Służące do wszystkiego

Joanna Kuciel-Frydryszak
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 24 ocen kanapowiczów
Służące do wszystkiego
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 24 ocen kanapowiczów

Opis

Przejmujące losy „białych niewolnic”, kobiet z najniższego szczebla hierarchii służby domowej. Tych, których w przedwojennej Polsce było najwięcej. Zatrudniane przez mieszczaństwo wiejskie dziewczęta zaczynały służbę mając często 15 lat. Nie miały prawa do urlopu i wypoczynku, pracowały od świtu do nocy za grosze.
Joanna Kuciel-Frydryszak zagląda do ich maleńkich pokoików w eleganckich kamienicach, przypatruje się, co robią, gdy mają wychodne, obserwuje je przy kuchennej pracy, współczuje, gdy muszą oddać swoje często nieślubne dzieci.
Ale praca służącej to mimo wszystko awans i dotknięcie lepszego świata. Dla niektórych służba stanie się przygodą życia. Inne w rodzinie chlebodawców znajdą przyjaciół i opiekunów.
W galerii służących pojawiają się zarówno te, które zapisały się w historii: Anna Kaźmierczak, prababcia kanclerz Angeli Merkel, Teosia Pytkówna, żona Stanisława Wyspiańskiego, Aniela „Ciemna”, która wymyśliła końcówkę Ferdydurke, komunistka Etla Bomsztyk, jak i te bezimienne. Zobaczymy je także podczas drugiej wojny światowej, gdy heroicznie będą pomagać swoim chlebodawcom.
Służące do wszystkiego to także opowieść o stosunkach klasowych oraz o potrzebie dominacji lepiej urodzonych nad biedakami. To momentami zabawna, a czasem gorzka lektura. Na pewno zaś ważna.

„Wspaniała! Tak wiele mówi o korzeniach naszego społeczeństwa, o wyzysku, uległości kobiet akceptujących swój niewolniczy los, ale i o sile ludzkich uczuć, zdolnych przekroczyć klasowe podziały. Dla mnie szczególnie wzruszająca, bo moja niania, która mogłaby być bohaterką tej książki, była jedną z najważniejszych osób mego dzieciństwa. Autorka wykonała ogromną pracę, dziękuję”!
Agnieszka Holland

„Z reguły nie mają nazwisk, często nawet imion. A przecież to one wyprasowały te białe koszule sławnych mężczyzn, których zdjęcia pamiętamy ze szkolnych podręczników. Służące. Nic dziś o nich nie wiemy, a one kiedyś wiedziały wszystko. Kuciel-Frydryszak pozwala nam zajrzeć do miejsca, które historycy dotąd omijali: do „służbówki”. Świetna lektura, otwiera oczy”!
Wojciech Orliński

Joanna Kuciel-Frydryszak – absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim, dziennikarka. Autorka biografii Słonimski. Heretyk na ambonie, nominowanej w najważniejszych konkursach na Historyczną Książkę Roku – im. K. Moczarskiego i O. Haleckiego, oraz bestsellerowej biografii Kazimiery Iłłakowiczówny Iłła (Marginesy 2017), nominowanej do Nagrody im. Józefa Łukaszewicza.
Data wydania: 2022-05-16
ISBN: 978-83-66500-69-3, 9788366500693
Wydawnictwo: Marginesy
Stron: 416
dodana przez: ReginaCatta
Mamy 2 inne wydania tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

O służących

31.07.2020

Książka ta uświadomiła mi, że warto jest dać autorce drugą szansę. Wcześniej zawiodłam się i wynudziłam 'na Słonimskim'. Książka o służących mnie zaciekawiła. Czytam ostatnio w wielkim pośpiechu, żeby zdążyć z recenzenckimi w starym roku, ale na 'Służących' się zatrzymałam i czytałam ją w spokoju, gdyż książka ta mnie zachwyciła treściowo i sposob... Recenzja książki Służące do wszystkiego

@Renax@Renax × 15

Lektura nie tylko dla pań

12.01.2021

Pora na kolejną recenzję. Dziś będzie mowa o książce Joanny Kuciel- Frydryszak, Służące do wszystkiego. Moim zdaniem to bardzo ważna i potrzebna pozycja na rynku wydawniczym. Lektura obowiązkowa dla wszystkich, ponieważ jeszcze dziś niektórzy uważają, że praca w domu nie ma żadnej wartości (!). Absurd? Oczywiście. Przejmujące losy <białych niew... Recenzja książki Służące do wszystkiego

Moja opinia o książce

Opinie

@Betsy59
2019-11-04
7 /10
Przeczytane 2019

Warto przeczytać tę książkę. Jest obiektywna, dobrze udokumentowana, zawiera dużo informacji o sytuacji służących w mieszczańskich domach w Polsce w I poł. XX wieku. Tak mało się o nich wie i myśli! Oprócz tego autentyczne listy, zdjęcia, artykuły prasowe i wspomnienia zarówno byłych służących, jak ich chlebodawców, niekiedy znanych postaci. Wprawdzie niektóre informacje powtarzają się i w połowie książka robi się trochę nużąca, ale warto doczytać do końca, aby poznać historię służących i ich chlebodawców w okresie II wojny światowej i tuż po niej. Wartościowa dokumentalna pozycja.

× 6 | link |
@Bibliotecznie
2018-12-17
10 /10
Przeczytane

"Służące do wszystkiego" to rodzaj zbiorowej biografii. Autorka opisuje życie często bezimiennych "białych niewolnic", czyli służących żyjących w Polsce w pierwszej połowie XX wieku. Na treść tej publikacji składają się różnego rodzaju źródła, a także wspomnienia rodzinne i informacje z muzeów.

Podczas lektury napotkamy ryciny, przykłady planów pracy służących, zdjęcia, rysunki przedstawiające ubiór właściwy dla służby, różnego rodzaju porady i przepisy oraz wycinki z ówczesnych gazet.

W treści, w większości poważnej, znalazły się i zabawne akcenty, jak na przykład wycinek z gazety "Głos Poranny" z 1938 roku, w którym czytamy, iż pewna służąca stanęła przed sądem za to, że zagroziła swojemu chlebodawcy zabójstwem za awanturę, którą jej urządził, gdy podczas przyjęcia jedna z pań znalazła w swojej szklance z herbatą karalucha. To musiały być emocje!


Z uwagą prześledziłam, ile czasu na poszczególne obowiązki miała dana służąca i co w ogóle musiała zrobić przez cały dzień. Według tych materiałów praca służącej zaczynała się o 7.00 (więc pobudka około 6.00), a kończyła grubo po 21.00. W tym czasie miała za zadanie między innymi sprzątać według ustalonego na cały tydzień grafiku, przygotowywać i podawać posiłki państwu, gotować, prać i prasować. Dla siebie miała w ciągu całego dnia łącznie może godzinę, głównie na posiłki własne i trochę czasu po południu na odpoczynek. Na zakończenie dostawała dyspozycje na kolejny dzień i miała się rozliczyć z te...

× 2 | link |
@mira_krantz
2021-08-10
8 /10

Bardzo warto, solidnie udokumentowana, ale nie akademicka, napisana przystępnym językiem, wzbogacona ilustracjami. To jest prawdziwa historia, nie plany bitew czy biografie wodzów. Cieszę się, że odkrywamy ją na nowo.

× 2 | link |
@mala_mi
2022-01-04
9 /10
Przeczytane 2020

Mną ta książka wstrząsnęła. Okazuje się że w środku Europy, w cywilizowanym kraju istnieje grupa zawodowa, która jest de facto a przez większość czasu także de iure, traktowana jako własność. Opisy losów służących sprawiały że włosy stawały dęba. Książka jest obszerną analizą postaw zarówno samych służących jak i wobec nich. Wielki szacunek należy się Joannie Kuciel-Frydryszak bo oddała głos grupie kobiet, których się zwykle nie zauważało, które były nieistotne. A to przecież one wywarły ogromny wpływ na całe pokolenia, troszcząc się o domy i wychowując dzieci. Fakt, były różne. Część, jak żona Wyspiańskiego, wydaje się być z piekła rodem. Ale były i takie, które ratowały swoich pracodawców w czasie okupacji. Warto poznać historię służących, bo to historia nieistniejącej już grupy społeczno-zawodowej, ale i historia specyficznego postrzegania świata, gdzie istniała grupa lepszych którym trzeba usługiwać i gorszych, z którymi można właściwie zrobić wszystko.

× 1 | link |
@19emilka93
2020-01-20
8 /10
Przeczytane Posiadam Wyzwanie LC 2019

Świetna, brutalna książka obnażająca świat służących. Kobiety latami zajmowały się wszystkim, były wykorzystywane i pogardzane. Dla rodziny państwa poświęcały siebie. Dziś widzimy ich historie: te pozytywne i negatywne. Wciągająca i co najważniejsze prawdziwa. Rzetelnie napisana.

× 1 | link |
@katarzynakobosko
2022-01-09
9 /10
Przeczytane
@canis.luna
2021-03-18
8 /10
Przeczytane Posiadam
@ladymakbet33
2021-01-12
9 /10
Przeczytane
@alinaz5
2020-11-17
8 /10
Przeczytane
@Renax
2020-07-31
7 /10
Przeczytane Posiadam Historyczne
@haudek
2020-07-02
7 /10
Przeczytane 2020-Książki Ein Ain Alibro
@magdagora1983
2020-06-29
8 /10
Przeczytane
@z_glowawksiazkach
2020-06-20
7 /10
Przeczytane
@Evita
2020-05-17
8 /10
Przeczytane Literatura faktu/reportaż
@klaudia.wakulowska
2020-02-24
7 /10
Przeczytane 2018
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Służące do wszystkiego. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl