Głosy. Co się zdarzyło na wyspie Jersey

Ewa Winnicka, Dionisios Sturis
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Książka Głosy. Co się zdarzyło na wyspie Jersey
Książka Głosy. Co się zdarzyło na wyspie Jersey
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

To była zwykła, kochająca się rodzina. On ciężko pracował, ona zajmowała się dziećmi. „Co się stało, że zabił?” – krzyczały pierwsze strony gazet, a obok dramatycznych tytułów pojawiały się zdjęcia atrakcyjnej blondynki i młodego mężczyzny. Mężczyzny, który tuż po niedzielnym grillu zabił nożem sześć osób, w tym dwoje swoich dzieci i jedno przyjaciół. Zbrodnia, której dopuścił się Damian Rzeszowski w piękne niedzielne popołudnie przy zacisznej ulicy Victoria Crescent, zelektryzowała nie tylko brytyjską wyspę Jersey, ale też całe Zjednoczone Królestwo. I przyznać trzeba, że nie poprawiła wizerunku polskiego emigranta. Ewa Winnicka i Dionisios Sturis w Głosach próbują odpowiedzieć na to dręczące pytanie: co się stało, że zabił? Przemierzają brytyjski raj podatkowy, wyspę Jersey, na którą w poszukiwaniu lepszego życia przeprowadziła się rodzina Rzeszowskich. Rozmawiają z policjantami, znajomymi, przyjaciółmi, skrupulatnie śledzą przebieg rozprawy sądowej i przejmująco odmalowują postać zabójcy. Przede wszystkim jednak odczarowują mit emigrantów jako królów życia, pokazując to, o czym zazwyczaj się nie mówi. Cenę, jaką płaci większość wyjeżdżających: poczucie wyobcowania, egzystencję na granicy biedy, stres, choroby psychiczne, przemoc.  
Data wydania: 2019-02-27
ISBN: 978-83-8049-816-7, 9788380498167
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Reportaż
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 224
dodana przez: bookkeeper

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Tatuaż, róża, skarpetka

Ciepły, duszny dzień. Idealny nad wodę, na grilla, na kanapę, by odespać przetańczoną noc. Na cichej alejce Victoria Crescent krew, bose stopy sąsiadów, dogorywająca kobieta. Ratująca ją pielęgniarka wytatuuje sobie później na kostce „6” – tyle osób zginie niemal na jej oczach tamtego dnia. Starusz... czytaj dalej »

GŁOSY. CO SIĘ ZDARZYŁO NA WYSPIE JERSEY EWA WINNICKA, DIONISIOS STURIS

GŁOSY. CO SIĘ ZDARZYŁO NA WYSPIE JERSEY EWA WINNICKA, DIONISIOS STURIS Nigdy nie czytam reportaży. W książkach wolę iluzję od realizmu. Ta pozycja przyciągnęła jednak swoją tematyką. Czy polubiłam reportaże? Nie. Jeśli chodzi o warsztat i narrację, to nie mam porównania, bo nie czytuję tego ... czytaj dalej »

Moja opinia o książce

Opinie
@sandrajasona
2019-11-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Przeczytane w 2019 Reportaż, literatura faktu

Mówiąc szczerze o samym wydarzeniu niewiele pamiętałam, więc chciałam przeczytać coś na ten temat.
Literatura faktu zawsze mnie fascynuje, powinna być pisana bez emocji, które to właśnie czytelnik powinien sam wyzwolić u siebie. Autorom w moim przekonaniu to się udało, mamy więc opisane samo wydarzenie, potem proces i wyrok. Dla osób nie znających sytuacji na Jersey dobrym zabiegiem było opisanie wyspy i warunków tam panujących, tych ekonomicznych – dziwna wyspa, dziwne zasady tam panujące. Niewątpliwie duży plus to ukazanie, chociaż minimalne warunków i sytuacji psychicznej samych imigrantów, wiadomo, samotność, odrzucenie, ale uzmysławia to, że raj nie zawsze musi być tam gdzie nas nie ma. Samo wydarzenie przeraża, ale dla mnie to proces i przepychanki psychologów są najistotniejsze, mózg ludzki jest tajemnicą, ale niektórzy chyba się przeliczyli, wydając dziwne opinie, ale cóż trzeba było bronić i oskarżać. Ciężka, smutna i oby takich nigdy więcej …

{}× 1 | link |
@KazikLec
2019-12-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane 2019
@Matylda_Saresta
2019-11-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@Justitia
@Justitia
2019-11-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane 2019

Cytaty z książki

O nie! Książka Głosy. Co się zdarzyło na wyspie Jersey. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}