Fatma. Moja arabska teściowa

Nadia Hamid
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów
Fatma. Moja arabska teściowa
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów

Opis

Czasem to kobieta jest największym wrogiem kobiety.

Fatma nie miała łatwego życia. Urodzona w latach czterdziestych w Libii, od wczesnego dzieciństwa była wychowywana na pokorną żonę i oddaną matkę. Kiedy na świecie pojawia się jej pierworodny syn, Muchtar, kobieta przelewa całą swoją miłość na chłopca, modląc się o pomyślną przyszłość i dobry ożenek dla niego. Wkrótce jednak okazuje się, że jej prośby nie zostały wysłuchane – Muchtar wyjeżdża bowiem na studia do Polski, miejsca uznawanego przez bogobojnych wyznawców Islamu za kraj ludzi niewiernych, i, co gorsza, sprowadza stamtąd młodą polską żonę wraz z ich małym synkiem. Dla obu kobiet będzie to początek koszmaru, w którym gorycz, rozczarowanie i wzajemne pretensje codziennie będą zatruwać im życie…

Fatma. Moja arabska teściowa to poruszająca opowieść o tym, jak zło wyrządzone za młodu kiełkuje i zamienia żyzną glebę w nieużytek. To także smutny i gorzki obraz libijskiego, patriarchalnego świata z perspektywy kobiety.

Data wydania: 2021-03-01
ISBN: 978-83-8219-184-4, 9788382191844
Wydawnictwo: Novae Res
Kategoria: Wspomnienia
Stron: 164
dodana przez: katapika

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Wiedza i wyobraźnia. Co się dzieje, gdy ich zabraknie.

25.03.2021

Książka została otrzymana z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl. Nadia Hamid, to oczywiście literacki pseudonim Polki, która zdecydowała się nie tylko wyjść za mąż za muzułmanina, ale również wyjechać z nim do Libii w kolejnej swej książce, tym razem, opowiada o swej libijskiej teściowej, Fatmie. Historia Fatmy, z pewnością typowa dla kobiet p... Recenzja książki Fatma. Moja arabska teściowa

"Fatma. Moja arabska teściowa"

26.04.2021

„Miłość jest mocna, tolerancyjna cierpliwa i dużo potrafi znieść. Jednak dużo nie znaczy wszystko i za wszelką cenę”. Poznajemy Fatmę, jej historia jest podobna do tysięcy innych kobiet urodzonych i żyjących w tamtych realiach. Fatma przyszła na świat w ortodoksyjnej, patriarchalnej rodzinie muzułmańskiej. Od urodzenia była wychowywana na posłusz... Recenzja książki Fatma. Moja arabska teściowa

Teściowa to nie rodzina

3.05.2021

Moja mama przepadła w tego typu literaturze. Po latach posuchy w końcu wróciła do książek, gdy podsunęłam jej jedną z książek Marcina Margielewskiego. Dlatego też, gdy dzięki portalowi Na Kanapie w moje ręce trafiła książka "Fatma. Moja arabska teściowa", jej pierwszym recenzentem była właśnie mama. Opowieść przypadła jej do gustu, ja jednak gdy m... Recenzja książki Fatma. Moja arabska teściowa

@ksiazka_w_pigulce@ksiazka_w_pigulce × 1

Fatma. Moja arabska teściowa

16.04.2021

Nie spodziewałam się, że ta niepozorna na pierwszy rzut oka książka kryje w sobie tyle emocji. Zawierając jakikolwiek związek, wierzymy, że trafiliśmy na najwspanialszego człowieka na świecie, który będzie nie tylko bezpieczną ostoją, ale równorzędnym partnerem w życiu codziennym. Tak przynajmniej jest w naszym kulturowym kręgu- wiem, że zdarza... Recenzja książki Fatma. Moja arabska teściowa

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@ksiazka_w_pigulce
@ksiazka_w_pigulce
2021-03-20
6 /10


Moja mama przepadła w tego typu literaturze. Po latach posuchy w końcu wróciła do książek, gdy podsunęłam jej jedną z książek Marcina Margielewskiego. Dlatego też, gdy dzięki portalowi Na Kanapie w moje ręce trafiła książka "Fatma. Moja arabska teściowa", jej pierwszym recenzentem była właśnie mama. Opowieść przypadła jej do gustu, ja jednak gdy mogę porównać tę pozycję to wielu innych w zbliżonym gatunku, uważam, że zła może i nie jest, lecz nie jest także książką, którą z całym przekonaniem polecę innym.

Fatma, jako przykładna muzułmańska córka, a kolejno żona i matka jest w pełni oddana swojej religii. Podporządkowana mężowi spełnia wszystkie ustalone w obrządku islamskim role, do jakich przewidziana jest libijska, muzułmańska kobieta. Niestety jej postawa w miarę upływu lat również się zmienia; kobieta nienawidzi innych kobiet upatrując w nich przyczynę swojego złego losu. Zazdrość o męża, a kolejno o syna burzy porządek w i tak już nadwątlonych kolejnych relacjach pokoleniowych w rodzinie. "Fatma. Moja arabska teściowa" pokazuje, jak wiele krzywdy może wyrządzić popadanie w skrajność, upór, dyktowane religią uprzedzenia i przekonanie o jedynej, słusznej, nieomylnej racji.

Smutny obraz wyłania się z tej książki, bo rola kobiety w muzułmańskiej rodzinie jaka jest, wie każdy, ale niszczenie drugiej kobiety, dlatego że nie mieści się w ramach wyobrażeń teściowej jest zwyczajnie przykre.
W książce brakło mi odniesienia do tego, czy jest to ksią...

× 2 | link |
@mamazonakobieta
2021-04-08
8 /10
Przeczytane

Życie Fatmy tak naprawdę nigdy nie było usłane różami. Od najmłodszych lat była uczona, gdzie jest miejsce muzułmańskiej kobiety. Co prawda jej ojciec był człowiekiem dobrym i w porównaniu do wielu innych mężczyzn w tej kulturze, swoją żonę i córki traktowała dość dobrze, jednak wybierając jej męża, nie trafił dobrze. Już w dniu ślubu Fatma przekonała się, jak będzie wyglądało teraz jej życie. Bita, upokarzana, nie miała prawa się odezwać, poskarżyć, miała prowadzić dom, spełniać zachcianki męża i rodzić dzieci, najlepiej synów (co niestety dla niej na początku się nie udawało). Kiedy rodzi się Muchtar, staje się jej ukochanym dzieckiem, z którym wiąże wielkie nadzieje, ma wielkie plany. Jednak chłopak dorasta, wyjeżdża na studia do Polski, gdzie się zmienia, wychodzi za mąż i płodzi syna. Fatma jest rozczarowana, a wszelką złość i frustracje przelewa na młodą żonę syna, stwarzając jej piekło w domu. Czy zaakceptuje synową? Czy odnajdzie swoje szczęście? Czy pozwoli synowi na własne życie, własne wybory?

Życie muzułmańskich kobiet nie jest proste. Mają wiele obowiązku, a praktycznie żadnych przywilejów. Mężczyzna w tej kulturze ma wszelkie prawa, może robić dosłownie, co chce z własną żoną i nikt w to się nie wtrąca. Osobiście nie potrafiłabym tak żyć i cieszę się, że urodziłam się w innej kulturze.
Historia w książce momentami jest smutna, momentami szokująca. Pokazuje jak kobieta niszczona i upokarzana przez lata, przelewa swoje negatywne uczucia na synową...

| link |
@mommy_and_books
2021-04-09
8 /10
Przeczytane


„FATMA. MOJA ARABSKA TEŚCIOWA”

Nadia Hamid Wydawnictwo Novae Res

Po przeczytaniu tej książki odnoszę wrażenie, że gorsza od mężczyzny jest druga kobieta. Fatma jak każda Libijska kobieta nie miała łatwego życia. Jak wiadomo dziewczynki z tych krajów wychowywane są na potulne i pokorne owieczki dla swoich przyszłych mężów. Nie mają prawa głosu. Fatma ma syna Muchtara. Dostał się na studia do Polski. Nikt nie wie, gdzie to jest. Kobieta w strachu, że jej syn będzie w kraju niewiernych prosi syna, żeby się zaręczył ze swoją kuzynką. Ma to go uchronić przed kobietami z obcego kraju. Niestety syn nie słucha matki. Mało tego na studiach poznaje cudowną dziewczynę. Co zrobi matka kiedy dowie się, że jej syn chce się ożenić z niewierną?
Poznajcie historię Fatmy, Muchtara i jego Polskiej żony. Czy Muchtar okaże się typowym muzułmaninem czy nowoczesnym arabem?
Powiem jedno życie obu kobiet będzie istnym piekłem na ziemi. Fatma zrobi wszystko, żeby upokorzyć swoją synową. Co na to jej syn?
Czy małżeństwo przetrwa? Bardzo poruszająca i wstrząsająca historia. Możecie przeczytać w niej co tak naprawdę myślą muzułmańskie kobiety o niewiernych.
Książkę pomimo, że jest mocna i trudna szybko przeczytałam. Jednak polecam ją tylko tym osobą, które lubią czytać orientalne powieści.

| link |
HE
@iwgubernat
2023-04-04
5 /10
Przeczytane
BU
@Bu_
2022-08-15
6 /10
Przeczytane
@lubie.to.czytam
2021-06-14
9 /10
Przeczytane
@tatiaszaaleksiej
2021-04-26
7 /10
Przeczytane
@ewelina.czyta
2021-04-16
8 /10
Przeczytane
@wiktoria.wasilewska
2021-03-16
10 /10
Przeczytane
@Anna_Natanna
2021-03-09
6 /10
Przeczytane
@Bookmaniak
2022-01-21
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Fatma. Moja arabska teściowa. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl