Gabinet Farfurowy w Pałacu w Wilanowie. Studium historyczno-ikonograficzne

Piotr Oczko, Jan Pluis
Gabinet Farfurowy w Pałacu w Wilanowie. Studium historyczno-ikonograficzne
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Gabinet Farfurowy w pałacu wilanowskim jest pomieszczeniem tak samo pięknym, jak tajemniczym. Jakie było jego pierwotne przeznaczenie? Kto i kiedy zamówił fajansowe płytki? Co przedstawiają? Autorzy publikacji to Jan Pluis – uznany holenderski badacz fajansowych płytek okładzinowych oraz Piotr Oczko – adiunkt na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmujący się kulturą i sztuką Niderlandów. Wspólnie przygotowali pierwsze tak kompletne opracowanie poświęcone Gabinetowi Farfurowemu, w którym szukają odpowiedzi na postawione wyżej pytania. Przyjmując, że dekoracja płytkami powstała za czasów króla Jana III Sobieskiego można stwierdzić, że jest to najwcześniejsze zachowane pomieszczenie, w którym płytkami ozdobione są wszystkie ściany. Również obecność tak licznych paneli kwiatowych, z których połowa zawiera unikalne zdobienia w typie chinoiserie, jest wyjątkowa na tle innych tego typu pomieszczeń. Bogactwo barwnych ilustracji, tabele porównujące wyroby różnych manufaktur i materiały archiwalne dopełniają treści czyniąc tę książkę wspaniałym przewodnikiem po tym niezwykłym Gabinecie.
Data wydania: 2013
ISBN: 978-83-63580-29-2, 9788363580292
Wydawnictwo: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Seria: Seria specjalistyczna
Stron: 199

Autor

Piotr Oczko Piotr Oczko
Urodzony w 1973 roku w Polsce (Kraków)
Piotr Oczko – anglista, polonista, niderlandysta, kulturoznawca, historyk sztuki i tłumacz. Doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor licznych studiów oraz monografii naukowych.

Pozostałe książki:

Holenderskie flizy na dawnych ziemiach polskich i ościennych 2. Mody i wnętrza Holenderskie flizy na dawnych ziemiach polskich i ościennych 1. Umywalnia na Zamku Wysokim w Malborku. Jej historia i wystrój Miotła i krzyż. Kultura sprzątania w dawnej Holandii, albo historia pewnej obsesji. Pocztówka z Mokum. 21 opowieści o Holandii Miniaturowe światy. Historia domków dla lalek
Wszystkie książki Piotr Oczko

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Gabinet Farfurowy w Pałacu w Wilanowie. Studium historyczno-ikonograficzne? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Gabinet Farfurowy w Pałacu w Wilanowie. Studium historyczno-ikonograficzne. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl