vigilante
Wszystkie książki John Steinbeck

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Dziennik z podróży do Rosji

18.05.2021

John Steinbeck "Dziennik z podróży do Rosji" ze zdjęciami Roberta Capy, Słynny fotograf wojenny Robert Capa pojawił się w moich lekturach niedawno, przy okazji "Fotografki", opowieści o pierwszej kobiecie Gerdzie Taro, która wspólnie z nim, w latach trzydziestych ubiegłego wieku fotografowała wojnę. Teraz, przy okazji "Dziennika z podróży do... Recenzja książki Dziennik z podróży do Rosji

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@eR_
2019-12-19
8 /10
Przeczytane Współpraca

PRZEDPREMIEROWO.
John Steinbeck, to nie dość, że jeden z najbardziej znanych pisarzy na świecie, ale też jeden z bardziej utytułowanych.Jego książki przetłumaczono na setki języków, ekranizowano także sporo z nich.Wystarczy tu wspomnieć, chociażby"Myszy i ludzie", czy"Na wschód od Edenu".Pisarz ten wykazywał się daleko idącą wrażliwością i niezwykłym darem gawędziarstwa, dzięki czemu, jego dzieła, to jedne z najciekawszych powieści, nieważne na jaki by były temat.

"Dziennik z podróży do Rosji", to kolejna powieść, tym razem w formie reportaży, którą wydało Wydawnictwo Prószyński s-ka.Steinbeck, oraz fotograf Robert Capa, który ilustrował, to co tworzył wielki pisarz.Oczywiście reportaż to zupełnie inna odmiana literatury, ale to nie zmienia sposobu opisywania poszczególnych historii.

Czterdziestopięcioletni pisarz, tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej, wraz z fotografem, postanawia odwiedzić Związek Radziecki i odczarować pełen propagandy obraz tego kraju w świadomości mieszkańców USA.

Steinbeck to wirtuoz w ukazywaniu emocji, co widać na każdej stronie tej książki.Wykazuje się także dużym poczuciem humoru, co doskonale współgra ze znakomitymi fotografiami Węgra.
Myślę, że tę publikację można polecić każdemu, nie tylko wielbicielom tradycyjnej powieści, ale i tym, którzy wolą opowieści o zwykłych ludziach, ich trudnym życiu i o ich ciągłym zmaganiu z przeciwnościami losu,A cokolwiek by mówić o Związku Radzieckim, jako państwie, życie ...

| link |
@PonuryDziadyga
2021-12-26
5 /10
Przeczytane 2019
@toptangram
2021-05-18
8 /10
GA
@garbos
2021-01-12
5 /10
Przeczytane
@BagatElka
2019-11-13
4 /10
Przeczytane ZZZ....oddane
@Annette_Cinnamon
@Annette_Cinnamon
2019-11-04
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Dziennik z podróży do Rosji. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl