Ekipa do naprawy świata. Jak dziesięć milionów gatunków staje na głowie, by uratować ci tyłek

Anne Sverdrup-Thygeson
9.3 /10
Ocena 9.3 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Ekipa do naprawy świata. Jak dziesięć milionów gatunków staje na głowie, by uratować ci tyłek
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.3 /10
Ocena 9.3 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Natura wie najlepiej, jak naprawić wszystko, co zepsuliśmy!

Jesteśmy jednym z dziesięciu milionów gatunków. Wcale nie najbardziej potrzebnym naszej planecie, choć zdecydowanie najbardziej pewnym siebie.
Tymczasem to one – zwinne, cwane i często anonimowe stworzenia – ratują nam tyłek każdego dnia. Niektóre żyją głęboko w ziemi, w pniu drzewa, na dnie oceanu, i nigdy, przenigdy ich nie spotkamy. Ale to dzięki nim możemy czytać tę książkę.
Czy wiesz, że:
  • jeden malutki małż potrafi w ciągu dobry oczyścić 50 litrów wody;
  • za co drugi oddech możesz podziękować planktonowi produkującemu tlen;
  • prawie połowę leków ratujących życie zawdzięczamy roślinom, grzybom i zwierzętom!

Anne Sverdrup-Thygeson jest profesorem na Norweskim Uniwersytecie Nauk Przyrodniczych. Kocha swoją pracę, ponieważ świat przyrody nieustannie ją ciekawi i zadziwia. Na prostych i wymownych przykładach pokazuje, że natura nas wspiera, leczy i ratuje każdego dnia.
„Pewnego ciepłego sierpniowego dnia 1962 roku jeden z botaników znalazł się pod pokręconym, mierzącym 8 metrów cisem pacyficznym. Jako że drzewo było 1645. rośliną, z której pobrał próbkę, nadał mu prostą i elegancką nazwę B-1645. Próbki wysłano do analizy. W korze B-1645 znaleziono paklitaksel, substancję, która powoduje, że komórki rakowe przestają się dzielić. Do dziś środek ten należy do najbardziej ekonomicznych leków przeciwrakowych, jakie kiedykolwiek produkowano. A wszystko zaczęło się od kawałka kory.”
(fragment książki)

„Pewnie nawet o tym nie wiesz, ale jeśli kiedykolwiek dostałeś zastrzyk, możesz podziękować morskiemu stworzeniu o błękitnej krwi i wyglądzie średniej wielkości patelni za to, że zawartość strzykawki była czysta i pozbawiona niebezpiecznych toksyn bakteryjnych. Ukłoń się skrzypłoczom, odległym morskim krewniakom pająków. W ciągu ostatnich 25 lat uratowały wiele ludzkich istnień, ponieważ ich krew pozwala wykryć bakterie znajdujące się tam, gdzie ich nie chcemy.” (fragment książki)

Data wydania: 2022-01-26
ISBN: 978-83-240-7391-7, 9788324073917
Wydawnictwo: Znak
Stron: 288
dodana przez: ReginaCatta

Autor

Anne Sverdrup-Thygeson Anne Sverdrup-Thygeson
Urodzona 4 września 1966 roku w Norwegii
Anne Sverdrup-Thygeson jest profesorem na Norweskim Uniwersytecie Nauk Przyrodniczych. Kocha swoją pracę i uwielbia badać fantastyczny świat robali. Nikt nie opowiada o nich tak barwnie i obrazowo jak ona, dlatego jej blog, książka i audycje w norwe...

Pozostałe książki:

Terra insecta. Planeta owadów
Wszystkie książki Anne Sverdrup-Thygeson

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Przyroda, natura... to my!

3.02.2022

Jak to jest z tą naszą wiedzą o środowisku naturalnym? Czy na pewno je wspaniale znamy? Myślę, że większość z nas po lekturze tej książki może zdać sobie sprawę o ogromie wiedzy, której nigdy nie przyswoiliśmy na dobre. Która gdzieś tam wiruje w powszechnym obiegu, bo przecież zdajemy sobie sprawę w wyniszczającego planetę ludzkiego wpływu, ale ja... Recenzja książki Ekipa do naprawy świata. Jak dziesięć milionów gatunków staje na głowie, by uratować ci tyłek

Ekipa do naprawy świata

27.01.2022

Anne Sverdrup - Thygeson "Ekipa do naprawy świata" Jak dziesięć milionów gatunków staje na głowie, by uratować ci tyłek, Szacuje się, że przeciętny Europejczyk przebywa w czterech ścianach różnorodnych pomieszczeń 90% swojego życia. A to właśnie na zewnątrz dzieją się najciekawsze przyrodniczo rzeczy, o których czasem nie mamy nawet pojęcia. Pr... Recenzja książki Ekipa do naprawy świata. Jak dziesięć milionów gatunków staje na głowie, by uratować ci tyłek

Perełka popularnonaukowa z ważnym przesłaniem!

19.01.2022

Nie pozostaje mi nic innego, jak dołączyć się do apelu Anne Sverdrup – Thygeson, autorki książki „Ekipa do naprawy świata. Jak dziesięć milionów gatunków staje na głowie, by uratować ci tyłek”, a mianowicie: bioróżnorodność stanowi klucz do ocalenia naszej planety, więc naszym zadaniem jest walka o nią, a tym samym odrodzenie się dzikiej przyrody.... Recenzja książki Ekipa do naprawy świata. Jak dziesięć milionów gatunków staje na głowie, by uratować ci tyłek

Moja opinia o książce

Opinie

@Bookmaania
2022-02-02
10 /10
Przeczytane Wydawnictwo Znak Przeczytane w 2022 Współpraca

"Jest nas mnóstwo, dużo zużywamy, bez żenady wszędzie się panoszymy: trzy czwarte lądowej powierzchni Ziemi zostało zmienione".

Człowiek, gatunek wychodzący poza schematy, niezwykle pomysłowy, wszechstronny i inteligentny.

"Jesteśmy tylko jednym gatunkiem wśród 10 milionów. Ale gatunkiem jedynym w swoim rodzaju, tym, który potrafi wpływać na nasz glob i pozostałe gatunki".

Jednak niemożliwie uprzykrzający życie innym. Już któryś raz uświadamiam się w zasłyszanych słowach, że człowiek jest pasożytem tej planety. Mocne słowa? Oczywiście, że tak. Nie bez powodu, sami doprowadzamy do pogarszających się warunków na naszej planecie, jedynej na jakiej dane nam żyć, niszczymy wszystko co tylko znajdzie się na naszej drodze, śmiecimy na potęgę, pozbawiliśmy tak wiele gatunków zwierząt życia z czystej chciwości i jakiś głupich przekonań, wycinamy lasy i budujemy nowe budynki niszcząc cały ważny ekosystem. Używamy pestycydów, silnych chemii.. Jesteśmy tak wygodni, że wszystko przyjmujemy w gotowej formie owiniętej w tony plastiku, aż sami skończymy jak on..

Anne Sverdrup-Thygeson pragnę podziękować za tę wspaniałą i mądrą lekturę! "Ekipa do naprawy świata. Jak dziesięć milionów gatunków staje na głowie, by uratować Ci tyłek" jest książką ogromnie ważną dla nas, uświadamia, przedstawia fakty i dostarcza masy wiedzy.
Bardzo mądre słowa są tutaj zawarte i mam nadzieję, że trafią do jak największej liczby osób, mianowicie "Musimy myśleć po nowemu...

× 8 | link |
@ladypasja
2022-02-10
9 /10

Dziś przychodzę z książką, która u nas wzbudziła dużo emocji i dyskusji… „Ekipa do naprawy świata. Jak dziesięć milionów gatunków staje na głowie, by uratować ci tyłek”. Anne Sverdrup-Thygeson jako profesor biologii konserwatorskiej „nauki, która bada zagrożenia dla różnorodności biologicznej” zadaje ważne pytania – jak skłonić ludzi do refleksji nad otaczającym światem i docenienia przyrody? Co zrobić by w ich sercach i umysłach pojawiło się pragnienie chronienia natury?

Książka uzmysławia czytelnikowi, jak mało wie o otaczającej przyrodzie, o tym, co je, jak wiele elementów składa się na naszą możliwość degustacji wina, jakiemu morskiemu stworzeniu powinniśmy być wdzięczni, „że zawartość strzykawki była czysta i pozbawiona niebezpiecznych toksyn bakteryjnych”. Ile wiemy o zależnościach między królestwem roślin i królestwem zwierząt? Wiedza zawarta w tej publikacji jest bardzo daleka od tonu znudzonego belfra, tu mamy niezwykle inteligentną, intrygującą historię. Oto próbka… „Innym przykładem ekstremalnego dopasowania zapylacza i rośliny są osa figowa i figa. W tym przypadku mówimy nie tylko o przyjaźni, ale o wspólnym życiu okraszonym wiernością, poświęceniem i zdradą. Jak mawiają w romantycznych hollywoodzkich filmach: to skomplikowane. Posłuchajcie”. I wiecie co, słuchamy z zainteresowaniem, biegniemy do komputera, by zobaczyć zdjęcie „bohatera historii” i wracamy… i pochłaniamy kolejne słowa. Już kiedyś Wam pisałam, marzę by wiedza w szkołach był...

× 1 | link |
@przyrodazksiazka
2022-08-31
10 /10
Przeczytane

To jedna z bardzo mądrych pozycji. Niby na pierwszy rzut oka ciężko jest połączyć tytuł i obrazek jak to się ma do treści, ale zaraz na wstępie od razu widzimy odpowiedź. Niby zwyczajnie napisana, ale naprawdę piękna. Wiecie, nikt się nawet nie zastanawia jak to jest, że żyjemy, istniejemy tu i teraz. Większość jest przekonania, że wyszliśmy z łona matki i na tym koniec. Jednak gdyby nie maleńkie organizmy, których nawet nie widać, to nie byłoby naszego dobrostanu, który według naukowców dzieli się na trzy sfery, czy raczej usługi. Produkcyjna, czyli takie miejsce z którego pobieramy wodę, z roślin robimy leki, wykopujemy węgiel, bądź ścinamy drzewa, czy produkujemy energię, a także spożywamy pokarmy. Druga, regulacyjna, czyli taka, która dba o czystość terenu, pilnuje aby śnieg był tam, gdzie jego klimat, woda i ziemia były tam, gdzie powinny, a także by temperatura nie zaczęła szaleć. A także kulturowe, które jako natura dostarcza nam wiedzy, kultury, estetyki i przeżyć. Gdyby nie torfowiska, czy słoje drzew nie poznalibyśmy przeszłości. Któż by wiedział, że kiedyś istniały dinozaury? Znalibyśmy historie taką jaka dzieje się teraz. W końcu to przyroda udostępniła nam surowce do wyrobu papieru na którym wszystko spisujemy. Tak naprawdę bez niej byśmy nie istnieli. Dlatego widnieje przesłanie, że żyjemy dzięki naturze:-)
Nie bójcie się że nie zrozumiecie przekazu, gdyż autorka wszystko bardzo prosto opisała. Tak jak my była kiedyś dzieckiem, które było aż nadto cieka...

| link |
@autodydaktyczna
2022-02-03
8 /10
Przeczytane
@toptangram
2022-01-27
10 /10
@StartYourDayWithBooks
2022-01-19
9 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Ekipa do naprawy świata. Jak dziesięć milionów gatunków staje na głowie, by uratować ci tyłek. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl