Zima naszej goryczy

John Steinbeck
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Zima naszej goryczy
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Ostatnia powieść jednego z ukochanych pisarzy Ameryki: historia degeneracji, korupcji i duchowego kryzysu.

Życie w New Baytown w stanie Nowy Jork nie jest proste. Wielu mieszkańców miasteczka nosi w sercach gorycz i rozczarowanie. Ethan Hawley, kiedyś jeden z najbogatszych ludzi w mieście, a teraz sprzedawca w sklepie kiedyś należącym do jego rodziny, stara się zapomnieć o dawnych czasach. Najbliżsi nie pochwalają jego kodeksu moralnego, wciąż mając nadzieję na poprawę statusu, nawet kosztem oszustw i machlojek. Pewnego dnia Hawley postanawia, że ma już tego wszystkiego dosyć i postanawia wziąć wolne od bycia dobrym człowiekiem. Korzystając z rad rodziny i przyjaciół, zaczyna ryzykowną grę o pieniądze i wysokie miejsce w lokalnej hierarchii. Czy zdecyduje się wrócić na drogę prawa, zanim będzie za późno?

Tytuł oryginalny: The Winter of Our Discontent
Data wydania: 2023-07-06
ISBN: 978-83-8352-002-5, 9788383520025
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Stron: 416
dodana przez: Vernau
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

John Steinbeck John Steinbeck
Urodzony 27 lutego 1902 roku w USA (Salinas)
Amerykański pisarz i dziennikarz, laureat nagrody Nobla w dziedzinie literatury z 1962. W latach 1919–1925 uczęszczał na Uniwersytet Stanforda, studiów nie zakończył jednak uzyskaniem dyplomu. Podejmował wiele prac dorywczych, m.in. jako malarz, pomo...

Pozostałe książki:

Myszy i ludzie Na wschód od Edenu Tortilla Flat Grona gniewu Ulica Nadbrzeżna Dziennik z podróży do Rosji Podróże z Charleyem Perła Zima naszej goryczy Była raz wojna Na wschód od Edenu. Tom 1 Pastwiska niebieskie Ulica Nadbrzeżna. Cudowny czwartek Zagubiony autobus Była raz wojna. Bomby poszły Krótkie panowanie Pepina IV Nieznanemu bogu Księżyc zaszedł Autobus do San Juan Dziennik z morza Corteza Kasztanek. Perła Na wschód od Edenu. Tom 2 Pastwiska Niebieskie. Złota Czara. Nieznanemu bogu Złota czara 18 współczesnych opowiadań amerykańskich BURNING BRIGHT Cudowny Czwartek Długa dolina Księżyc zaszedł. W niepewnym boju Księżyc zaszedł. W niepewnym boju The Red Pony The Vigilante
Wszystkie książki John Steinbeck

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Życie w odcieniach szarości

5.06.2019

Ethan Allen Hawley żyje z rodziną w miasteczku New Bayton. W miasteczku, które niegdyś była wspaniałe, rozwinięte i oferujące wiele jego mieszkańcom. W miasteczku, które teraz trawią choroby, rozpacz i zniszczenie. Ethan nie zawsze był sprzedawcą w cudzym sklepie. Dawniej sam był jednym z najbogatszych i najważniejszych mieszkańców teg... Recenzja książki Zima naszej goryczy

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@deana
2019-01-16
Przeczytane

Steinbeck to dla mnie mistrz łapania celnych obserwacji i zawierania w banalnych, zwyczajnych historiach uniwersalnych prawd. On nie tworzy herosów, on pokazuje zwykłych ludzi i emocje w nich narastające. Taka jest właśnie powieść ,,Zima naszej goryczy."

Historia rodziny Hawley to opis narastających uczuć i emocji, które w końcu muszą znaleźć jakieś swoje ujście. Kiedyś ceniona i zamożna rodzina, dziś walcząca o każdy dzień, przyciśnięta ciężarem utraconego prestiżu. Najbardziej odbija się to na głowie rodziny Ethanie, który nie do końca pogodził się z rolą subiekta we włoskim sklepie. Gorycz, zniechęcenie i pragnienie odzyskania utraconego miejsca w społeczeństwie miasteczka pchają go ku działaniom nieoczywistym, sprzecznym z jego naturą. Także boleśnie odczuwają obecną sytuację jego dzieci, wchodzące w okres nastoletni. Chcą być jak inni a nie zadowalać się tylko okruchami. Obok nich obserwujemy całą galerię postaci - słabych, zagubionych, chciwych, pogubionych, przerażonych. Wszyscy trwają w bańce jaką stworzyli.

Powieść Steinbecka jest bardzo prosta w swojej wymowie. Odbija się w niej gorzki śmiech przez łzy, który ma zasłonić prawdziwy ból i łzy. Gorzka puenta dobitnie podkreśla, że nie da się zmienić tego kim się jest, a każde działanie, na szkodę innych - choćby najmniejsze - pociąga za sobą coś większego i bardziej dosadnego. Steinbeck nie moralizuje, nie głosi kazań, on tylko pokazuje i odsłania nagie myśli. A to samo w sobie jest dosadne. Polecam!...

× 2 | Komentarze (1) | link |
@eR_
2019-12-19
10 /10
Przeczytane Współpraca

John Steinbeck - laureat Nagrody Nobla, to autor takich książek, jak "Myszy i ludzie", "Grona gniewu", czy "Na wschód od Edenu".
Książka"Zima naszej goryczy", to kolejna, z takich pozycji, które, na zawsze zapadają w pamięci.

Mieszkańcy miasteczka, w którym przyszło żyć naszym bohaterom, są doświadczenie przez los.Większość z nich, przeżyło, jakąś traumę, która wpłynęła, nie tylko na nich, ale i na osoby wokół.
Ethan, jedna, z wiodących postaci, tej powieści, to niegdyś, jeden z najbogatszych właścicieli w mieści.Niestety kryzys, odcisnął na nim swoje piętno.
Jego żona, Mary, żyje przeszłością, tęskni do, dawnego, wystawnego życia i ma żal, do siebie, do innych, że teraz, musi, borykać się z nędzą.
Na losy naszych bohaterów, mają wpływ wróżby z kart tarota, które obiecują odmianę i powrót do dawnego życia. To daje nadzieję i motywację do walki.

Niesamowite, jest to, że twórca, potrafił zawrzeć, w tej pozornie prostej, toczącej się, niespiesznym rytmem akcji, tyle różnych odczuć i interpretacji, tego, czego jesteśmy świadkami, zagłębiając się w tą opowieść.
Ironiczny humor, specyficzne podejście do swoich bohaterów, to coś, co wyróżnia tę książkę, na tle innych.
Jestem zachwycony, jednak, nie ma, to jak klasyka, w dodatku w takim wydaniu.Polecam.

| link |
@tatiana
@tatiana
2022-04-17
7 /10
Przeczytane
@Catta
2020-06-23
6 /10
Przeczytane Przeczytane na początku wieku Pożyczone Lit. północnoamerykańska
@Asamitt
2020-01-06
4 /10
Przeczytane Literatura piękna / Klasyka
@m_mikos
2019-06-05
7 /10
Przeczytane Literatura

Cytaty z książki

O nie! Książka Zima naszej goryczy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl