Głosy. Co się zdarzyło na wyspie Jersey

Ewa Winnicka, Dionisios Sturis
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 16 ocen kanapowiczów
Głosy. Co się zdarzyło na wyspie Jersey
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 16 ocen kanapowiczów

Opis

To była zwykła, kochająca się rodzina. On ciężko pracował, ona zajmowała się dziećmi. „Co się stało, że zabił?” – krzyczały pierwsze strony gazet, a obok dramatycznych tytułów pojawiały się zdjęcia atrakcyjnej blondynki i młodego mężczyzny. Mężczyzny, który tuż po niedzielnym grillu zabił nożem sześć osób, w tym dwoje swoich dzieci i jedno przyjaciół. Zbrodnia, której dopuścił się Damian Rzeszowski w piękne niedzielne popołudnie przy zacisznej ulicy Victoria Crescent, zelektryzowała nie tylko brytyjską wyspę Jersey, ale też całe Zjednoczone Królestwo. I przyznać trzeba, że nie poprawiła wizerunku polskiego emigranta. Ewa Winnicka i Dionisios Sturis w Głosach próbują odpowiedzieć na to dręczące pytanie: co się stało, że zabił? Przemierzają brytyjski raj podatkowy, wyspę Jersey, na którą w poszukiwaniu lepszego życia przeprowadziła się rodzina Rzeszowskich. Rozmawiają z policjantami, znajomymi, przyjaciółmi, skrupulatnie śledzą przebieg rozprawy sądowej i przejmująco odmalowują postać zabójcy. Przede wszystkim jednak odczarowują mit emigrantów jako królów życia, pokazując to, o czym zazwyczaj się nie mówi. Cenę, jaką płaci większość wyjeżdżających: poczucie wyobcowania, egzystencję na granicy biedy, stres, choroby psychiczne, przemoc.  
Data wydania: 2019-02-27
ISBN: 978-83-8049-816-7, 9788380498167
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Reportaż [Czarne]
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 224
dodana przez: bookkeeper

Autor

Ewa Winnicka Ewa Winnicka Ewa Winnicka – reporterka, autorka książek Londyńczycy, Angole, Nowy Jork zbuntowany, Milionerka, Był sobie chłopczyk oraz Greenpoint. Współautorka książek Głosy i Władcy strachu (napisanych wspólnie z Dionisiosem Sturisem), a także 1968 (z Cezarym ...

Pozostałe książki:

Był sobie chłopczyk Głosy. Co się zdarzyło na wyspie Jersey Jak się starzeć bez godności Angole Odwaga jest kobietą Londyńczycy Nowy Jork zbuntowany. Miasto w czasach prohibicji, jazzu i gangsterów Obywatel Stuhr Władcy strachu. Przemoc w sierocińcach i przełamywanie zmowy milczenia Zagadki babci 1968. Czasy nadchodzą nowe Greenpoint. Kroniki Małej Polski Milionerka. Zagadka Barbary Piaseckiej-Johnson Miasteczko Panna Maria Opowieść starego drzewa Staś na tropie. Jak prawie zostałem piłkarzem Staś na tropie. Moja aktorska przygoda Zapraszamy do Trójki
Wszystkie książki Ewa Winnicka

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Dlaczego nikt im nie pomógł?

30.03.2021

Na pierwszy rzut oka kochająca rodzina. On ciężko pracował, ona zajmowała się domem. Mieli dzieci, które bardzo kochali. Nic nie zwiastowało tragedii, jaka miała się wydarzyć. „Co się stało, że zabił?” grzmiały tytuły w gazetach. Na to pytanie starali się znaleźć autorzy książki „Głosy” Co się zdarzyło na wyspie Jersay To już 4 książka pani Ew... Recenzja książki Głosy. Co się zdarzyło na wyspie Jersey

Tatuaż, róża, skarpetka

5.12.2019

Ciepły, duszny dzień. Idealny nad wodę, na grilla, na kanapę, by odespać przetańczoną noc. Na cichej alejce Victoria Crescent krew, bose stopy sąsiadów, dogorywająca kobieta. Ratująca ją pielęgniarka wytatuuje sobie później na kostce „6” – tyle osób zginie niemal na jej oczach tamtego dnia. Staruszka zza płotu po miesiącach wciąż będzie podlewać r... Recenzja książki Głosy. Co się zdarzyło na wyspie Jersey

@KazikLec@KazikLec × 2

GŁOSY. CO SIĘ ZDARZYŁO NA WYSPIE JERSEY EWA WINNICKA, DIONISIOS STURIS

8.11.2019

GŁOSY. CO SIĘ ZDARZYŁO NA WYSPIE JERSEY EWA WINNICKA, DIONISIOS STURIS Nigdy nie czytam reportaży. W książkach wolę iluzję od realizmu. Ta pozycja przyciągnęła jednak swoją tematyką. Czy polubiłam reportaże? Nie. Jeśli chodzi o warsztat i narrację, to nie mam porównania, bo nie czytuję tego rodzaju literatury, ale jak dla mnie, chwilami cha... Recenzja książki Głosy. Co się zdarzyło na wyspie Jersey

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Antoniowka
2021-02-06
8 /10
Przeczytane

14 sierpnia 2011 wyspą Jersey wstrząsnęła zbrodnia dokonana przez Polaka, Damiana Rzeszowskiego. Mężczyzna ten zabił nożem 6 osób – swoją żonę, dwójkę swoich dzieci, teścia oraz znajomą rodziny i jej dziecko.

Czy Rzeszowski zamordował z zimną krwią? Czy był chory psychicznie, słyszał głosy? Na te i wiele innych pytań próbowali odpowiedzieć sobie ludzie zaraz po zbrodni, psychiatrzy, którzy obserwowali Polaka oraz juraci podczas procesu. Pokuszę się jednak o stwierdzenie, że nigdy nie dowiemy się ze 100% pewnością, jak było naprawdę.

Książka jest rekonstrukcją zdarzeń z feralnego sierpniowego popołudnia oraz zapisem najważniejszych momentów przewodu sądowego. Ale nie tylko – Autorzy podjęli się trudnego, ale i ważnego tematu życia na emigracji.

Wielu wydaje się, że praca za granicą nie obciąża psychicznie, że choć trzeba ciężko pracować, jest to zmęczenie czysto fizyczne, opłacające się finansowo. Bilans jest więc jednoznacznie pozytywny. Świat nie jest jednak czarno-biały. I to jest drugi ważny temat „Głosów…”. Oczywiście Autorzy nie chcą w ten sposób usprawiedliwić czynu Damiana, chcą jednak pokazać trudną codzienność ludzi, którzy zdecydowali się na opuszczenie ojczyzny i bliskich.

Obok tych dwóch głównych tematów czytelnik poznaje też zarys historii samej wyspy Jersey, co jest dla mnie kolejnym plusem tej publikacji.

Reportaż „Głosy. Co się zdarzyło na wyspie Jersey” jest pozycją godną polecenia, rzetelną, przedstawiającą w...

× 2 | link |
@equidad
@equidad
2020-06-14
8 /10
Przeczytane

„Głosy. Co się zdarzyło na wyspie Jersey” to reporterska próba odpowiedzi na pytanie o genezę zbrodni, która wstrząsnęła niewielką wyspiarską społecznością. Zbrodni dokonanej przez młodego Polaka, dobrego pracownika i kolegę na swojej żonie, teściu, dwojgu dzieciach, znajomej i jej córce. Zbrodni dla przeciętnego człowieka zupełnie niezrozumiałej. Ale to także opowieść o polskiej emigracji na tę wyspę i nie tylko. O ich problemach, rozterkach, dylematach, napięciach, trudnościach w adaptacji i konfliktach. A czasami, niestety znacznie rzadziej, o sukcesach. To również smutna historia ludzkiego zagubienia i braku pomocy, a może także nieumiejętności jej poszukiwania.

Autorzy odtwarzając przebieg wydarzeń opierają się przede wszystkim na dokumentach procesowych, zeznaniach świadków, ustaleniach Policji. Opisują życie ofiar i sprawcy, wydarzenia krytycznego dnia oraz dość szczegółowo odtwarzają proces zabójcy, skupiając się przede wszystkim na opiniach biegłych odnośnie jego poczytalności, co stanowiło kluczowe zagadnienie dla rozstrzygnięcia w sprawie. Nie ograniczają się jednak do suchej relacji, komentują z zaangażowaniem, nie ukrywając swojego punktu widzenia, sympatii i antypatii.

Zwykle brak reporterskiego obiektywizmu poczytuję książce za spory minus. Tym razem, jest inaczej. Nie mam wprawdzie możliwości zweryfikowania rzetelności i kompletności przedstawionych przez nich dowodów, jeśli jednak przytaczają je zgodnie z treścią, nie pomijając innych i...

× 1 | link |
@sandrajasona
@sandrajasona
2019-11-02
7 /10
Przeczytane Przeczytane w 2019 Reportaż, literatura faktu

Mówiąc szczerze o samym wydarzeniu niewiele pamiętałam, więc chciałam przeczytać coś na ten temat.
Literatura faktu zawsze mnie fascynuje, powinna być pisana bez emocji, które to właśnie czytelnik powinien sam wyzwolić u siebie. Autorom w moim przekonaniu to się udało, mamy więc opisane samo wydarzenie, potem proces i wyrok. Dla osób nie znających sytuacji na Jersey dobrym zabiegiem było opisanie wyspy i warunków tam panujących, tych ekonomicznych – dziwna wyspa, dziwne zasady tam panujące. Niewątpliwie duży plus to ukazanie, chociaż minimalne warunków i sytuacji psychicznej samych imigrantów, wiadomo, samotność, odrzucenie, ale uzmysławia to, że raj nie zawsze musi być tam gdzie nas nie ma. Samo wydarzenie przeraża, ale dla mnie to proces i przepychanki psychologów są najistotniejsze, mózg ludzki jest tajemnicą, ale niektórzy chyba się przeliczyli, wydając dziwne opinie, ale cóż trzeba było bronić i oskarżać. Ciężka, smutna i oby takich nigdy więcej …

× 1 | link |
@ethelyn
2024-02-07
7 /10
Przeczytane
ZU
@zuzanna_21
2023-07-20
7 /10
Przeczytane
AG
@agnieszka.po
2023-06-19
7 /10
Przeczytane
@klaudia.nogajczyk
2022-09-07
8 /10
Przeczytane
@mskierka.sto
2022-08-25
6 /10
Przeczytane
@trabska
2022-08-18
6 /10
Przeczytane
@bookbookcoffee_2
@bookbookcoffee_2
2022-06-18
8 /10
Domowa biblioteczka 7-10 ✨
@Czytanna
2021-04-20
7 /10
Przeczytane
@Zaczytane_koty
2021-03-27
8 /10
Przeczytane
@opisujeksiazki
2020-06-03
7 /10
Przeczytane
@elfijka
2020-05-03
7 /10
Przeczytane
@KazikLec
2019-12-05
8 /10
Przeczytane 2019
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Głosy. Co się zdarzyło na wyspie Jersey. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl