Dziewczynka z wycinanki

Bart van Es
5.5 /10
Ocena 5.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Dziewczynka z wycinanki
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5.5 /10
Ocena 5.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Haga, 1942 rok. Jedynym sposobem na ocalenie Lien, dziewięcioletniej Żydówki, przed nazistowskimi prześladowaniami jest oddanie jej do rodziny zastępczej. Po wojnie uratowana przed Holokaustem dziewczynka dowiaduje się, że jej rodzice i niemal wszyscy bliscy zginęli. Z czasem relacje z nową rodziną się pogarszają, a w końcu z niejasnych przyczyn więzi zostają całkowicie zerwane. Tajemnicę stara się rozwikłać Bart van Es, wnuk rodziców zastępczych Lien, który postanawia opowiedzieć jej historię, poszukując odpowiedzi na dręczące go pytanie: dlaczego żydowską dziewczynkę wymazano z rodzinnej pamięci?

Dziewczynka z wycinanki to mistrzowskie połączenie książki historycznej, reportażu i biografii. Podróżując w czasie i przestrzeni, van Es rozlicza się nie tylko z przeszłością własnej rodziny. Opisuje również niejednoznaczną postawę Holendrów wobec niemieckiego okupanta, odsłaniając ciemne strony liberalnego i tolerancyjnego społeczeństwa.

Bart van Es, brytyjski historyk literatury, z urodzenia Holender, którego dziadkowie ukrywali żydowską dziewczynkę w czasie II wojny światowej, opowiada historię jej uratowania, łącząc wnikliwą pracę naukowca, umiejętność empatycznego wsłuchania się w cudzy los i imponującą odwagę konfrontowania się z czarnymi stronami pomocy. Ważna, przejmująca książka.

Anna Bikont, autorka książki Sendlerowa. W ukryciu

Pełna współczucia przemyślana książka. To jednocześnie portret wyjątkowej kobiety i świadectwo tego, jak ważne jest wzajemne zrozumienie. Skomplikowana opowieść, która podnosi na duchu.

„Kirkus Reviews”

Głęboko poruszająca. Prosta, pełna niedopowiedzeń proza godna W.G. Sebalda.

„The Guardian”

Zniuansowana, poruszająca i wyjątkowa opowieść o ukrywanym dziecku.

„Publishers Weekly”

Niezwykle potrzebna książka – choć przepełniona cierpieniem i tragedią, daje szansę na pocieszenie.

„The Times” UK

Dziewczynka z wycinanki przypomina o tym, jakie bogactwo kryje się w archiwach i jakie skarby można tam odnaleźć.

„Times Literary Supplement”


Tytuł oryginalny: The Cut Out Girl: A Story of War and Family, Lost and Found
Data wydania: 2021-01-21
ISBN: 978-83-233-4875-7, 9788323348757
Wydawnictwo: Uniwersytetu Jagiellońskiego
Seria: Bo.wiem
Kategoria: Wspomnienia
Stron: 272
dodana przez: chudini0505

Autor

Bart van Es Bart van Es
Urodzony 7 czerwca 1972 roku w Holandii (Ede)
Bart van Es wykłada literaturę angielską na Uniwersytecie Oksfordzkim (St. Catherine’s College). Jest autorem książek naukowych Spenser’s Forms of History, Shakespeare in Company i Shakespeare’s Comedies: A Very Short Introduction. Urodzony w Holand...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Dlaczego?

25.04.2022

Na książkę Dziewczynka z wycinanki wpadłam przypadkowo. Wertując biblioteczny katalog, natknęłam się na pozycję, która przykuła moją uwagę. Smutne oczy patrzące z okładki i informacja, że jest to opowieść o wojnie, odwadze i nadziei. Jako miłośniczka książek o II wojnie światowej nie mogłam przejść obojętnie obok tej lektury. Od pierwszych stron ... Recenzja książki Dziewczynka z wycinanki

Rodzinna wojna

20.02.2021

W książce tej mieszają się dwa czasy, dwa odległe światy, skrajności i punkt wspólny, czyli historia rodziny autora i tajemniczej dziewczynki, której schronienia w okresie drugiej wojny światowej udzielili dziadkowie narratora książki. Śladem Lien z lat 40. ubiegłego wieku kroczy współcześnie Bart van Es. Przemierzając zarówno miasta, miasteczk... Recenzja książki Dziewczynka z wycinanki

Moja opinia o książce

Opinie

@Zaczytane_koty
2022-04-24
5 /10
Przeczytane
@ksiazka_w_pigulce
2021-02-20
6 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Dziewczynka z wycinanki. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl