Głód

Martín Caparrós
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Głód
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Reportaż totalny. Kronika naszych czasów. Jedna z ważniejszych książek non-fiction ostatnich lat.

Ponad 795 milionów ludzi na świecie wciąż cierpi głód.

Co dziewiąty mieszkaniec Ziemi nie ma co jeść.

Niemal połowa dzieci, które kończą życie przed piątymi urodzinami, umiera z powodu niedożywienia – 3 miliony każdego roku.
„Większość głodujących to ubodzy mieszkańcy krajów rozwijających się. Wciąż jest na świecie 1,4 miliarda ubogich […]. Miliard czterysta milionów ubogich, czyli ludzi, którzy nie mają niczego z rzeczy uznawanych przez nas za tak codzienne, tak oczywiste – domu, jedzenia, ubrania, światła, wody, perspektyw, nadziei, przyszłości – nie mają teraźniejszości”.

Argentyński dziennikarz i pisarz Martín Caparrós zjeździł świat, próbując zrozumieć, dlaczego nawet dzisiaj dla dużej liczby z nas największym wyzwaniem pozostaje znalezienie odrobiny jedzenia. Przemierza Niger, Sudan Południowy, Madagaskar, Bangladesz, Indie, Stany Zjednoczone, Argentynę. Pisze o Chinach i Barcelonie, w której, w momencie kiedy pisarz kończy pracę nad książką, przybywa ludzi szukających resztek jedzenia w śmietnikach.
Caparrós w porywający sposób przedstawia historię zmagań człowieka z głodem na przestrzeni wieków i udowadnia, że to właśnie głód był jednym z, a może nawet najważniejszym czynnikiem, kształtującym naszą cywilizację. Filozofia, sztuka, ekonomia, rolnictwo, gospodarka – u ich źródeł zawsze znajdziemy jedno słowo. Głód.

Dlaczego zatem współczesny świat nie potrafi rozwiązać problemu głodu? Caparrós, jak na rasowego dziennikarza przystało, unika prostych odpowiedzi. Odwiedza wielkie biurowce, siedziby światowych firm i przeludnione slumsy. Na kilkuset stronach bezlitośnie obnaża mechanizmy pogłębiające problem niedożywienia. Eksplozja demograficzna, nierówności społeczne, spekulacje cenami żywności, masowy wykup gruntów, korupcja, fundusze walutowe, wielkie korporacje – to wszystko tworzy złożony system, w starciu z którym jednostka nie ma żadnych szans. Ogromna część książki to rozmowy: z politykami, działaczami organizacji pozarządowych, pracownikami korporacji, lekarzami i przede wszystkimi tymi, którzy każdego dnia całą swoją energię poświęcają na znalezienie czegoś do zjedzenia.
Głód Caparrósa wytrąca z równowagi, zmusza do myślenia, a często nawet do zrewidowania swoich poglądów. To imponujący rozmachem reportaż oddający głos tym, którzy na ogół milczą.

Martín Caparrós to prawdziwy fenomen. Zaliczyć go można do grona największych pisarzy reporterów: to nasz Capote, nasz Kapuściński.
„La Nación”
Caparrós wie, o czym pisze, a do tego obdarzony jest niepowtarzalnym stylem.
„Der Spiegel”
Tytuł oryginalny: El hambre
Data wydania: 2021-12-15
ISBN: 978-83-08-07464-0, 9788308074640
Wydawnictwo: Literackie
Kategoria: Reportaż
Stron: 716
dodana przez: ReginaCatta
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Martín Caparrós Martín Caparrós
Urodzony 29 maja 1957 roku w Argentynie (Buenos Aires)
Argentyński dziennikarz i pisarz. Pracował w radiu, telewizji i prasie. Od lat stale podróżuje. Jest autorem ponad dwudziestu książek tłumaczonych na wiele języków. Mieszkał w Paryżu, gdzie studiował historię, Madrycie i Nowym Jorku. Tłumaczył równ...

Pozostałe książki:

Tajemnica markiza de Valfierno Księżyc. Od nowiu do nowiu Pismo. Magazyn opinii, nr 10 /październik 2018 Dziobak literatury. Reportaże latynoamerykańskie Dziadkowie
Wszystkie książki Martín Caparrós

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Ta książka Cię zmieni

6.01.2020

O głodzie każdy z nas słyszał czy też czytał w prasie, telewizji czy Internecie. Wszyscy wiemy, że jest, choć czasem z perspektywy ciepłej kanapy kraju dobrobytu o nim zapominamy. Ta książka nie tylko przypomina o tym, czym głód jest, ona go personifikuje. Nadaje imię, czas i miejsce. Nie jest to reportaż, który ma na celu wyciskać łzy. To repor... Recenzja książki Głód

× 1

Moja opinia o książce

Opinie

JW
2022-01-23
10 /10
Przeczytane

Arcydzieło sztuki reportażu.

× 2 | link |
@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
9 /10
Przeczytane Reportaże_i_ współczesny_świat Posiadam

Porażka. Wstyd.
Nie wiem, co to znaczy nic nie jeść przez trzy dni. Jak więc ogarnąć rozumowo stan człowieka, który takich przerw w jedzeniu ma za sobą tyle, co ja przeczytanych książek w tym samym okresie? Na dodatek te książki nie dały mądrości do zmierzenia sie z głodem, globalnym zjawiskiem naszej cywilizacji?
"Głód" Caparrosa to ohydne doświadczenie, przy którym przykładowo świadomość prosperity prostytucji podczas XV-wiecznych rzymskich konklawe, to co najwyżej niestosowność.

Od strony warsztatowej praca Caparrosa to cykl reportaży z Nigru, Indii, Bangladeszu, USA, Argentyny, Sudanu Południowego i Madagaskaru. W nich poznajemy ofiary głodu, nazwanych, choć bezimiennych (jako symbole tragedii) ludzi. Autor, z szacunku dla ich cierpienia, nie dokonuje ocen ich wyborów, nie upatruje przyczyn ich sytuacji w nich samych. Pyta i słucha.
Każdą z rozmów kończy pytaniem o przyczynę ich głodu. W odpowiedzi oskarżają siebie, władze, przypadek. Zapytani o Boga, stwierdzają, że ma w tym swój plan.
Czytając o ich tragediach trzeba przygotować się na wyczerpujący emocjonalnie historie.
Paola, mieszkanka Buenos Aires. Bita przez ojca alkoholika. Wykorzystywana seksualnie przez ojczyma od 7. roku życia. Bez wsparcia matki, którą zastępowała w opiece nad rodzeństwem. Żyje dzięki jadłodajni. Trójka dzieci. Dwoje umarło.

Geograficznie rozsiane tragedie jednostek przeplata Caparros syntetycznymi analizami przyczyn niedożywienia.
Pokazuje jak O...

| link |
SZ
2020-03-22
6 /10
Przeczytane 2_Biblioteka 3_Przeczytane 2017 0_Nie posiadam 1_Literatura faktu i reportaż

Książka bardzo emocjonalna, miałem wrażenie, że pisana w wielkim gniewie. Momentami niepotrzebny słowotok. Ale przy tych wszystkich wadach, otwiera oczy na problem głodu na świecie, skąd się bierze, na czym polega "pomoc" od krajów trzecich itp. Co cztery sekundy umiera z głodu człowiek...

| link |
@magdagora1983
2020-06-29
9 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

“Problem polega na tym, że potrzeba czterech kalorii pochodzących z roślin, aby wyprodukować jedną kalorię jaką daje kurczak, sześć do wyprodukowania jednej wieprzowej i dziesięć w przypadku ka...”
× 1
#
“Jedzenie mięsa jest ostentacyjnym pokazem siły.”
× 1
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl