Estetyka japońska. Antologia. Tom 1

Krystyna Wilkoszewska
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Estetyka japońska. Antologia. Tom 1
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Przez wieki pozostawaliśmy w obrębie ideałów estetycznych wywodzących się z basenu Morza Śródziemnego, bez przeczucia i bez tęsknoty, że istnieją być może jakieś inne. Piękno w europejskiej tradycji osiągnęło wymiar transcendenty i absolutny, a jego ziemskie odbicie zyskiwało swój możliwie najdoskonalszy kształt w oparciu o takie cechy przedmiotu jak symetria, proporcja i dopełnienie, dające w rezultacie harmonijną jedność w wielości.<BR> Tak jak nie można pojąć europejskiej sztuki i towarzyszącej jej estetyki bez sięgnięcia do klasyki antyku, tak nie można zrozumieć ideałów estetycznych Japonii bez zapoznania się z dziełami jej starożytnej i średniowiecznej klasyki literackiej. Gdy starożytny Grek, postrzegając zmienność przyrodniczego otoczenia szukał pewności i bezpieczeństwa w świecie idealnym, wyznaczając tym samym na wieki koleiny kulturowego rozwoju Europy, Japończyk - w zetknięciu z potężnymi żywiołami, na skrawkach ziemi wydartej górom i oceanom - budował swój światopogląd z pojęć kruchości, marności i przemijania, którym systemy filozoficzne i religijne nadawały metafizyczną moc. Z takiego właśnie podłoża wyrastały kolejne pojęcia estetyki japońskiej...<BR> <BR> Tom dotyczący estetyki japońskiej inicjuje serię
Data wydania: 2006
ISBN: 978-83-242-0573-8, 9788324205738
Wydawnictwo: Universitas
Mamy 2 inne wydania tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Estetyka japońska. Antologia. Tom 1 nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

MA
2011-11-13
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Estetyka japońska. Antologia. Tom 1. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl