Germanofil. Władysław Studnicki – Polak, który chciał sojuszu z III Rzeszą

Piotr Zychowicz
5.3 /10
Ocena 5.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Germanofil. Władysław Studnicki – Polak, który chciał sojuszu z III Rzeszą
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5.3 /10
Ocena 5.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Polak, który chciał sojuszu z III Rzeszą.
Władysław Studnicki był politycznym prorokiem. W najdrobniejszych szczegółach przewidział klęskę 1939 roku w wojnie z Niemcami, sowiecki cios w plecy i zdradę aliantów. Bezskutecznie apelował do ministra Becka o przyjęcie oferty III Rzeszy i wspólny marsz przeciwko Związkowi Sowieckiemu.
Podczas II wojny światowej żądał od Hitlera, by porzucił zbrodniczą politykę okupacyjną w Polsce. Wielokrotnie interweniował na rzecz aresztowanych rodaków. Gotowy był nawet stanąć na czele kolaboracyjnego rządu, by ratować naród przed terrorem. Niemcy uwięzili go na Pawiaku.
„Czołowy polski germanofil”, jak sam się nazywał, był krytykiem AK. Sprzeciwiał się zamachom, sabotażom i akcji „Burza”, gdyż działania te kosztowały Polaków mnóstwo krwi, a korzystali na nich wyłącznie Sowieci. Powstanie warszawskie uważał za koszmarny błąd i narodowe nieszczęście.
Dla komunistów Studnicki był „wrogiem ludu” i „faszystą”. Skazali go na zapomnienie. Piotr Zychowicz przywraca należne mu miejsce w historii. Germanofil przedstawia dramat i niejednoznaczne losy tej postaci. To najbardziej niepoprawna politycznie polska biografia z okresu II wojny światowej.

Data wydania: 2020-09-01
ISBN: 978-83-8188-103-6, 9788381881036
Wydawnictwo: Rebis
Stron: 456

Autor

Piotr Zychowicz Piotr Zychowicz
Urodzony 27 kwietnia 1980 roku w Polsce (Warszawa)
Piotr Zychowicz jest publicystą historycznym. Pisze o II wojnie światowej, zbrodniach bolszewizmu i geopolityce europejskiej XX wieku. W swoich koncepcjach nawiązuje do idei Józefa Mackiewicza, Władysława Studnickiego, Stanisława Cata-Mackiewicza or...

Pozostałe książki:

Żydzi. Opowieści niepoprawne politycznie. Wołyń zdradzony, czyli jak dowództwo AK porzuciło Polaków na pastwę UPA Nadchodzi III wojna światowa Pakt Ribbentrop-Beck Obłęd '44
Wszystkie książki Piotr Zychowicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

'Człowiek chory na Moskala'

29.11.2021

Słów kilka na temat niepopularnej postaci, jaką był Władysław Studnicki, w ujęciu Piotra Zychowicza. Publikacja powstała na podstawie pracy magisterskiej redaktora naczelnego Historia Do Rzeczy. Interesujące są korzenie naszego bohatera, sięgające Niderlandów. Familia Gizbertów-Studnickich cieszyła się estymą w Inflantach i Wielkim Księstwie Lite... Recenzja książki Germanofil. Władysław Studnicki – Polak, który chciał sojuszu z III Rzeszą

Moja opinia o książce

Opinie

@Zorg
2021-06-30
1 /10
@ladymakbet33
2021-11-09
9 /10
Przeczytane
GA
2020-11-05
6 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Germanofil. Władysław Studnicki – Polak, który chciał sojuszu z III Rzeszą. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl