Tortilla Flat

John Steinbeck
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 62 ocen kanapowiczów
Tortilla Flat
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 62 ocen kanapowiczów

Opis

W niewielkim miasteczku Monterey, tuż po zakończeniu I wojny światowej żyje grupa paisanos, potomków hiszpańskich konkwistadorów. To lekkoduchy, których łączy głęboka pogarda do pracy, żyją więc z grabieży i resztek wyżebranych w restauracjach. Czas upływa im głównie na spaniu, zalecaniu się do kobiet i walce o najcenniejszy kruszec, czyli wino. Głównym bohaterem powieści jest Danny, mieszkający w dzielnicy Tortilla Flat, którego dom staje się miejscem spotkań jego przyjaciół, wiecznie spragnionych jadła i przygód: Pilona, Pablo, Jezusa Marii, Wielkiego Joe Portugalczyka i Pirata. Adaptując na własny użytek tematy i konstrukcję legend o królu Arturze, John Steinbeck stworzył w kalifornijskim miasteczku prawdziwy Camelot i zasiedlił go barwną gromadą rycerzy o manierach rodem z Rabelais’go.

Steinbeck jest artystą: opowiada o losach tych wszystkich kochanych złodziejaszków i cudzołożników z ujmującą i poetycką czystością serca i prozy."New York Herald Tribune"


Data wydania: 2022-11-15
ISBN: 978-83-8295-191-2, 9788382951912
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Serie: Kolekcja Gazety Wyborczej - XX wiek, Nike
Stron: 248
dodana przez: Catta
Mamy 11 innych wydań tej książki

Autor

John Steinbeck John Steinbeck
Urodzony 27 lutego 1902 roku w USA (Salinas)
Amerykański pisarz i dziennikarz, laureat nagrody Nobla w dziedzinie literatury z 1962. W latach 1919–1925 uczęszczał na Uniwersytet Stanforda, studiów nie zakończył jednak uzyskaniem dyplomu. Podejmował wiele prac dorywczych, m.in. jako malarz, pomo...

Pozostałe książki:

Myszy i ludzie Na wschód od Edenu Tortilla Flat Grona gniewu Ulica Nadbrzeżna Dziennik z podróży do Rosji Podróże z Charleyem Perła Zima naszej goryczy Była raz wojna Na wschód od Edenu. Tom 1 Pastwiska niebieskie Ulica Nadbrzeżna. Cudowny czwartek Zagubiony autobus Była raz wojna. Bomby poszły Krótkie panowanie Pepina IV Nieznanemu bogu Księżyc zaszedł Autobus do San Juan Dziennik z morza Corteza Kasztanek. Perła Na wschód od Edenu. Tom 2 Pastwiska Niebieskie. Złota Czara. Nieznanemu bogu Złota czara 18 współczesnych opowiadań amerykańskich BURNING BRIGHT Cudowny Czwartek Długa dolina Księżyc zaszedł. W niepewnym boju Księżyc zaszedł. W niepewnym boju The Red Pony The Vigilante
Wszystkie książki John Steinbeck

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Pięciu wspaniałych paisanos

WYBÓR REDAKCJI
21.11.2022

Niezwykły pisarz z tego Johna. Po wspaniałej uczcie psychologicznej, jaką była genialna powieść „Na wschód od Edenu” przyszedł czas na „Tortilla Flat”. Tym razem poznałam wyjątkowy, przewrotny humor pisarza. Lekcje życia dają nam ludzie marginesu, którzy wszystko, czego potrzebują do szczęścia mają dosłownie w zasięgu ręki. A im więcej mają, tym g... Recenzja książki Tortilla Flat

@Madison@Madison × 11

Co autor miał na myśli?

23.01.2024

– Takie jest życie – stwierdził Pablo. –Nigdy nic nie wychodzi tak, jak się planuje. S. 191 Skończyłam! Nareszcie! W sumie to nie wiem, czy gorzej wymęczyła mnie ta książka, czy ja ją... Fragmentami czytałam ją od zeszłego roku, z przerwami i przeplatając innymi historiami. Bo albo mnie znudziła, albo stawałam się monotonna lub wynurzenia bohat... Recenzja książki Tortilla Flat

@Possi@Possi × 14

O zabawnych alkoholikach

23.11.2022

Tortilla Flat to biedna dzielnica w niewielkim miasteczku Monterey. Właśnie tam w jednym domu żyje sześciu mężczyzn. Lekkoduchów połączonych niewinną chciwością oraz miłością do alkoholu. Ludzi o dobrych sercach, choć funkcjonujących według wątpliwej moralności. Ich rzeczywistość wypełniona jest winem lub wymyślaniem, jak alkohol zdobyć. Czasami p... Recenzja książki Tortilla Flat

@mewaczyta@mewaczyta × 12

Świetna proza o kiepskim życiu

10.01.2023

„Miłość, bijatyka i trochę wina. Wtedy człowiek jest zawsze młody, zawsze szczęśliwy.” Tym zdaniem z powieści można podsumować w dużej mierze główne dążenia przedstawionych na kartach „Tortilla Flat” bohaterów. Choć po prawdzie trzeba dodać, że więcej szukają wina niż miłości, ale jeśli słabość do alkoholu uznamy za formę miłości – wiele w tej ... Recenzja książki Tortilla Flat

@atypowy@atypowy × 7

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Anjo
2022-01-15
7 /10
Przeczytane ✅Literatura obyczajowa, romans.

Jakiś czas temu czytałam Na wschód od Edenu ale średnio się ta pozycja u mnie przyjęła dlatego też z dużą ostrożnością podchodziłam do tej lektury. Siadłam do niej z nastawieniem niezbyt optymistycznym, i w sumie po kilka rozdziałach stwierdziłam, że jednak warto będzie lecieć dalej....

Paisanos... grupka typów spod ciemnej gwiazdy, utrzymujących się przy życiu z kradzieży, matactwa i picia sporej ilości galonów wina, kierujących się w w życiu pokręconą logiką i dziwnymi zasadami moralnymi, jednocześnie spędzających czas na rozważaniu o prawidłowościach ludzkiego postępowania i wyciągania pokrętnych wniosków.

Lekka, groteskowa powieść z morałem i humorystycznymi wstawkami, z których najlepsze są te w wykonaniu Pilona - jego filozoficzne wywody mogą rozwalić na łopatki. Nie jest to jakieś wielkie działo autora,raczej krótka opowiastka licząca jakieś 340 stron, ale całkiem dobrze i szybko mi się to czytało.

× 10 | link |
@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
9 /10
Przeczytane Beletrystyka_klasyczna Posiadam

Dla mnie książka niemal ideał - śmieszna, z dystansem i w gruncie rzeczy pełna człowieczeństwa i optymizmu. Gorąco polecam.

× 4 | link |
@Proteus
2022-11-09
8 /10
Przeczytane -E-KSIĄŻKI- -POSIADAM-

Informacja techniczna Posiadacza:
Pozycja została po raz pierwszy przeczytana przeze mnie w formie papierowej - w październiku 2019 roku.
Ostatnio, nie mogąc znaleźć wydania papierowego, akurat w takiej szacie graficznej (która by pasowała do innych, już posiadanych) musiałem zadowolić się takim samym e-wydaniem z nakładu Wydawnictwa Prószyński Media - przy okazji czytając je powtórnie, trzy lata później - w październiku 2022 roku.

× 3 | link |
@zooba
@zooba
2019-11-27
3 /10
Chcę przeczytać Nie moja bajka (a może gniot?)

Cóż, parę lat po przeczytaniu i nie pamiętam NIC. Dzięki opiniom przypomniałam sobie trochę klimat książki - taka sobie opowiastka, może i z morałem i humorem ale żeby to była wybitna pozycja literatury amerykańskiej, hmmm...

× 1 | link |
@madbed
2022-12-28
Przeczytane

"Tortilla Flat " to kolejna powieść mojego ulubionego amerykańskiego pisarza i noblisty Johna Steinbecka.
Została opublikowana po raz pierwszy w 1935roku.
Teraz powraca w nowej szacie graficznej, subtelnej i wymownej dzięki Wydawnictwu prószyński.
Książki autora miałam przyjemność czytać wiele lat temu, ale nowe wydania skusiły mnie by wam je pokazać.

Monterey to niewielkie miasteczko,w którym tuż po zakończeniu I wojny światowej mieszka grupa paisanos czyli potomków hiszpańskich konkwistadorów.
To lekkoduchy, których łączy głęboka pogarda do pracy, żyją z kradzieży i resztek wyżebranych w restauracjach.
Czas spędzają na spaniu, zalotach oraz upajaniu się winem.
Tytułowa Tortilla Flat to dzielnica, w której mieszka Danny, a jego częstymi bywalcami jest Jezus Maria, Pilon i Pablo. Razem tworzą coś w rodzaju komuny i przeżywają szereg przygód. Czasem mają one podłoże zabawne, ale zdarzają się i tragiczne w skutkach.
"Tortilla Flat" to jedna z łatwiejszych i prostych książek autora. Prosta historia, która rozbawia, zasmuca, wciąga i zastanawia, dziwi, a mimo to chcemy przeczytać do końca bo z czasem bohaterowie stają nam się niezwykle bliscy.
Niewielkich rozmiarów historia, która umili jedno z tych szaro-burych wieczorów.


| link |
@danielmonika
@danielmonika
2007-08-27
Przeczytane

Ciekawe, ale to taki lekko-średni deser po największych dziełach Stainbecka, o których pisałam w komentarzu do "Myszy i ludzie".

| link |
@Karinn
@Karinn
2007-08-31
5 /10
Przeczytane

Rozbroiła mnie filozofia Pilona :) W sumie taka o lekturka.. doskonala na przerwe pomiedzy jakimis gruuuubymi pozycjami :):)

| link |
@mc00makerson
@mc00makerson
2008-08-01
5 /10
Przeczytane

Zgadzam się z Karinn- doskonała na przerwę między innymi pozycjami.Czyta się lekko i przyjemnie.

| link |
@oga
@oga
2009-08-09
Przeczytane

odświeżająca. lekka, ale nie pusta. "coś" pod powierzchnią. stanowczo polecam.

| link |
@Sylviaa7777
@Sylviaa7777
2011-05-15
10 /10
Przeczytane

jestem fanką Pilona ;)) zachęcam do lektury najlepiej z antałkiem wina ;)))

| link |
EL
@Elzemer
2007-09-25
5 /10
Przeczytane

Przeczytałem to dość dawno temu i odniosłem wrażenie kompletnej nicości

| link |
@barbarasztachanska
@barbarasztachanska
2024-02-09
7 /10
Przeczytane
@Possi
2024-01-23
3 /10
Przeczytane 2024 dziwne książki NIE polecam!
@atypowy
2023-01-10
6 /10
Przeczytane
@mewaczyta
2022-11-23
7 /10
Przeczytane 🍃 Współprace 🍃
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Teoretycznie poszczególne etapy opróżniania gąsiorków można stopniować następująco: nieco poniżej szyjki pierwszego gąsiorka - rozmowa poważna i skoncentrowana; dwa cale poniżej - smutne, romantyczne wspomnienia, trzy cale poniżej - analiza minionych sycących miłości, cal niżej - analiza minionych niezaspokojonych namiętności; dno pierwszego gąsiorka - ogólny, niesprecyzowany smutek. Nieco poniżej szyjki drugiego gąsiorka - czarna rozpacz; dwa palce poniżej - pieśń śmierci i tęsknoty; kciuk poniżej - każda inna znana pieśń. Na tym jeden system stopniowania kończy się, następuje specjalizacja. Od tej chwili wszystkiego można się spodziewać.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl