Miotła i krzyż

Piotr Oczko
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Miotła i krzyż
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Od XVII stulecia aż po mniej więcej lata siedemdziesiąte XX wieku w Holandii sprzątano wręcz maniakalnie. Cudzoziemscy podróżni odwiedzający kraj z zachwytem, choć nierzadko i z przerażeniem, donosili o panującej w nim obsesji czystości, idolâtre excessif. Opisywali oni groźne służące przenoszące na plecach gości w zabłoconych butach, nieustanne mycie fasad domostw i chodników oraz sterylność obór, w których krowom miano rzekomo podwiązywać ogony, by nie brudziły nimi pobielonych ścian. W żadnym innym kraju do kwestii porządku nie przykładano w tym czasie podobnej wagi. Polerowano wciąż domowe sprzęty, ścierano kurze i zamiatano. O sprzątaniu wspominano nieustannie w poezji, sztukach teatralnych i pismach o charakterze dydaktycznym; mało tego, nawiązywano do niego również na tysiącach obrazów i rycin, w których nieodmiennie pojawiały się miotły. Obsesyjna troska o schludność sytuowała się bezsprzecznie w samym sercu kultury dawnej Holandii, a rozróżnianie pomiędzy ładem i nieładem stanowiło jedną z najważniejszych kategorii, za pomocą których postrzegano i opisywano rzeczywistość. Książka ta, poświęcona antropologii holenderskiej czystości, pokazuje to niezwykłe, wieloaspektowe i niemające precedensu zjawisko oraz próbuje je wytłumaczyć i oświetlić. – Dlaczego Holendrzy niegdyś codziennie, obsesyjnie wręcz, sprzątali? – Czy sprzątanie mogło być kiedyś, paradoksalnie, formą emancypacji kobiet? – Czy miotła może stać się krzyżem i mieczem? – Czy czystość podłogi ważniejsza jest od namiętności? – Czy protestanci są bardziej czyści niż katolicy, a kalwini schludniejsi niż luteranie? – Czy sprzątanie może być rodzajem twórczości artystycznej? – Czy czysty dom to mieszczański dom? – Czy bogaci dbają o porządek bardziej niż biedni? –

Czy sprzątanie jest wyznacznikiem tożsamości narodowej? – Dlaczego w holenderskim malarstwie rodzajowym tak często pojawia się miotła? I co ma ona wspólnego z modlitwą? – Co może łączyć miotłę i dom publiczny? Na te pytania stara się odpowiedzieć autor tego opracowania.
Data wydania: 2013
ISBN: 978-83-7624-015-2, 9788376240152
Wydawnictwo: Collegium Columbinum
Kategoria: Antropologia
Stron: 792

Autor

Piotr Oczko
Urodzony w 1973 roku w Polsce (Kraków)
Piotr Oczko – anglista, polonista, niderlandysta, kulturoznawca, historyk sztuki i tłumacz. Doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor licznych studiów oraz monografii naukowych.

Pozostałe książki:

Pocztówka z Mokum Holandia. Książka do pisania Miotła i krzyż Suknia i sztalugi Ararat Gabinet Farfurowy w Pałacu w Wilanowie. Studium historyczno-ikonograficzne Holenderskie flizy na dawnych ziemiach polskich i ościennych. Tom 1 Holenderskie flizy na dawnych ziemiach polskich i ościennych. Tom 2 Miniaturowe światy. Historia domków dla lalek Mit Lucyfera W najdroższej Holandyjej
Wszystkie książki Piotr Oczko

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Miotła i krzyż? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@abdita
2019-11-23
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Miotła i krzyż. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat