Fraktale. Matematyczne potwory, które odmieniły postrzeganie świata

Andrzej Katunin
Fraktale. Matematyczne potwory, które odmieniły postrzeganie świata
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Książka jest pozycją popularno-naukową adresowaną do osób zainteresowanych matematyką, a w szczególności geometrią fraktalną. W przystępny sposób przybliża czytelnikowi tematykę związaną z niektórymi zagadnieniami geometrii fraktalnej, teorii chaosu, topologii, geometrii wielowymiarowej i innych zagadnień pokrewnych.
WSTĘP
OD HINDUISTYCZNYCH ŚWIĄTYŃ DO WIEŻY EIFFLA
KTO MIAŁ RACJĘ?
WIĘCEJ NIŻ NIESKOŃCZONOŚĆ?!
GALERIA POTWORÓW
ZMIERZYĆ CHMURY
PIĘKNO Z CHAOSU
NAJBARDZIEJ SKOMPLIKOWANY OBIEKT GEOMETRYCZNY
POTWORY Z WYŻSZYCH WYMIARÓW
NIEZASTĄPIONE FRAKTALE
Data wydania: 2021-04-16
ISBN: 978-83-7880-727-8, 9788378807278
Wydawnictwo: Politechniki Śląskiej
Stron: 137
dodana przez: snayper

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Fraktale. Matematyczne potwory, które odmieniły postrzeganie świata nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

Przez dziesiątki wieków ludzkość była przyzwyczajona do regularnych kształtów platońskich lub, ogólniej, geometrii euklidesowej. Nawet geometrie hiperboliczna i eliptyczna nie zachwiały dotąd tym pojęciem tak bardzo jak nowowprowadzana geometria fraktalna – wszak geometrie nieeuklidesowe zrewolucjonizowały wiele pojęć, i jak już wiemy, podważały piąty pewnik Euklidesa, również cechowały się pewną regularnością kształtów. Geometria fraktalna zaś, z jej nieskończenie poszarpanymi i popękanymi obiektami o znacznie większym stopniu skomplikowania, potrzebowała mocnego zakotwienia z Naturą, i takie zakotwienie dzięki badaniom Mandelbrota pozyskała.
Na samym początku swojej kariery, fraktale były traktowane jako matematyczne wyrzutki, stojące skromnie u boku intensywnie rozwijającej się matematyki na przełomie XIX i XX wieku. Niektórzy mianowali je nawet potworami ze względu na ich dziwaczne własności niepasujące do ówczesnych kanonów piękna w matematyce.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl