Greenpoint. Kroniki Małej Polski

Ewa Winnicka
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Greenpoint. Kroniki Małej Polski
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Nowojorski Greenpoint – przedsionek ziemi obiecanej, do którego od ponad stu pięćdziesięciu lat przybywają Polacy w poszukiwaniu lepszego życia. Budują swoje kościoły, sklepy, kluby. Niektórzy dorobili się milionów, inni poszli na dno.

Książka Ewy Winnickiej to wciągająca kronika tego zakątka Brooklynu. Autorka opowiada o historii „Polish neighborhood”, poczynając od XVII wieku, poprzez kolejne punkty zwrotne, fale imigrantów, rewolucje i przełomy. Zagląda przez okna do zatłoczonych „sabłejów”, odwiedza przytułki dla bezdomnych i eleganckie apartamenty, podczytuje listy i pamiętniki, podgląda wesela i pogrzeby. Słucha opowieści o miłości i nienawiści, ambicji i rezygnacji. Razem ze swoimi bohaterami śni amerykański sen, który tylko dla niewielu się ziści. To jest opowieść nie tylko o Małej, ale i o Dużej Polsce. Czy mogliśmy podbić Amerykę?
Data wydania: 2021-06-16
ISBN: 978-83-8191-223-5, 9788381912235
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Amerykańska
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 408
dodana przez: mommythereader

Autor

Ewa Winnicka Ewa Winnicka Ewa Winnicka – reporterka, autorka książek Londyńczycy, Angole, Nowy Jork zbuntowany, Milionerka, Był sobie chłopczyk oraz Greenpoint. Współautorka książek Głosy i Władcy strachu (napisanych wspólnie z Dionisiosem Sturisem), a także 1968 (z Cezarym ...

Pozostałe książki:

Londyńczycy Odwaga jest kobietą Był sobie chłopczyk Głosy. Co się zdarzyło na wyspie Jersey Angole
Wszystkie książki Ewa Winnicka

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Greenpoint. Kroniki Małej Polski? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Antoniowka
2021-12-31
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Ciekawy, szeroko zakrojony reportaż, w którym Autorka opisuje kolejne fale migrantów, które znalazły się w przedsionku amerykańskiego snu.

Z całości można wydzielić trzy główne wątki, które przez całą książkę przeplatają się ze sobą – są to historie poszczególnych ludzi, których los rzucił na Greenpoint, jest to rys historyczny, który świetnie uzupełnia się z owymi wyimkami oraz „rozmowa” Beaty i Mieszka, niegdyś właścicieli Beata Delicatessen.

Co do samych migrantów – można ich podzielić na dwie grupy – pierwsza to ludzie, którzy przyjechali tylko w celach zarobkowych, nic innego ich nie interesuje. Druga grupa – również szukała lepszego życia, ale starała się coś robić, np. organizować życie kulturalne Polonii, zakładała własne interesy. Co ważne – Autorka z reporterską skrupulatnością notuje te doświadczenia, ale nie ocenia, nie pokazuje, że ktoś jest lepszy.

Jeśli ktoś spodziewa się tu historii „od zera do milionera”, to ich jest mało, książka jest raczej opisem ciężkiej pracy, walki o przetrwanie, często złamanych życiorysów. Winnicka pokazuje też, że za oceanem w Małej Polsce jak w soczewce skupiają się przywary naszego narodu.

Do przeczytania dla wszystkich, którzy mają idealistyczne wyobrażenie o USA. Mimo wszystko ten kraj nieodmiennie mnie fascynuje.

{}× 11 | link |
PA
2021-07-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10

Ewa Winnicka jest dla mnie gwarancją rzetelności, klasy i dziennikarskiej dociekliwości, która nigdy nie przekracza pewnych granic; przyznaję, że po reportaże jej autorstwa sięgam z zamkniętymi oczami. Ucieszył mnie zatem tytuł, który zajmując się zagadnieniem polskości i emigracji, w pewnym sensie dotyczy również mnie.

W swojej książce "Greenpoint. Kroniki Małej Polski" autorka odwiedza Nowojorski przedsionek raju, do którego od ponad stu pięćdziesięciu lat przybywają nasi rodacy w poszukiwaniu lepszego życia. Czytelnik ma okazję poznać losy bohaterów, którzy są swoistym przekrojem amerykańskiej Polonii - przenika ich troski, marzenia, zagląda w ich życie prywatne oraz sukcesy bądź porażki zawodowe. Stosunkowo szybko orientujemy się, że "American dream" to pojęcie dalece odległe od obrazków, które odkrywa przed nami dzielnica Greenpointu.

Mocną stroną pióra Winnickiej jest z całą pewnością autentyzm tych historii, autorka oddaje głos bohaterom, którzy opowiadają specyficznym, mieszanym językiem o swych przeżyciach niemal zupełnie bez zahamowań. Przyznaję, że przy kilku takich historiach kręciłam z niedowierzaniem głową - dziwił mnie zarówno fakt zaistnienia jakiejś sytuacji jak i to, że ktoś tak bez pardonu ją relacjonuje.

Poznamy w tym reportażu osoby, którym udało się w Ameryce odnaleźć oraz tych, którym nie był pisany happy end. Każdy zapłacił jednak jakąś cenę, większość zaznała smutku roz...

{} | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Greenpoint. Kroniki Małej Polski. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl