Enrico Fermi.

David N. Schwartz
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Enrico Fermi.
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Kompletna biografia genialnego i charyzmatycznego fizyka i wynalazcy, Enrico Fermiego.

W 1942 roku zespół z Uniwersytetu Chicago dokonał, czegoś, czego nie udało się osiągnąć nikomu wcześniej: doprowadził do zainicjowania jądrowej reakcji łańcuchowej. Jednym z głównych autorów tego przełomu był Enrico Fermi. Doskonale zorientowany w meandrach fizyki klasycznej i mechaniki kwantowej oraz znakomicie radzący sobie zarówno z teorią, jak i z doświadczeniami, Fermi był w istocie ostatnim człowiekiem, który wiedział wszystko – przynajmniej o fizyce.

Z biografii wyłania się portret złożonej osobowości i nietuzinkowego człowieka, który należał do włoskiej Partii Faszystowskiej oraz brał udział w Projekcie Manhattan, a w annałach historii zapisał się jako jeden z największych naukowych mentorów. Książka Enrico Fermi. Ostatni człowiek, który wiedział wszystko, opierając się na nowych materiałach archiwalnych i unikalnych wywiadach, odsłania niezwykłe życie giganta XX-wiecznej fizyki.

Schwartz zręcznie przekazuje nam estetyczne piękno poglądów Fermiego bez zbędnego zagłębiania się w nieistotne szczegóły. – „Economist”

Dotychczas ukazały się już inne opisy życia i twórczości Fermiego, jednak nowy portret tego naukowca autorstwa Davida N. Schwartza jest pierwszą szczegółową biografią opublikowaną od czasu śmierci Fermiego w 1954 roku. Schwartz, opierając się na wybranych źródłach, bardzo sprawnie opowiada tę historię... – „New York Times Book Review”

Data wydania: 2019-03-19
ISBN: 978-83-7886-425-7, 9788378864257
Wydawnictwo: Copernicus Center Press
Kategorie: Biografia, Historia, Fizyka
Stron: 610
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Enrico Fermi. aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Posiadam Fizyka_1

Enrico Fermi należał do grupy 'cudownych dzieci fizyki', która w pierwszej połowie XX-tego wieku stworzyła mechanikę kwantową i wyjaśniła świat atomowy. Przy czym bohatera opiniowanej biografii wyróżnia jego kompletność, jako fizyka. W książce pada wyjaśnienie tej wyjątkowości (st. 573):

"Fermi był z pewnością ostatnim człowiekiem, który wiedział wszystko o fizyce, o badaniu materii, energii, czasu i ich związków - o sposobie działania świata fizycznego. Wiedział wszystko o tym, jak świat fizyczny funkcjonował w różnych obszarach oraz w teorii i eksperymencie, w stopniu, w jakim fizycy byli w stanie poznać te zagadnienia w trakcie jego życia."

Fermi, jako opiekun naukowy, dochował się 5-ciu doktorów, którzy zostali noblistami, jako administrator - był zastępcą naukowym Oppenheimera w projekcie Manhattan, jako doświadczalnik -'zbudował od zera' pierwszy reaktor atomowy, jako dydaktyk - napisał podręcznik z fizyki do liceum, który do dziś pozostaje głównym źródłem wiedzy włoskich nastolatków, jako teoretyk - badał neutrony, podał statystykę kwantową opisującą fermiony, wytłumaczył istotę rozpadu beta. Lubił ludzi i uwielbiał opowiadać im cierpliwie o fizyce. Miał dar przenikliwego rozpracowywania zawiłych zagadnień i udzielania odpowiedzi 'z marszu' na trudne problemy i to w sposób niespotykanie prosty. Lubił współzawodnictwo sportowe i skromne życie. Cenił prywatność małżeńskiej relacji z Laurą. Jego życie i czasy, to temat fascynującej książki Davida Schwart...

{} | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Enrico Fermi.. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl