Angole

Ewa Winnicka
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów
Angole
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów

Opis

W brytyjskiej prasie raz po raz pojawiają się artykuły o „polskiej inwazji” na Wyspy. Istotnie, według ostrożnych szacunków w ciągu ostatnich dziesięciu lat wyemigrowało tam ponad siedemset tysięcy Polaków. Mówi się o milionie, a czasem o dwóch. Ewa Winnicka podróżuje po Wielkiej Brytanii i oddaje głos owym „najeźdźcom”, wywodzącym się ze wszystkich grup społecznych. Pyta, jak polscy inteligenci, robotnicy, drobni przedsiębiorcy, studenci i bezdomni widzą kraj, do którego przybywają. Każda historia to gotowy scenariusz filmowy. Angole to przede wszystkim niejednoznaczny obraz tubylców: obywateli Wielkiej Brytanii, malowany nadzieją i rozczarowaniem, podziwem i lekceważeniem, wreszcie sukcesem i porażką polskich „kolonizatorów”. To fantastyczna kontynuacja Londyńczyków pół wieku później i w świecie bez granic.

„Kim jest Anglik dla Polaka? Kim Polak dla Anglika? Ewa Winnicka wysłuchała kilkudziesięciorga polskich „najeźdźców” na Wyspy. Opowiedzieli jej, w jakie wpadali pułapki, jak się z nich wydobywali albo nie, jak zwyciężali, nieraz w wielkim stylu, jak walczyli o prawa pracownicze, nie tylko dla siebie. Aktualna, poważna i dowcipna książka reporterska dla wszystkich, zwłaszcza dla tych, którzy wybierają się w drogę. A wybrały się już podobno dwa miliony.” Małgorzata Szejnert
Data wydania: 2021-12-01
ISBN: 978-83-8191-362-1, 9788381913621
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Reportaż [Czarne]
Stron: 304
dodana przez: ReginaCatta
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Ewa Winnicka Ewa Winnicka Ewa Winnicka – reporterka, autorka książek Londyńczycy, Angole, Nowy Jork zbuntowany, Milionerka, Był sobie chłopczyk oraz Greenpoint. Współautorka książek Głosy i Władcy strachu (napisanych wspólnie z Dionisiosem Sturisem), a także 1968 (z Cezarym ...

Pozostałe książki:

Londyńczycy Nowy Jork zbuntowany. Miasto w czasach prohibicji, jazzu i gangsterów Odwaga jest kobietą Był sobie chłopczyk Głosy. Co się zdarzyło na wyspie Jersey
Wszystkie książki Ewa Winnicka

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Polacy na Wyspach

{} WYBÓR REDAKCJI
30.10.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Świetne reportaże o nowej, masowej emigracji polskiej na Wyspy Brytyjskie. Autorka wysłuchała opowieści wielu rodaków na obczyźnie, a że potrafiła dotrzeć do interesujących rozmówców i umiała ich słuchać, dostaliśmy znakomitą panoramę naszej nowej emigracji. Powstało dziełko nieledwie socjologiczne czy antropologiczne (nota bene, jedyny antropolog... {} Recenzja książki Angole

@almos@almos {}× 20

Moja opinia o książce

Opinie

@aleksiunka
2020-11-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane e-book

Naprawdę świetny obraz społeczeństwa żyjącego w Wielkiej Brytanii widziany z różnych perspektyw oczami Polaków.

Kim są tytułowi Angole?
Po pierwsze, to rodowici Brytyjczycy od wielu pokoleń mówiący językiem angielskim, po drugie, to przybysze z różnych zakątków świata zakotwiczeni na stałe na Wyspach, po trzecie, to Polacy żyjący od dawna oraz ci mieszkający od niedawna na terenie UK.

Książka mnie wciągnęła. Parę spraw mi rozjaśniła. W kilku podejrzeniach mnie utwierdziła. Do ewentualnego zamieszkania w Wielkiej Brytanii nie zachęciła. I dobrze, to nie moje klimaty.

"Anglicy to jest całkiem inna kultura. W sporcie i w życiu. Zacznę od życia. W Polsce liczy się rodzina, my się kochamy albo nie lubimy, albo się kłócimy. Potrafimy na przykład razem spędzić święta. Potrzebujemy drugiej osoby. A Anglicy to są tacy, że im nie zależy na niczym."

{}× 6 | link |
@MgorzataM
2019-11-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane X: Albion A: Posiadam Y: 2017

Niezwykle ciekawa lektura. Głosy Polaków-kolonizatorów brzmią jakby równolegle do głosów współziomków, a także do kultury autochtonów. Nie przecinają się. Czasami się zbiegają.
Najbliższy mi, najciekawszy, najbardziej, przepraszam za wyrażenie, insightful, jest komentarz „Michała, lat 41, Londyn”, antropologa. Natomiast największym zaskoczeniem - rozsądny i wyważony głos dominikanina, ojca Marcina z Dublina. Polecam.

{}× 1 | link |
@zooba
2019-11-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Reportaże i literatura faktu

"Angole" Ewy Winnickiej mają przewrotny tytuł, bo przecież to reportaże o polskiej nowej emigracji a nie o Anglikach. W pierwszym odruchu pomyślałam, że autorka nas zwodzi bo wprost nie pyta ani razu jak tubylcy traktują Polaków, jacy są w kontaktach zawodowych, towarzyskich itp. To wszystko wyjdzie jednak w praniu, Polacy dają opowieści wątek, osnowę stanowią Anglicy (i Hindusi, Pakistańczycy, Somalijczycy, Irlandczycy, cała zbieranina narodowości).
Reportaże pokazują jak niewiele wiemy (wiedzieliśmy?)o Wielkiej Brytanii, o niepisanych regułach życia, o tematach, których się nie porusza, o tym co pozwala się bardziej zasymilować, o podejściu do kwestii przemocy domowej, niepełnosprawnych, dużo by wymieniać.
Niektóre historie są bardzo poruszające, niektóre bardzo smutne, bez happy endu, bez szans na happy end i może stąd zarzuty, że obraz emigracji polskiej w UK jest u Ewy Winnickiej zaburzony. Niemniej, nie brakuje tu historii sukcesu, czy w szklanych biurowcach City czy własnych biznesach. To nie jest książka o tym jak dobrze, że ktoś został w kraju, bo inni mają gorzej. To książka o wyborach, których konsekwencji się nigdy nie zna i jakoś trzeba z tym żyć, w tym przypadku akurat za Kanałem.

{} | link |
@almos
2020-10-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane ebook reportaż/literatura faktu
SZ
2020-04-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane 0_Nie posiadam 1_Literatura faktu i reportaż 2_Pożyczone od innych 3_Przeczytane 2015
@a_ziemniewicz
2020-02-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@BagatElka
2019-11-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane ZZZ....oddane
@Beata_
2019-11-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Posiadam E-booki

Cytaty z książki

O nie! Książka Angole. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl