Gierek. Droga do władzy

Mirosław Piotr Szumiło
Gierek. Droga do władzy
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Postać Edwarda Gierka i dekada jego rządów wzbudzają wciąż żywe zainteresowanie wśród Polaków. W wielu popularnych publikacjach powielane są jednak liczne mity i stereotypy na ten temat. Chociaż o latach 70. napisano już wiele, to cała kariera Gierka nie doczekała się nadal naukowego opracowania. Szczególnie niewiele wiemy o pierwszych 57 latach jego życia i o długiej drodze do objęcia stanowiska I sekretarza KC PZPR w grudniu 1970 r. Książka Mirosława Szumiły przybliża młodzieńcze lata Gierka spędzone na emigracji we Francji i Belgii oraz kolejne etapy kariery politycznej w kraju. Ukazuje jego ukrywane związki z Moskwą, intrygi w elicie władzy i kulisy spisku mającego na celu obalenie Gomułki.

Autor sięga po nieznane dotąd dokumenty, zwłaszcza z archiwów rosyjskich. Na ich podstawie szuka odpowiedzi na kluczowe pytania dotyczące przyczyn awansów Gierka w aparacie władzy: na ile decydowały o tym jego cechy charakteru, zdolności i zasługi, a na ile znajomości i protekcje lub też przypadek? Czy był on ideowym komunistą czy zwykłym karierowiczem?
Data wydania: 2023-03-20
ISBN: 978-83-7729-711-7, 9788377297117
Wydawnictwo: Księży Młyn Dom Wydawniczy
Kategoria: Historia Polski
Stron: 400
dodana przez: Vernau

Autor

Mirosław Piotr Szumiło Mirosław Piotr Szumiło
Urodzony 28 czerwca 1975 roku w Polsce (Parczew)
Mirosław Piotr Szumiło – polski historyk, doktor habilitowany nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Ukończył LO w Ostrowie Lubelskim, a następnie studia historyczne na Uniwersytecie Marii Curi...

Pozostałe książki:

Ukraińska reprezentacja parlamentarna w Sejmie i Senacie RP 1928-1939 Antoni Wasyńczuk 1885-1935. Ukraiński działacz narodowy i polityk Roman Zambrowski 1909–1977
Wszystkie książki Mirosław Piotr Szumiło

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Gierek. Droga do władzy aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Gierek. Droga do władzy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl