Edukacja

"Malcolm XD"
6.4 /10
Ocena 6.4 na 10 możliwych
Na podstawie 16 ocen kanapowiczów
Edukacja
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.4 /10
Ocena 6.4 na 10 możliwych
Na podstawie 16 ocen kanapowiczów

Opis

Kontynuacja bestsellerowej "Emigracji"!
Malcolm i Stomil uchodzą z Wielkiej Brytanii bez plecaków wypchanych funtami, ale o własnych siłach. Po przyjeździe do stolicy stają do nierównej walki z Polskim Wymiarem Edukacji i tzw. Uniwersytetem Życia. Próbują odnaleźć się w niesprzyjających młodym realiach zawodowych. Imali się różnych zajęć, poczynając od dostarczania leków homeopatycznych na odcięte od świata – dosłownie i w przenośni – zamknięte osiedla klasy średniej, przez sprzedaż sprzętu biurowego z unijnych dotacji, aż po mimowolny udział w próbie sprzedaży Polski przez drobnych cwaniaków z mafii reprywatyzacyjnej.

O „Edukacji”:
Jak wiadomo, w polskiej historii po roku 1989 przez dwie dekady panowała pedagogika wstydu. Po
niej nastała pedagogika dumy. A potem zadebiutował Malcolm XD i stworzył pedagogikę śmieszności. „Emigracja” (2019) mówiła o Anglii, która coraz bardziej przypomina Europę Środkowo - Wschodnią. Kroniki koronawirusowe opowiadały o pięciu osobach, które w początkowej fazie pandemii wyruszają z Warszawy do Syrii, dźwigając po dwieście rolek papieru toaletowego na
głowę... W Edukacji poznajemy dwóch takich, co postanowili sprzedać ojczyznę Żydom. Jeszcze Polska nie zginęła, póki się śmiejemy. Z samych siebie.
prof. Przemysław Czapliński

Polsko, zasłużyłaś (sobie) na to! Malcolm XD niby o sobie, a jednak trochę o wszystkich. Bo przecież w sumie wszyscy przychodzimy bardziej z tych miast między 10 000 a 19 999 mieszkańców niż z tych
innych.
Anna Dziewit-Meller

Edukacja to książka wesoła z wierzchu i smutna w środku. Podczas lektury wybuchałem śmiechem,
a potem robiłem się markotny – uświadamiałem sobie, co tak mnie rozbawiło. Są tu Polacy, Polska, nasze lęki i nadzieje. Warto o nich przeczytać.
Łukasz Orbitowski
Data wydania: 2020-09-30
ISBN: 978-83-280-8061-4, 9788328080614
Wydawnictwo: W.A.B.
Kategoria: Powieść polska
Stron: 258
dodana przez: cherie

Autor

"Malcolm XD" "Malcolm XD" Mikołaj Kubacki - Malcolm XD - najbardziej nieznany człowiek w Polsce, legenda rodzimego internetu. Twórca past o Patologu, Paulinie i psie, Borach Tucholskich oraz kultowej historii o starym fanatyku wędkarstwa, która doczekała się nawet ekranizacj...

Pozostałe książki:

Emigracja Pastrami Kroniki koronawirusowe
Wszystkie książki "Malcolm XD"

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Oto Polska właśnie

2.01.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Malcolm powraca. Tym razem rozkłada na łopatki polską edukację. I nie tylko. Zaczyna się niewinnie, od chęci ukończenia studiów. Niestety fobia społeczna i stany lękowe sprawiają, że nasz bohater wplątuje się w kolejne intrygi, które mają iście polski, zaściankowy charakter. Jeśli chcecie się pośmiać z tej słodko-gorzkiej opowieści, to zachę... {} Recenzja książki Edukacja

@Zaneta@Zaneta {}× 3

Edukacja po Zarządzaniu!

28.12.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Nic nowego nie napiszę. Komedia to bardzo trudny gatunek literacki. Poczucie humoru jest bardziej indywidualną cechą niż wrażliwość, ciekawość czy bojaźliwość. Zbudowanie napięcia to nie łatwe zadanie. Jak czytelnika rozśmieszyć, nie wystraszyć. Trudne. Nie istnieją rzeczy niemożliwe. W historii Malcolma pewnie ciężko będzie znaleźć coś dla s... {} Recenzja książki Edukacja

Inne spojrzenie na społeczność

4.01.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Za egzemplarz dziękuję @Link oraz za możliwość jej przeczytania. Autor pisze pod pseudonimem i nie chce się ujawniać. Z jednej strony rozumiem, ale z drugiej, ja jako czytelnik wolałabym wiedzieć więcej o autorze. Zaciekawił mnie opis, taki nietuzinkowy, nie spotykany, tylko ta okładka nie zachęcała do siebie, a wręcz odstraszała. No nic, podjęłam... {} Recenzja książki Edukacja

Moja opinia o książce

Opinie

@Betsy59
2021-04-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 4 /10
Przeczytane Nie dałam rady 2021

Doczytałam do 3/4, ddalej nie dałam rady. Jeżeli coś męczy i nie sprawia przyjemności- należy przerwać. I to zrobiłam, mimo sympatii do autora i poprzednich części. Zbyt brutalne i groteskowe jak na mój gust. Raczej straszne, niż śmieszne i boleśnie prawdziwe. Nie na ten czas.

{}× 15 | link |
@Bookmaania
2020-12-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Wydawnictwo WAB

Pasta, lubię pastę nie tylko w gastronomii.
Pasta stworzona przez Malcolmxd również podbiła mój czytelniczy gust. 😝

Może i ciutkę poniosła autora wyobraźnia w drugiej połowie książki, nie wiem, nie wnikam. Dostarcza mi dawkę świetnego humoru, a to sobie najbardziej cenię, w lekkich, niewymagających lekturach, a ta doskonale klasyfikuje się w tych kategoriach. Świetne w tej książce jest to, że pomimo rozweselenia czytelnika, Malcolmxd wkłada w swoje opowieści również spostrzeżenia z otaczającej nas rzeczywistości, która niestety do tych wesołych najczęściej nie należy. Tak więc jest to pozycja o edukacji typowo społecznej.

Sama jestem osobą, która przyciąga zupełnie przypadkowe sytuacje, wywołujące salwy śmiechu.
Pomimo kontynuacji nie ma konieczności w znajomości poprzednich książek.
Tak więc, z chęcią polecam tą małą książeczkę, a jeśli lubicie się pośmiać to lektura będzie idealna.

{}× 12 | link |
@coolturka104
2021-01-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane

"Edukacja", czyli Polska w krzywym zwierciadle.
Kim jest tajemniczy Malcolm XD, tego nie wie nikt, chodzą słuchy, że może być osobowością zbiorową. Szczery do bólu zaprasza nas do szeroko pojętej edukacji.

Malcolm powraca do kraju z emigracji, bez kieszeni wypchanych funtem brytyjskim, za to z bólem pleców i zamiarem podjęcia studiów. Jakich? Tego nie chce zdradzić.

Nie spotkałam się jeszcze z tak dużą dawką autoironii w literaturze. Początkowo nie wiedziałam, co o tym sądzić, zastanawiałam się, czy to na pewno lektura dla mnie? Po chwili kręciłam głową, uśmiechając się wymownie pod nosem. Absurd goni absurd, a wszystkie szpileczki trafiły w odpowiedni punkt. Spod tych pełnych ciętej ironii spostrzeżeń, wychyla swój łeb wstrętna prawda: nasz naród złożony jest z mnóstwa wad, przywar i słabości, a Malcolm wywleka je wszystkie na światło dzienne i poddaje drobiazgowej obdukcji. Nie potrafimy się z siebie śmiać, naginamy prawdę i przepisy prawa dla swojej wygody, oszukujemy jak nikt, zazdrościmy wszystkim wszystkiego, gonimy za kasa, oby mieć więcej i lepiej niż inni, bo przecież trawa u sąsiada zawsze wydaje się być bardziej zielona.
Owszem jest to groteska, choć niewątpliwie podszyta podskórnym smutkiem.

A Ty? Czy umiesz śmiać się z samego siebie?

Premiera 30/09/2020

{}× 9 | link |
@ilona_m2
2021-01-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Lubię Malcolma - jego cięty język, humor i spostrzeżenia. To jedyna z nielicznych książek, przy których uśmiałam się do łez. Ale zaglądając głębiej pod powierzchnię już nie jest tak wesoło - dojrzymy tam obraz prawdziwej polskiej rzeczywistości nad Wisłą.
Emigracja, czyli poprzednia książka autora, gdyby wyłączyć z niej nieco przekleństw byłaby naprawdę dobra, natomiast w Edukacji, gdzieś w połowie autora mocno poniosło. Dlatego odejmuję punkty.

{}× 2 | link |
@czytanie.na.platanie
2021-02-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Posiadam Przeczytane 2021 Współpraca

Nie zliczę ile razy śmiałam się w głos podczas lektury "Edukacji". A Ile razy czytałam fragmenty mężowi i zaśmiewaliśmy się wspólnie.
Nie czytałam natomiast pierwszej części "Emigracji", więc ta napisana z humorem, lekkością i polotem książka zachwyciła mnie od pierwszych stron.
Autor w sposób nieco przejaskrawiony, prześmiewczy przedstawia swoje perypetie podczas stażu w firmie związanej z warszawskim rynkiem nieruchomości, który musi zaliczyć by ukończyć studia. Jego wyobrażenia zderzają się z brutalną, polską rzeczywistością. Z pewnością jednak nauczy się tu wielu umiejętności przydatnych w życiu. Między innymi lawirowania, manipulowania i kombinowania. I zdobędzie kilka patentów na ciekawe przekręty.
Jeżeli macie ochotę na dobrą rozrywkę i mały reset od otaczającej nas rzeczywistości, a jednocześnie nie boicie śmiać się z siebie samych, to ubawicie się równie mocno jak ja. W przeciwnym razie, jeśli podejść do książki bardziej refleksyjnie, może nas przygnieść ogrom naszych narodowych przywar, które autor umiejętnie punktuje.

{}× 1 | link |
W|
2021-03-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Kolejna książka Malcolma która trafiła w moje ręce i się nie zawiodłam.
Sięgając już po 3 książkę autora miałam duże oczekiwania i pozycja je spełniła w 100%. Książka szczera, zabawna, bezpośrednia, przedstawiająca Polskę zaściankową, oraz absurdy obecne w kraju, bez zbędnego koloryzowania.
Czytając miałam wrażenie, że spotkałam się z starym znajomym który opowiada mi anegdoty z swojego życia, jako introwertyk takie „spotkania” w pełni mnie satysfakcjonują.
Książkę czyta się szybko, jakby czytało się bloga lub wpisy na facebook. Idealnie sprawdzi się na „kaca książkowego” lub oderwanie od ciężkiej literatury.
W książce znajduje się dużo wulgaryzmów, co może niektórym przeszkadzać.

{} | link |
@Aleksandra_99
2022-01-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@Hanka
2021-11-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 4 /10
Przeczytane e-book
@Justyna_Majewska
2021-08-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@Realia1
2021-04-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane 2021
PA
2021-01-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Moja biblioteka
@nikolajablonska37
2021-01-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@Zaneta
2021-01-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane 2021 STYCZEŃ
@Beata_
2021-01-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 4 /10
Przeczytane E-booki Posiadam
@kachna.janisz
2020-12-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Edukacja. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl