Dzikie banany

Arkady Fiedler
6.3 /10
Ocena 6.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Dzikie banany
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.3 /10
Ocena 6.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Podtytuł: U bujnych Tajów i mężnych Meo
Reportaż będący plonem podróży autora do Wietnamu Północnego w latach 1956-57. To, co najbardziej interesuje Fiedlera to zderzenie zamierzchłej tradycji i współczesności, jednocześnie przeciwstawnych sobie i uzupełniających się nawzajem. Pisana niedługo po wyzwoleniu Wietnamu spod francuskiej dominacji, książka jest jednocześnie kopalnią wiedzy na temat historii regionu i ludów go zamieszkujących.
Data wydania: 1988
ISBN: 83-210-0650-7, 8321006507
Wydawnictwo: Poznańskie
Stron: 223
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

Arkady Fiedler Arkady Fiedler
Urodzony 28 listopada 1894 roku w Polsce (Poznań)
Polski prozaik, reportażysta, przyrodnik i podróżnik, porucznik Wojska Polskiego. Po ukończeniu szkoły realnej w Poznaniu, studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim filozofię i nauki przyrodnicze. Studia przerwała I wojna światowa. W latach 1918-19 b...

Pozostałe książki:

Kanada pachnąca żywicą Orinoko Wyspa Robinsona Dywizjon 303 Ryby śpiewają w Ukajali
Wszystkie książki Arkady Fiedler

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Dzikie banany nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Jack_
2022-01-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Literatura podróżnicza

Książki Arkadego Fiedlera mają swoje magię i czar, dlatego zawsze z ogromna przyjemnością sięgam po nie, zwłaszcza po zakurzone stare wydania by sprawdzić, jak przeszły próbę czasu. Tym razem mój wybór padł na „DZIKIE BANANY” wydawnictwa poznańskiego z 1988 roku. Książkę porównałbym to dziennika z podróży, jaką odbył autor w latach 1956-1957 po Wietnamie Północnym w kręgu jego zainteresowań była ludność należąca do mniejszości narodowych, a konkretnie bujni Tajowie i mężni Meowie.

Specyficzna osobowość autora, jego zabawny język narracji, niepowtarzalny styl, dowcipne i trafne porównania opisywanych narodów czynią z tej relacji prawdziwą gratkę i są wyjściowych punktem antropologicznych dociekań autora. Nie ma tu czasu na nudę, relacja jest żywa, plastyczna, tętniąca humorem, autor był doskonałym obserwatorem, potrafił jak nikt inny precyzyjnie dobierać słowa, więc jego opisy trafiają do wyobraźni czytelnika a wydarzenia układają się w zabawne i zaskakujące historię.

Mam sentyment do takich książek zwłaszcza, że opisują minione czasy, jakże odmienne od współczesnych, dają możliwość porównania, co się zmieniło, a co zostało po staremu pomimo upływu lat, dziś Socjalistyczna Republika Wietnamu jest już innym krajem, ale dalej pewne kwestie praktycznie się nie zmieniły choćby ustrój polityczny, jakby czas zatrzymał się w miejscu. Cenię literaturę Fiedlera, głównie za to, że jego relacje są prawdziwe, unikatowe, rzetelne bez ubarwiania,...

{}× 5 | link |
@Tedeusz
2021-07-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane
@ReginaCatta
2019-11-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Przeczytane w ubiegłym wieku Reportaż, najlepiej historyczny

Cytaty z książki

O nie! Książka Dzikie banany. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl