Gorączka kości

autor: Val McDermid Lesiew Kamil (tłum.)
Gorączka kości
3.4
Ocena 3.4 na 5 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów
„Gorączka kości” jest wszystkim tym, czym powinien być świetny kryminał! Brut...
„Gorączka kości” jest wszystkim tym, czym powinien być świetny kryminał! Brutalnie okaleczone zwłoki czternastolatki. Przyczyna śmierci – uduszenie. Plastikowy worek na głowie. Żadnych śladów, nieznany motyw zbrodni. Gwałt? Zemsta? A może przypadek? Zdesperowani policjanci z północy Anglii wzywaj...
Pełny opis
Data wydania:
ISBN: 9788376484532
Wydawnictwo: none

Recenzje

Gorączka kości
To jest zdecydowanie „zła” książka. Nie przeczytasz jej w jeden wieczór, czy w pociągu, jadąc na drugi koniec Polski. Tą powieść można by porównać do dobrego serialu. Takiego niezbyt długiego, wielowątkowego, inteligentnie podzielonego na odcinki, i przede wszystkim wciągającego. Ale również taki...
Gorączka kości
Ostatnimi czasy zauważyłam, że na rynku wydawniczym pojawia się coraz więcej kryminałów. Zaabsorbowana tym zjawiskiem postanowiłam się przekonać do tego gatunku, ponieważ od zamierzchłych już czasów nie fascynuje mnie literatura tego gatunku. Akurat natrafiła mi się świetna okazja do przeczytania...
Napisz swoją opinię

Opinie

@mcrox110
@mcrox110 2010-10-11
Przeczytane (2010-10-11)
Ostatnio byłam bardzo spragniona dobrego, pochłaniającego kryminału. Kiedy dostałam "Gorączkę Kości", byłam już całkowicie pewna, że to książka dla mnie. I nie myliłam się - pani McDermid zaspokoiła moje pragnienie. Zabójstwo czternastolatki. Przyczyna : uduszenie. Pozornie wygląda to na morderstwo na tle seksualnym - wycięto bowiem narządy rozrodcze dziewczynki. Policja jest bezradna i zdesperowana - na tyle, aby poprosić o pomoc rewelacyjnego w swoim fachu doktora Tony'ego Hilla - psychologa, doświadczonego analityka. Tymczasem bez śladu znikają kolejne nastolatki. Śledczy z wielu okręgów, w tym bliska znajoma doktora Hilla - inspektor Carol Jordan, są zdopingowani jak nigdy. W dodatku próbują zakończyć sprawę sprzed kilkunastu laty. Pozostaje pytanie : czy te zabójstwa coś łączy? Ależ mi się ta książka podobała! Muszę przyznać, iż jest to jeden z najlepszych kryminałów, jakie kiedykolwiek czytałam. Dostrzegam same zalety - świetna narracja, wartka i wciągająca akcja, fantastyczny motyw. Autorka stworzyła same osobliwe postacie, na przykład taką Carol - bezpośrednia, stanowcza i przede wszystkim doskonale spełniająca się w swojej roli. Albo doktor Tony Hill - dość ekscentryczny, któremu ciągle zdarzają się niefortunne, zabawne wpadki. Czytelnik od razu darzy ich sympatią i zapamiętuje. Każdy znajdzie w którymś z nich cząstkę siebie. Poza tym intryga - pani McDermid motywuje do wdawania się w szczegóły, na pozór zupełnie nieistotne. Książkę "Gorączka Kości" polecam każdemu miłośnikowi tego gatunku, ale nie tylko. Powieść relaksuje i wciąga, gwarantuje odskocznię od codzienności - wraz z bohaterami próbujemy rozszyfrować zagadkę, znaleźć winnego. Polecam!
@calamitas
@calamitas 2012-02-04
Przeczytane (2012-02-04)
W przypadku Tony'ego nawet nie silę się na obiektywizm. Najzwyczajniej w świecie kocham go ślepo i bezkrytycznie. Uczucie to zaczęło się od serialu, a potem urosło na pożywce z książek, które stały się inspiracją dla jego powstania. Książka jest fantastyczna i nie uważam, żeby wątki poboczne jej szkodziły. Osobiście uwielbiam, kiedy w kryminale autor pokazuje nam coś więcej niż zbrodnię, dochodzenie i rozwiązanie. Dla mnie to właśnie to, co dzieje się w tle, między bohaterami głównymi, ale także drugoplanowymi, jest często największym smaczkiem i wisienką na torcie. Zwłaszcza, gdy mam do czynienia z serią, w której 'grupa dochodzeniowa' (względnie) się nie zmienia. Wtedy warto poznać ich trochę bliżej. Jedyne, co mnie irytuje, to nie zupełnie zrozumiały chaos wprowadzony przez wydawcę: zaczął serię właściwie od końca, żeby wrócić do początku - niepotrzebne zamieszanie w chronologii życia głównych bohaterów.
@Panzer
@Panzer 2011-08-03
Przeczytane (2011-08-03)
Val McDermid znałem do tej pory tylko z świetnej powieści "Syreni śpiew",i takiego samego,wysokiego poziomu spodziewałem się po "Gorączce kości". Niestety... Spotkało mnie nieliche rozczarowanie.Jeśli chodzi o sprawy czysto "kryminalne" - powieści tej praktycznie nic nie brakuje. Jest zbrodnia,jest śledztwo (które i tak toczy się dość mozolnie),i jest zakończenie,po którym spodziewałem się wiele więcej. I tyle jeśli chodzi o pozytywy. Bowiem dobrą 1/3 treści zajmują przemyślenia i "badania" głównego bohatera,dra Hilla na temat jego własnego ojca,przy sporym współudziale drugiej bohaterki inspektor Jordan. Nie dość,że nijak się to ma do głównego toku powieści,to jest to nadzwyczaj nudne,jak flaki z olejem.Za to ogromny minus. Reasumując,tylko (lub aż) trzy gwiazdki.
@kej_ti
@kej_ti 2011-01-30
Przeczytane (2011-01-30)
Ah... i co tu o niej napisac? Ciężko będzie, ale cóz... a nóż moja opinia przyda sie komuś^^ Uważam, że książka może i nie należy do najgorszych, bo w końcu ją przeczytałam, ale... muszę przyznać że trochę się z nią męczyłam. Akcja wydawała mi się strasznie rozległa w czasie, wolę jak akcja rozrywa się dynamicznie. Wciągnęło mnie może ostatnie ok 100 stron (a książka liczy dokładnie 478), gdzie wszystkie zabójstwa nastolatków powiązano ze sobą i nareszcie zaczęli szukać konkretów, czyli zabójcy. Dla miłośników kryminałów - może się wam spodobać. Dla osób, które z reguły sięgają po inne książki - nie polecam.
@iusta
@iusta 2011-02-22
Przeczytane (2011-02-19)
jak dla mnie - świetna! ale nie wiem czy zaczynanie swojej przygody z doktorem Tonym Hillem od tej właśnie części to taki dobry pomysł... może ktoś mógłby się zniechęcić. Bo to nie tylko kryminał o śledztwie w sprawie seryjnych morderstw, ważne są również postaci głównych bohaterów, ich psychiczne przemiany związane z wydarzeniami z przeszłości. Osobiście polecam najpierw przeczytać "Syreni śpiew" i "Krwawiącą bliznę":)
@hrynia1989
@hrynia1989 2012-06-27
Przeczytane (2012-06-27)
Jak dla mnie trochę przeciągana na siłę... Za dużo różnych historii pomieszanych ze sobą ( i niekoniecznie potrzebnych). Tak naprawdę to wciągnęła mnie dopiero pod sam koniec, kiedy wszystko zaczęło się wyjaśniać Ogólnie ujdzie
@misha
@misha 2012-06-20
Przeczytane (2012-06-20)
Nie lubię kryminałów, więc ta książka dość długo leżała na półce, zanim po nią sięgnęłam. Okazało się, że bardzo przypadła mi do gustu. ;)
@Anuszka
@Anuszka 2011-02-09
Przeczytane (2011-02-09)
To dobrze napisany kryminał. Co prawda, w niektórych miejscach troszkę mnie nużył, ale jako całość zasługuje na miano dobrej powieści.
Gorączka kości

„Gorączka kości” jest wszystkim tym, czym powinien być świetny kryminał! Brutalnie okaleczone zwłoki czternastolatki. Przyczyna śmierci – uduszenie. Plastikowy worek na głowie. Żadnych śladów, nieznany motyw zbrodni. Gwałt? Zemsta? A może przypadek? Zdesperowani policjanci z północy Anglii wzywają na pomoc znanego, choć ekscentrycznego psychologa dr. Tony’ego Hilla – doświadczonego analityka, dla którego zbrodnicze umysły przestępców nie stanowią tajemnicy. Tymczasem bez śladu znikają kolejne nastolatki. Na nogi zostają postawieni śledczy z kilku okręgów, w tym przyjaciółka dr. Hilla – inspektor Carol Jordan. Policjanci znajdują się pod coraz większą presją – ze strony rodzin zaginionych, prasy, własnych sumień. Zdopingowani jak nigdy, natrafiają na nowe dowody w sprawie innego tajemniczego zaginięcia sprzed kilkunastu lat. Czy te wszystkie sprawy coś łączy? Czy uda im się trafić na trop podejrzanych, którzy tak umiejętnie zacierają ślady i gubią pościg? Potrzeba wielkich umiejętności, żeby poradzić sobie z tak wieloma chwytami narracyjnymi, a jednocześnie zachować przejrzystość fabuły i nie zdradzić zbyt wcześnie rozwiązania. „Evening Standard” Val McDermid – szkocka autorka kryminałów. Napisała 22 bestsellery, które przetłumaczono na 30 języków i sprzedano w 10 milionach egzemplarzy. Jest laureatką licznych międzynarodowych nagród, między innymi CWA Gold Dagger za najlepszą powieść kryminalną roku i nagrody LA Times Book of the Year. „Gorączka kości” to powieść z cyklu o dr. Tonym Hillu i detektyw Carol Jordan. Inne książki z serii ukażą się niebawem nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka.

Autorzy
Val McDermid
Val McDermid (ur. 4 czerwca 1955) - szkocka pisarka, specjalizująca się w pisaniu powieści kryminalnych. McDermid pochodzi z miejscowości Kirkcaldy w Szkocji. Po zakończeniu nauki pracowała jako dz...
Inne książki:
Książka Grave Tattoo
Książka THE TORMENT OF OTHERS
Książka CRACK DOWN
Książka BENEATH THE BLEEDING
Książka Syreni śpiew
Współtworzący tą stronę
puchar @mcrox110 @mcrox110 pierwsza opinia