Filozofia antropologii biokulturowej

Adolf Ernest Szołtysek
Filozofia antropologii biokulturowej
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Monografia Filozofia antropologii biokulturowej oparta jest na poniższych implikacjach:

(1) Jeżeli człowiek jest determinowany genetyczną strukturą wrodzoną oraz środowiskiem przyrodniczym i socjokulturowym, to o tożsamości i JEDNOŚCI człowieka decyduje to, co ISTNIEJE w zwiniętej strukturze wrodzonej, a co jest biologicznie rozwijane i kulturowo kształtowane.
(2) Jeżeli umysł permanentnie wyłania się z górnych poziomów mózgu i granicą oddzielającą mózg od umysłu jest ŚWIADOMOŚĆ, to dynamika mózgu jest PODŚWIADOMA, zaś aktywność umysłu jest z istoty ŚWIADOMA.
(3) Jeżeli świadomość jest bieżącą aktywnością myślenia i funkcją aktywnego umysłu permanentnie wyłaniającego się z dynamiki mózgu, to wyłaniająca się świadomość generuje: (a) strumień świadomych przedmiotów (intencji, myśli, sądów, przeżyć, wrażeń, uniesień, aktów twórczych i odtwórczych) współkonstytuujących teraźniejszość, (b) magazyn już-nie-świadomych i zapomnianych przedmiotów konstytuujących przeszłość, (c) jeszcze-nie-świadomych przedmiotów współtworzących chcenia, pragnienia, oczekiwania konstytuujących przyszłość.
(4) Jeżeli wielopoziomowy i wieloujawnieniowy umysł permanentnie wyłaniający się z mózgu włada poznawaniem, kreowaniem, postępowaniem, to aktywność umysłu da się ująć w dwóch skrajnych poziomach: (a) poziom umysłu psychicznego, obejmujący m.in. zachowania behawioralne, przedstawienia, inteligencję wraz z siatką pojęć zdroworozsądkowych oraz konfiguracje stanów emocjonalnych, (b) poziom umysłu duchowego, m.in. obejmujący rozum rozumiejący i rozumujący oraz akty twórcze nakierowane na generowanie dzieł artystycznych i technicznych, postępowanie moralne wyprowadzone z wartości uniwersalnych.
(5) Jeżeli aktywność umysłu rozciąga się w granicach wyznaczonych poziomów, to aktywność psychiczna istnieje, zaś aktywność duchowa staje się.
(6) Jeżeli każdy przedmiot myślenia ma strukturę, to myśl poznawcza nakierowana jest na prawdę, myśl aksjonormatywna nakierowana jest na dobro, myśl twórcza nakierowana jest na piękno, zaś myśl technologiczna nakierowana jest na użyteczność.

Data wydania: 2023-02-28
ISBN: 978-83-8294-225-5, 9788382942255
Wydawnictwo: Impuls
Stron: 190
dodana przez: Vernau

Autor

Adolf Ernest Szołtysek
Urodzony w 1942 roku w Polsce
Adolf Ernest Szołtysek – polski filozof, doktor habilitowany, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i innych uczelni, specjalność naukowa: filozofia języka. Uzyskał stopnie naukowe doktora i doktora habilitowanego. Został doc...

Pozostałe książki:

Filozofia edukacji Filozofia myślenia Filozofia myśli. Kształtowanie języka Filozofia osobowości Filozofia umysłu Filozofia antropologii biokulturowej Filozofia człowieka Filozofia języka Filozofia kształcenia Filozofia wychowania. Ontologia - metafizyka - antropologia - aksjologia.
Wszystkie książki Adolf Ernest Szołtysek

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Filozofia antropologii biokulturowej? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Filozofia antropologii biokulturowej. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl