Dzienniki Majskiego. Anbasador Stalina odsłania kulisy dyplomacji

Gabriel Gorodetsky
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Dzienniki Majskiego. Anbasador Stalina odsłania kulisy dyplomacji
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Iwan Majski (1884-1975), Rosjanin żydowskiego pochodzenia, w czasach carskich rewolucjonista i emigrant polityczny, w Związku Sowieckim został dyplomatą i w latach 1932-1943 pełnił funkcję ambasadora w Wielkiej Brytanii. W Londynie znalazł się w samym centrum polityki międzynarodowej, i to w bardzo burzliwych czasach poprzedzających wybuch drugiej wojny światowej oraz pierwszych latach tego krwawego konfliktu.
Od 1934 roku Majski prowadził dzienniki, szczegółowo opisując swe działania, rozmowy i wrażenia. Na ich kartach pojawiają się czołowi politycy brytyjscy - z Chamberlainem, Churchillem i Edem na czele - a także plejada znaczących postaci z innych krajów, w tym przedstawicieli Polski. Obserwujemy także kulisy wielu ważnych wydarzeń.

Ambasador zapisał się w historii stosunków polsko-sowieckich jako negocjator i sygnatariusz układu z 30 lipca 1941 r., który w imieniu Rzeczypospolitej podpisał premier i Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski. W swych zapiskach poświęcił sprawom polskim sporo miejsca. Niestety, jego opinie są wyraźnie podszyte niechęcią i uprzedzeniami typowymi dla komunistycznej propagandy. Dowiadujemy się, jak silną presję Stalin i sowiecka dyplomacja wywierali na władze brytyjskie, aby zmusić rzad polski do ustępstw wobec Moskwy, zwłaszcza w sprawie granic.
Jak pisał Gabriel Gorodertsky, który dotarł do dzienników Majskiego, opracował je i wydał w Wielkiej Brytanii: „Nie wydobyto wcześniej z sowieckich archiwów żadnego innego prywatnego dokumentu o porównywalnym zakresie, wartości i objętości, który by rzucił tak wiele nowego światła na drugą wojnę światową i jej źródła. [Jego zaletami są] bezpośredni i szczery ton, jasność i przenikliwość spostrzeżeń, a także znakomita proza”.
Tytuł oryginalny: The Maisky Diaries
Data wydania: 2021-10-14
ISBN: 978-83-11-15797-2, 9788311157972
Wydawnictwo: Bellona
Stron: 850

Autor

Gabriel Gorodetsky Gabriel Gorodetsky
Urodzony 13 maja 1945 roku w Izraelu
Gabriel Gorodetsky - historyk pochodzenia żydowskiego, związany z Uniwersytetem w Oxfordzie i Uniwersytetem w Tel Awiwie. Autor licznych publikacji z zakresu historii dyplomacji i dziejów Związku Radzieckiego i Rosji.

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Majski wielkim komunistą był

13.09.2021

Większości z nas, nazwisko jednego z sygnatariuszy układu Sikorski- Majski (30 lipca 1941), jest doskonale znane. Postanowiłam więc sięgnąć po zapiski Iwana Michajłowicza- Lachowieckiego, aby przekonać się, co ów chce nam przekazać. Kreatywności odmówić mu nie możemy, nie zmienia to całościowej oceny o nim. Podzielam pogląd izraelskiego historyka... Recenzja książki Dzienniki Majskiego. Anbasador Stalina odsłania kulisy dyplomacji

Moja opinia o książce

Opinie

@ladymakbet33
2021-06-16
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Dzienniki Majskiego. Anbasador Stalina odsłania kulisy dyplomacji. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl