Dziadkowie

Martín Caparrós
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Dziadkowie
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Z Hiszpanii i Polski do Argentyny. Światowej sławy pisarz i dziennikarz opisuje historie swoich dziadków – Hiszpana Antonia Caparrósa i polskiego Żyda Wincentego Rosenberga.

Martín Caparrós, argentyński pisarz i dziennikarz, autor kultowego Głodu, w najnowszej, pasjonującej książce rozplata i porządkuje zawikłane wątki rodzinnej historii, przenosząc czytelnika wprost do Hiszpanii z początku XX wieku oraz do…przedwojennego Chełma i Warszawy.

Tytułowi dziadkowie to Hiszpan Antonio Caparrós i Wincenty Rosenberg – polski Żyd urodzony w zaborze rosyjskim, który w 1928 roku wyjechał z Polski i osiadł w Argentynie. Autor przygląda się ich losom, kreśli obraz miasteczek i miast, w których jego przodkowie dorastali i mieszkali, mając za tło burzliwe czasy, w tym drugą wojnę światową i wojnę domową w Hiszpanii. Caparrós opisuje, a częściowo próbuje wyobrazić sobie dylematy, przed jakimi stawali jego dziadkowie, trudne, dramatyczne nieraz, podejmowane przez nich decyzje, ale też ślady, jakie w osobowości Wincentego Rosenberga pozostawiła odległa – jakże nieobojętna – Zagłada.

W tym samym dniu, 13 kwietnia 2022 roku, w ręce polskich czytelników trafia również druga książka opisująca losy Wincentego Rosenberga: powieść Getto jest we mnie autorstwa argentyńsko-francuskiego pisarza, tłumacza i scenarzysty Santiago Amigoreny, który jest kuzynem Martína Caparrósa.
Tytuł oryginalny: Los abuelos
Data wydania: 2022-04-13
ISBN: 978-83-08-07486-2, 9788308074862
Wydawnictwo: Literackie
Kategoria: Wspomnienia
Stron: 312
dodana przez: ReginaCatta

Autor

Martín Caparrós Martín Caparrós
Urodzony 29 maja 1957 roku w Argentynie (Buenos Aires)
Argentyński dziennikarz i pisarz. Pracował w radiu, telewizji i prasie. Od lat stale podróżuje. Jest autorem ponad dwudziestu książek tłumaczonych na wiele języków. Mieszkał w Paryżu, gdzie studiował historię, Madrycie i Nowym Jorku. Tłumaczył równ...

Pozostałe książki:

Tajemnica markiza de Valfierno Księżyc. Od nowiu do nowiu Pismo. Magazyn opinii, nr 10 /październik 2018 Dziobak literatury. Reportaże latynoamerykańskie Głód
Wszystkie książki Martín Caparrós

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Dziadkowie

20.06.2022

Martin Caparrós argentyński dziennikarz i autor wielu znakomitych reportaży, w tym kultowego „Głodu” tym razem odsłania przed czytelnikiem swoje własne korzenie. Losy dziadków, które sam próbuje zgłębić i poznać. Ich wybory i decyzje, determinowane trudnym okresem, w którym przyszło im żyć, sploty zdarzeń, które sprawiły, że w ich konsekwencji pow... Recenzja książki Dziadkowie

Moja opinia o książce

Opinie

MA
2022-06-13
Przeczytane

"Chłopcy nie potrafią wyobrazić sobie siebie jako starych, starzy próbują sobie przypomnieć, jacy byli jako chłopcy.
Jedni nie wiedzą dokąd zmierzają, a drudzy skąd przybywają".

Autor opisuje historie swoich przodków – Hiszpana Antonia Caparrósa i polskiego Żyda Wincentego Rosenberga.

Martín Caparros porządkuje zawikłane wątki rodzinnej historii, przenosząc nas do Hiszpanii z początku XX wieku oraz przedwojennego Chełma i Warszawy.

Tytułowi dziadkowie to Hiszpan Antonio Caparrós i Wincenty Rosenberg – polski Żyd urodzony w zaborze rosyjskim, który w 1928 roku wyjechał z Polski i osiadł w Argentynie.
Jemu poświęcona jest książka, którą przedstawiałam "Getto jest we mnie".
Autor obrazuje nam tamten czas, przedstawia ich losy, opisuje miejsca, w których mieszkali, dorastali. Tłem tych wydarzeń jest druga wojna światowa, ale i wojna domowa w Hiszpanii.
Autor nakreśla nam dylematy dnia codziennego z jakimi przyszło się mierzyć jego dziadkom, trudne decyzje, strach przed kolejnym dniem.
Przybliża nam osobę Wincenta Rosenberga i to jak wojna na niego wpłynęła, to na co nie miał wpływu.
Chociaż sam był bezpieczny w Polsce została jego matka z bratem i rodziną.
Zagłada to jedyne co ich spotkało.

Przyznam, że tą książkę czytało mi się dosyć ciężko. Mimo, że temat interesujący i autor dużo pisze o Rosenbergu, którego znam z książki "Getto jest we mnie", która była świetna, to niestety, ale była to dosyć trudna lektura ...

| link |
@czytanie.na.platanie
2022-06-20
8 /10
Przeczytane Współpraca Przeczytane 2022 Posiadam

Cytaty z książki

O nie! Książka Dziadkowie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl