Złota czara

John Steinbeck
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Złota czara
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Walia, połowa XVII wieku. W gospodarstwie Morganów zjawia się Dafydd, niegdysiejszy parobek, który wyruszył w świat w pogoni za lepszej jakości życiem. Piętnastoletni Henry, zafascynowany jego opowieściami o przygodach i bogactwie, rzekomo stałych elementach w życiu korsarza, postanawia opuścić dom rodzinny, by zostać piratem. Pewny swego, z mnóstwem pomysłów na siebie, lecz bez doświadczenia, zaciąga się na statek do Indii.
Tytuł oryginalny: Cup of Gold
Data wydania: 1995
ISBN: 83-7129-098-5, 8371290985
Wydawnictwo: Świat Książki
Stron: 190
dodana przez: PonuryDziadyga
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

John Steinbeck John Steinbeck
Urodzony 27 lutego 1902 roku w USA (Salinas)
Amerykański pisarz i dziennikarz, laureat nagrody Nobla w dziedzinie literatury z 1962. W latach 1919–1925 uczęszczał na Uniwersytet Stanforda, studiów nie zakończył jednak uzyskaniem dyplomu. Podejmował wiele prac dorywczych, m.in. jako malarz, pomo...

Pozostałe książki:

Myszy i ludzie Na wschód od Edenu Tortilla Flat Grona gniewu Ulica Nadbrzeżna Dziennik z podróży do Rosji Podróże z Charleyem Perła Zima naszej goryczy Była raz wojna Na wschód od Edenu. Tom 1 Pastwiska niebieskie Ulica Nadbrzeżna. Cudowny czwartek Zagubiony autobus Była raz wojna. Bomby poszły Krótkie panowanie Pepina IV Nieznanemu bogu Księżyc zaszedł Autobus do San Juan Dziennik z morza Corteza Kasztanek. Perła Na wschód od Edenu. Tom 2 Pastwiska Niebieskie. Złota Czara. Nieznanemu bogu Złota czara 18 współczesnych opowiadań amerykańskich BURNING BRIGHT Cudowny Czwartek Długa dolina Księżyc zaszedł. W niepewnym boju Księżyc zaszedł. W niepewnym boju The Red Pony The Vigilante
Wszystkie książki John Steinbeck

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Złota czara nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@PonuryDziadyga
2021-12-26
8 /10
Przeczytane 2017

Kolejna, już chyba czwarta w ostatnim czasie, miniaturowa powieść Steinebcka, z którą postanowiłem się zapoznać.
Tym razem, ku mojemu zaskoczeniu, nie opowiada o farmerach, pastwiskach, oraniu pola, czy generalnie rolniczych sprawach USA XX wieku. Jest to powiastka o korsarzu (ważna różnica - korsarz, to nie pirat!) Henrym Morganie, zawierająca jednak tylko kilka punktów z oficjalnej biografii, reszta to dopowiedzenia i fikcja literacka.
Muszę przyznać, że taka zmiana otoczenia i opisywanej postaci bardzo pozytywnie wpłynęła na odbiór książki. Fabularyzowaną historię słynnego bukaniera czyta się znakomicie, klimat jest bardzo nośny. Może to niektórych zaskoczyć, ale powieść nie ma znamion książki awanturniczej, to głównie przemyślenia na ważkie tematy, takie jak miłość, czy niszcząca pogoń za marzeniami.
Do tego znajdują się tu spore pokłady czarnego humoru, jak przy postaci La Santa Roja, czy ostatniej scenie w sądzie.
I właśnie przez jej inność oceniam "Złotą Czarę" tak wysoko - bo chociaż czytać Steinbecka lubię, to kolejnej książki o troskach farmera bym nie strawił.

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Złota czara. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl