Opinia na temat książki Fantastycznie nieobliczalni

@tsantsara @tsantsara · 2022-11-06 20:09:12
Przeczytane Fantastyka Antologie Literatura polska (współczesna) Rozrywka W moim mp3
Pisałem recenzję, lecz strona NK nie chciała zapisać linków - to nowe i bardzo zniechęcające ograniczenie, gdyż interaktywne linki były wielką przewagą naszego portalu w stosunku do innych portali czytelniczych. I recenzja przepadła. Teraz więc w miarę krótko, i już bez żadnej analizy, bo się zniechęciłem.

1. Marta Malinowska: Noże ****
Pełna pasji i walki opowieść fanstasy, w której podtekście mowa jest o tym, że życie jest pełne tylko wtedy, gdy walczymy i kochamy naprawdę. I że bez godności i wolności człowiek karleje.

2. Piotr Górski Złość bogów****
Przypowieść o męskiej przyjaźni (Tanida - Prun), kobiecej zemście (Lassa) i zgubnej rycerskości w świecie, w którym rządzą kaci, dziwki i bandyci. Chyba, że kogoś satysfakcjonuje "zwycięstwo za grobem".

3. Karolina Fedyk Kołysanki ziem jałowych****
Pełna psychologii opowieść o niepokornej zbieraczce pieśni, Zaihab.

4. Jakub Małecki Utracone światy Niño Sandovala ****
Opowiadanie o życiu młodego rikszarza z Manili, pariasa, który w wieku 23 lat już stracił wszystko - przez demony. Opowiadanie utrzymane jest w tonie reportażu, tyle że realne w nim wydają się (narrator monologuje w głowie bohatera) miejscowe zabobony nt. wampirów takich jak: aswang, timbalak (sundel bolong lub kuntilanak), kapre czy manananggal. Wartością dodaną jest zaznajomienie czytelnika z wierzeniami ludowymi Indonezji i jej niektóre realia (dania: bibingka i ). Tezą jest chyba przekonanie, że zabobony to tak samo wampiryczne i anektujące wyobraźnię historyjki, jak zachodnie komiksy.
Dodaję jedną gwiazdkę za ww. ciekawostki etnograficzne.

5. Maria Krasowska Szalone święta Danny'ego Moona -
Dzieci w gościnie u babci idą w przedwigilijny wieczór potajemnie w nocy na ślizgawkę. I co? I NIC! "Pisarka"... Jeśli ktoś pisze, to nie jest od razu automatycznie pisarzem. Nigdy jeszcze nie czytałem tak naiwnej, dziecinnej, a do tego kompletnie bezsensownej paplaniny. Żadnego celu, żadnej intrygi - po prostu czcza pisanina. Co to opowiadanie robi w antologii fantastycznej?! Zarżnęło wrażenie z całego zbioru. Dlatego właśnie tak nisko oceniłem całą antologię. Mam wrażenie, że ktoś wtłoczył ten tekst na siłę do zbioru. Można by pomysleć, że dziewczynisko jest protegowaną właściciela wydawnictwa lub autora antologii. Koszmarna nuda. Myślowa pustka. Zachwycone sobą gaworzenie. Kto to wydaje, na Swaroga!??

6. Aneta Jadowska Ostatni lot Phoenix **
Pożeracze dzieci z cyrku - niezły język narracji, ale trochę ograny temat (znów straszny klaun). Jednak ziew.

7. Jakub Ćwiek 70 jeb*nych gramów **
Nawet z
abawna historia o cygańskiej klątwie, ale nie trawię knajackiego języka - w literaturze nie jest potrzebny i wcale nie przydaje historii autentyzmu. Ludzie wykształceni posługujący się knajackim językiem są wulgarni podwójnie i nie ma na to żadnego usprawiedliwienia. Nawet w literackiej stylizacji.

8. Jacek Łukawski Nietypowe sprawy Dariusza Omena. Opowieść XIII *
Próba politycznej satyry na funkcjonowanie sceny politycznej w Polsce, a zwłaszcza Sejmu - może są sterowane przez kosmitów, chcących przejąć Ziemię? Mało śmieszne, ubogi język, do zapomnienia zaraz po przeczytaniu.

9. Aleksandra Radlak Krew i błoto ***
Arkadiusz Russo, najemnik prowadzący bezkompromisowy podbój czegoś w rodzaju krainy elfów jest manipulowany przez kobietę-szpiega, chcącą się nim posłużyć. A w nim przebudza się akurat sumienie. Coś z tego zostaje w pamięci, acz niewiele, bo akcja jest dość zagmatwana, a bohaterowi sporo się miesza. Czytelnikowi również.

10. Magdalena Świerczek-Gryboś Niemożliwe **
Czasy, w których montuje się holo-maskę, żeby sobie dowolnie móc przekształcać odbiór świata wg własnych wyobrażeń. Ale cenzura Wielkiego Brata nie śpi... Bogaty gówniarz myśli, że jak płaci, to może wymagać i nie obowiązują go ogólne zasady. Podobno po trzeciej wojnie światowej będą takich temperować.

11. Tomasz Marchewka Off the record *****
Opowiadanie, które najdłużej pozostaje w pamięci. Walki mechów i niezwyciężony Hadouken. Człowiek-który-wie - "dostawca kontentu", czyli rodzaj telewizyjnego dziennikarza-paparazzi poprzez rozmaite naciski próbuje się dowiedzieć, kim jest tajemniczy pilot zwycięskiej maszyny. Widać znajomość sportów walki, pasję, z nerwem poprowadzona narracja. Opowiadanie w konwencji scenariusza filmu lub opisu materiałów filmowych.

Ocena:
Data przeczytania: 2022-09-22
× 1 Polub, jeżeli spodobała Ci się ta opinia!
Fantastycznie nieobliczalni
Fantastycznie nieobliczalni
Karolina Fedyk, Piotr Górski, Aneta Jadowska, Maria Krasowska ...
5/10

W dalekiej przyszłości walki mechów ściągają przed telewizory miliony widzów. W innym świecie, zrujnowanym przez skrajne partie polityczne, życie stało się tak nieciekawe, że lepiej funkcjonować w ro...

Komentarze
© 2007 - 2024 nakanapie.pl