Gniazdo polskie. Wspólna pamięć narodu

Bohdan Urbankowski
1 /10
Ocena 1 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Gniazdo polskie. Wspólna pamięć narodu
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
1 /10
Ocena 1 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Od tysiąca lat Polska jest potęgą kulturową na kontynencie europejskim. – Zaskakujące zdanie? – Jeśli tak, to koniecznie trzeba zabrać się za lekturę tej wyjątkowej książki. Znakomity pisarz i filozof Bohdan Urbankowski dokonuje bowiem w „Gnieździe polskim” przeglądu wielkich polskich osiągnięć w dziedzinie sztuki i historii myśli, akcentując mocno wkład Polaków w rozwój cywilizacji łacińskiej, a przede wszystkim – w rozwój idei wolności. Autora fascynuje Rzeczpospolita jako przedmurze chrześcijaństwa, tak dawniej, jak i dziś. Snuje on swą opowieść piórem wrażliwego na piękno słowa prawdziwego mistrza literatury; Bohdan Urbankowski bywa wszak, i to często, również poetą. Argumentuje, że kultura jest dostępną nam formą wieczności. Dzieła i twórcy, zwycięstwa i bohaterowie, triumfy i konspiratorzy istnieją jako twory zbiorowej wyobraźni, ale istnieją też wiecznie, choć nieraz już tylko w formie mitów.
Właśnie ludzie – niezwykli – są przewodnikami tej książki; Bohdan Urbankowski skupia swą uwagę na kilkudziesięciu znanych i mniej znanych, acz znakomitych, postaciach polskiej historii. Wydawałoby się, że o niektórych bohaterach wiemy dużo, jednak Autor potrafi odkryć przed nami nieznane wydarzenia z ich życia oraz ich niezwykłe cechy. Podążymy więc np. za burzliwym życiem Stanisława Staszica, obserwujemy powstające w niezmiernym wysiłku arcydzieła Jana Matejki, rozwiązujemy szyfry poezji Zbigniewa Herberta. Pojawiają się też w tej książce ważne pytania: Czy również dziś cień Rejtana kładzie się nad Polską? Jaki wpływ ma na III Rzeczpospolitą propaganda? Czy są wśród nas potomkowie wyznawców romantycznej filozofii czynu (jak niegdyś np. Józef Piłsudski)? Historia łączy się w „Gnieździe polskim” z teraźniejszością, a kultura z tradycją. Narrację spaja wspólna pamięć polskiego narodu. Książkę czyta się z wielką ciekawością. Autor nie stroni od dowcipu, a jego język bywa nieraz wręcz cięty.
Dobrze jest, gdy tego rodzaju dzieło przekonuje nie tylko słowem, lecz także obrazem. Stąd opowieści Bohdana Urbankowskiego towarzyszy bogata warstwa ilustracyjna, dzięki której wczuwamy się w klimaty poszczególnych epok i odkrywamy wyjątkowość rodzimej kultury. Kto chce poznać polską duszę, znajdzie w tej książce świetny przewodnik.
Data wydania: 2020
ISBN: 978-83-7553-298-2, 9788375532982
Wydawnictwo: Biały Kruk
Stron: 632
dodana przez: tsantsara

Autor

Bohdan Urbankowski
Urodzony 19 maja 1943 roku w Polsce (Warszawa)
Poeta, dramaturg, filozof; twórca i teoretyk ruchu Nowego Romantyzmu. Kierownik literacki Teatru im. Szaniawskiego w Płocku, wykładowca filozofii na WSEI w Warszawie. W latach 1992 – 2000 prezes odnowionego Związku Literatów Polskich. Prezes Ogólnop...

Pozostałe książki:

Przedwiośnie ’68. Fakty i mity owiane mgłą Bohaterowie i zdrajcy. Wspólna pamięć narodu Józef Piłsudski. Marzyciel i strateg Adam Mickiewicz. Tajemnice wiary, miłości i śmierci Gniazdo polskie. Wspólna pamięć narodu Józef Piłsudski do Polaków. Myśli, mowy i rozkazy Krew nie wysycha nigdy Bal u kata Czerwona msza albo uśmiech Stalina Czerwona msza czyli uśmiech Stalina tom 1 Czerwona msza. Tom 2 Dojrzewanie Erotyk dla następcy Gwiazdy rdzewieją na dnie Wisły Głosy Oparci o śmierć Pierścień Gygesa. Szkice z tajnej historii Polaków Poeta, czyli człowiek zwielokrotniony : szkice o Zbigniewie Herbercie Trzema drogami nadziei Opowieść o wędrówkach Karola Wojtyły Ścieżka nad drogami Fraktale
Wszystkie książki Bohdan Urbankowski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Gniazdo polskie. Wspólna pamięć narodu? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Zorg
@Zorg
2022-08-29
1 /10

Tfurczośc w duchu „Reytana” Rymkiewicza „Większość każdego narodu stanowią szuje, kombinatorzy i idioci.” (s. 12)

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Gniazdo polskie. Wspólna pamięć narodu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat