Giordano Bruno. Męczennik nauki czy szarlatan?

Zbigniew Liana
Giordano Bruno. Męczennik nauki czy szarlatan?
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Postać Giordana Bruna od ponad stulecia funkcjonuje w kulturze masowej jako podręcznikowy bez mała przykład „męczennika nauki”, który zginął z rąk wrogiego nauce Kościoła głosząc tezy Kopernika o ruchu Ziemi. Jak w każdej mitologii także w micie męczenników nauki można odnaleźć całkiem spore ziarna prawdy. Kłopot w tym, że mit ten bardziej oddaje ducha dziewiętnastowiecznego antyklerykalizmu, którego jest wytworem, niż faktyczny stan rzeczy. Mity tego typu niczym krzywe zwierciadła ingerują głęboko w naszą zdolność postrzegania rzeczywistych relacji sprzed kilku stuleci zaburzając istotne proporcje. Deformacji ulega nie tylko obraz relacji Kościoła i religii do nauki, lecz także obraz samej postaci Bruna i jego wkładu w rozwój myśli naukowej. Niniejsza praca pokazuje rezultaty zmagań współczesnej historii nauki z tym dziewiętnastowiecznym mitem. Dyskusja wybranych kwestii historyczno-naukowych jest poprzedzona omówieniem niezwykle bogatego i niejednoznacznego intelektualnego życiorysu Giordana Bruna. Tylko w ten sposób można przywrócić właściwe proporcje naruszone przez głęboko zakorzenione mity.  
Data wydania: 2015-08-20
ISBN: 978-83-7886-184-3, 9788378861843
Wydawnictwo: Copernicus Center Press
Seria: Piąty wymiar
Kategoria: Historia
dodana przez: bookkeeper

Autor

Zbigniew Liana Zbigniew Liana Zbigniew Liana – doktor filozofii, wykłada filozofię na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Jest autorem artykułów naukowych z zakresu filozofii nauki, relacji nauka – wiara oraz historii idei. W CCPress wydał (2015) dwa e-booki: Okult...

Pozostałe książki:

Okultyzm a nauka w okresie przedoświeceniowym Filozoficzne korzenie metody krytycznej K.R. Poppera Wierzę, żeby rozumieć
Wszystkie książki Zbigniew Liana

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Giordano Bruno. Męczennik nauki czy szarlatan? aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Giordano Bruno. Męczennik nauki czy szarlatan?. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl