Gdy myśli do Majdanka wracają

Stefania Perzanowska
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Gdy myśli do Majdanka wracają
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Wspomnienia lekarki z obozu koncentracyjnego w Lublinie.

Stefania Perzanowska, z zawodu lekarka internistka, została aresztowana przez Niemców w listopadzie 1942 r. za działalność w ruchu oporu. Po niemal dwumiesięcznym pobycie w więzieniu w Radomiu, w styczniu 1943 r. wysłano ją do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Lublinie, nazywanego Majdankiem. Tu stworzyła szpital żeński i prowadziła go do końca pobytu w KL Lublin. Nie tylko starała się leczyć chore więźniarki, lecz także potajemnie zdobywała dla nich leki oraz ukrywała przed władzami obozu kobiety niezdolne do pracy.
W 1965 r. wzięła udział w konkursie zorganizowanym przez Państwowe Muzeum na Majdanku na napisanie wspomnień o obozie. Jej pracę nagrodzono i wydrukowano w 1970 r.
Tekst obecnego, drugiego wydania "Gdy myśli do Majdanka wracają" porównano z autorskim maszynopisem, co dało wgląd w pracę autorki nad książką. Ponadto publikacja zawiera niepublikowane dotąd obozowe grypsy i rodzinne fotografie.

[…] kiedy byłam na zjeździe lekarzy, byłych więźniów obozowych w Warszawie, na zakończenie […] wiceminister Rusinek powiedział: "Pamiętajcie, że przecież wy jesteście jedynymi, żywymi świadkami tamtych czasów i tamtych zbrodni i to, co napisaliście, i to, co napiszecie, pozostanie na zawsze dokumentem historycznym. Prawda historyczna musi być udokumentowana waszym pisaniem". Chyba w tym właśnie powiedzeniu kryje się i cała racja, i cały sens, i cała geneza mojej książki. I chyba nie tylko mojej, ale także i wielu książek o obozie.
Wypowiedź Stefanii Perzanowskiej w audycji radiowej w Radiu Lublin.
Data wydania: 2022-11-08
ISBN: 978-83-8295-214-8, 9788382952148
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Kategoria: Wspomnienia
Stron: 432
dodana przez: Tanashiri

Autor

Stefania Perzanowska Stefania Perzanowska
Urodzona 26 sierpnia 1896 roku w Polsce (Warszawa)
Stefania Perzanowska vel. Szwarcbart de domo Juraszek, ps. Żywna – polska lekarka, internistka, pediatra, działaczka społeczna. Sanitariuszka Armii Krajowej, więźniarka obozu koncentracyjnego na Majdanku. Założycielka szpitala obozowego. Absolwentk...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Walka więźnia-lekarza o życie w miejscu, gdzie królowała śmierć

22.02.2023

🔹️Kolejna pozycja opisującą obozowe życie, którą obowiązkowo należy przeczytać. Książka ukazała się pod koniec 2022 roku( wznowione wydanie). Jak tylko ją zobaczyłam, wiedziałam że obowiązkowo muszę po nią sięgnąć tym bardziej ,że narratorką książki jest lekarka. 🔹️Stefania Perzanowska, bo o niej mowa, trafiła do KL Lublin, zwanego Majdankiem po p... Recenzja książki Gdy myśli do Majdanka wracają

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@wiktoria.wasilewska
2022-12-12
10 /10
Przeczytane

Literatura wojenna, obozowa to zdecydowanie mój konik.
Mimo, że są to trudne książki, często po nich "choruję", nadal je czytam, bo uważam, że tak trzeba!
Ostatnio zaczęłam sięgać po książki na faktach, wspomnienia więźniów. Selekcjinuję literaturę wartościową od tej, która pisana jest na pokaz, często nie mając nic wspólnego z prawdziwymi wydarzeniami.
Kiedy tylko zobaczyłam książkę "Gdy myśli do Majdanka wracają" na stronie wydawnictwa Prószyński i S-ka, wiedziałam, że muszę ją przeczytać.

Słyszeliście kiedyś o Pani Stefanii Perzanowskiej?
Urodziła się w 1896 roku w Warszawie. Brała udział w I i II wojnie światowej, niosąc chorym i rannym pomoc. Przeżyła trzy obozy koncentracyjne: Auschwitz-Birkenau, Ravensbrück i Neustadt-Glewe, będąc ich więźniarką
Zmarła w 1974 roku, przeżywając zaledwie 78 lat.
W swoim życiu zrobiła wiele dobrego, należała do wielu fundacji, bezinteresownie i nieodpłatnie pomagała najbardziej potrzebującym.
Bezsprzecznie możemy mówić o niej, że jest bohaterką narodową.
*
Książka, którą widziecie na zdjęciu, powstała dzięki współpracy Wydawnictwa z Państwowym Muzeum na Majdanku.
Jest to drugie wydanie, wzbogacone o piękne, rodzinne fotografie, oryginalne grypsy i autorskim maszynopisem.

Kolejnym atutem jest twarda oprawa, którą wręcz ubóstwiam.

Kończąc wspomnę, że warto zagłębiać się w słowa spisane przez naocznych świadków bestialstwa nazistów. Niestety jest ich co raz mniej...
...

| link |
@moj.drugiswiat
2023-02-22
10 /10
Przeczytane biografie/ wspomnienia literatura faktu literatura obozowa / wojenna z medycyną w tle

Cytaty z książki

O nie! Książka Gdy myśli do Majdanka wracają. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl