Hanka. Opowieść o awansie

Maciej Jakubowiak
Hanka. Opowieść o awansie
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Najpierw była Albina. Skończyła parę klas w wiejskiej szkole, na więcej nie pozwolił jej ojciec. Potem Hanka – już z maturą, pracowniczka biurowa kopalni, w młodości nawet sportsmenka. A po Hance – Maciek, absolwent dobrych studiów, miejska inteligencja. Pozornie brzmi to jak modelowa historia awansu na tle XX wieku. Jednak przez kolejne strony tego autobiograficznego eseju przewija się niepokojące pytanie: czy to rzeczywiście był awans? Bo przecież żeby mówić o swoim lepszym życiu, trzeba założyć, że poprzednie było gorsze. A kiedy uznaje się, że wreszcie zostało się kimś, to zakłada się przy tym milcząco, że poprzednicy w sztafecie pokoleń byli nikim.

Maciej Jakubowiak na warsztat bierze swoją rodzinę, ale własna historia jest dla niego punktem wyjścia do przyjrzenia się awansowi społecznemu w szerszym ujęciu. Jaką rolę naprawdę odgrywają w nim edukacja, państwo, praca? Co nam po nim zostaje: opowieści rodziców i dziadków, stosunek do pieniędzy i podróży, a może brzuch? I jak opisać to, że choć jest lepiej, to może nie do końca się udało?

Wydanie 1 - Wyd. Czarne

Data wydania: 2024-02-14
ISBN: 978-83-8191-837-4, 9788381918374
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Poza serią
dodana przez: Vernau

Autor

Maciej Jakubowiak Maciej Jakubowiak Maciej Jakubowiak – eseista, krytyk literacki, doktor literaturoznawstwa, redaktor magazynu „Dwutygodnik”. Autor książek Nieuchronny plagiat oraz Ostatni ludzie. Wymyślanie końca świata. Jego teksty można znaleźć też w „Tygodniku Powszechnym”, „Poli...

Pozostałe książki:

Służące do wszystkiego Delfin w malinach. Snobizmy i obyczaje ostatniej dekady Ostatni ludzie Hanka. Opowieść o awansie Herito - nr 34 - Kobiety Europy Środkowej Nieuchronny plagiat
Wszystkie książki Maciej Jakubowiak

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Hanka. Opowieść o awansie? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Hanka. Opowieść o awansie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl