Góra duszy

Gao Xingjian
9.3 /10
Ocena 9.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Góra duszy
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.3 /10
Ocena 9.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

GAO XINGJIAN (ur. 1940), pisarz chiński; obywatel francuski urodzony we wschodnich Chinach. Prozaik, tłumacz, dramatopisarz, reżyser, krytyk i malarz. Studiował język francuski i literaturę w Instytucie Języków Obcych w Pekinie. Początkowo pracował jako tłumacz. Podczas Rewolucji Kulturalnej został zmuszony do spalenia swoich manuskryptów i zesłany do obozu reedukacyjnego na wsi.Do 1979 obowiązywał zakaz publikacji jego utworów, a pisarzowi zakazano wyjazdu za granicę. W latach 198087 publikował krótkie opowiadania, eseje i dramaty w magazynach literackich w Chinach. W tym czasie ukazały się cztery jego książki.Od 1987 ponownie zakazano publikacji jego książek i wystawiania dramatów. Aby uniknąć prześladowań udał się na dziesięciomiesięczną wędrówkę w górzyste rejony Syczuanu. W tym samym roku opuścił Chiny i osiadł w Paryżu jako uchodźca polityczny. . Został uhonorowany tytułem Chevalier de l'Ordere des Artes et des Lettres.Po masakrze na Placu Niebiańskiego Spokoju w 1989 wystąpił z szeregów Partii Komunistycznej Chin.Autor m.in. Góry Duszy, Przystanku autobusowego, Na krawędzi życia, Ucieczki.Jego dzieła przetłumaczono na wiele języków, sztuki są wystawiane w różnych częściach świata, w Polsce oglądaliśmy Ucieczkę i Na krawędzi życia.W 2000 otrzymał literacką Nagrodę Nobla za dzieła o uniwersalnej wartości, gorzkiej wnikliwości i językowym geniuszu, które otworzyły nowe ścieżki dla chińskiej powieści i dramatu.Chiny to ja. Dlatego nie przeszkadza mi, że żyję na obczyźnie. O powrocie do kraju w ogóle nie myślę.Góra duszy to odyseja w czasie i przestrzeni poprzez prowincjonalne Chiny, relacja z jedynej w swoim rodzaju wędrówki, w której realność splata się z fikcją, przeszłość z teraźniejszością, a konkret z metaforą. Ta epicka, pikarejska powieść skrzy się olśniewającymi epizodami i jak żadna inna oddaje różnorodność i bogactwo życia.
Data wydania: 2004
ISBN: 978-83-7301-359-9, 9788373013599
Wydawnictwo: Rebis
Seria: Mistrzowie Literatury
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 536
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Przetrącone życiorysy

27.06.2020

To książka wybitna, a jej uhonorowanie Nagrodą Nobla świadczy o tym, że tak krytykowana obecnie Komisja Noblowska miła świetny gust. Książka to jest niezwykła, bardzo trudna, ale piękna. Czytałam ją z tydzień, bo nie da się szybciej. Gatunkowo to coś w rodzaju duchowej autobiografii. Tytułowa Góra duszy to miejsce, w którym Budda osiągnął nirwanę.... Recenzja książki Góra duszy

@Renax@Renax × 9

Moja opinia o książce

Opinie

@Renax
2020-06-27
10 /10
Przeczytane Literatura obca
@ikari_yui
2008-03-30
8 /10
Przeczytane
@Elisabeta
2008-01-25
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Góra duszy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl